Vůči tomuto verdiktu v nejsledovanějším soudním procesu v novodobých dějinách země, který si z obžalovaných vyslechl jen Kočner, se lze odvolat. Kočner dostal pouze peněžitý trest za nedovolené ozbrojování.
Další dva z celkového počtu pěti původně obviněných v kauze, včetně Kuciakova vraha, již dříve přiznali vinu a byli souzeni samostatně.
Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Jeho strana po porážce v letošních volbách skončila v opozici.
Strůjci vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka se snaží uniknout spravedlnosti, napsal slovenský premiér Igor Matovič v reakci na dnešní rozsudek. „Zatím to vypadá, že evidentní strůjci vraždy chtějí uniknout z drápů spravedlnosti … věřme, že spravedlnost si na oba počká,“ uvedl šéf slovenské vlády na Facebooku.
Prokurátor tvrdil, že Zsuzsová za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na vraždu a oslovila Zoltána Andruskóa, který po zadržení s policií spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let.
Andruskó u soudu tvrdil, že na Kočnerův pokyn zprostředkoval Kuciakovu vraždu mezi Zsuzsovou a dalším obžalovaným Tomášem Szabóem. Ten podle obžaloby spolupracoval se svým bratrancem a bývalým vojákem Miroslavem Marčekem, jenž v úvodu procesu letos v lednu před soudem prohlásil, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni v jejich domě a že dříve zastřelil také podnikatele Petera Molnára.
Za to byl Marček letos v dubnu zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení. Loupežná vražda Molnára z roku 2016, na které se podle obžaloby podílel také Szabó, je součástí obžaloby v Kuciakově případu. Soud uznal Szabóa vinným i za účast na této vraždě a vyměřil mu trest 25 let vězení.
Podle listu Denník N o nevině Kočnera a Zsuzsové v případu Kuciakovy vraždy rozhodli dva členové soudního senátu, kteří přehlasovali jeho šéfku Ruženu Sabovou. Vynesení verdiktu se původně očekávalo již v srpnu, kdy ale soud naplánované líčení zrušil s odůvodněním, že soudci se ještě musejí radit. Ještě tento týden zase prokurátor předložil soudu nový důkaz, senát ale dokazování v případu neobnovil.
Kočner byl souzen také za nedovolené držení nábojů, které policie zajistila při domovní prohlídce v domě jeho bývalé manželky. Kočner se k tomuto deliktu během procesu přiznal a soud mu za to vyměřil peněžitý trest 5000 eur, tedy asi 131 500 korun.
Letos v únoru byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem v jiném případu zatím nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek.