Web zprávy

Kočner je nevinný. Jeho podíl na vraždě Kuciaka se neprokázal


Skutek se stal, ale nepodařilo se prokázat, že ho spáchali Kočner se Zsuzsovou, zaznělo u soudu. Podle Denníku N při rozhodování o vině přehlasovali dva členové soudního senátu předsedkyni, což je podle něj neobvyklé. Právě předsedkyně totiž podrobně studuje spis k případu.

Ve chvíli, kdy už bylo zřejmé, že Kočner od soudu odejde jako nevinný, odešli rodiče zavražděných mladých lidí ze sálu. Emocí bylo příliš mnoho. „Jsou vinní, jsem o tom přesvědčená,“ uvedla pak pro deník Sme matka Kušnírové Zlatica.

Soudci v Pezinku Kočnera odsoudili jen za trestný čin nedovoleného ozbrojování, za což má zaplatit 5 tisíc eur. Do vězení půjde kontroverzní podnikatel na pět měsíců. Kočner ovšem nebyl souzen pouze v této kauze. Za padělání směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,75 miliardy korun) dostal v únoru 19 let za mřížemi.

V případu Kuciak soudci osvobodili i Kočnerovu milenku Zsuzsovou, která byla obviněná z toho, že objednávku vraždy předala  Zoltánu Andruskóovi, který pak najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž pak na provedení zločinu  spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem.

Toho soud v dubnu poslal do vězení na třiadvacet let. Za mřížemi už dříve skončil také Andruskó. Zbývali už jen Kočner se Zsuzsovou a Szabóem. Jen ten byl nakonec ve čtvrtek odsouzen v souvislosti s touto kauzou. Za spoluúčast na vraždě obou mladých lidí a účast na vraždě podnikatele Petra Molnára, která se stala součástí případu, si má odsedět pětadvacet let.

Investigativní novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zavražděni 21. února 2018. Do jejich domu v obci Vel’ká Mača tehdy vešel Marček a začal střílet. Původně měl zabít „jen“ Kuciaka.

„Chvíli jsem čekal, dokud se nenaskytne vhodná příležitost. Ta se naskytla, když slečna Kušnírová šla na toaletu. Zaklepal jsem na dveře. Otevřel pan Kuciak, jeho jsem zasáhl do hrudi. Naneštěstí jsem uviděl, že je tam ještě jedna osoba. Ona vběhla do kuchyně, já jsem šel za ní a tam jsem zasáhl i ji,“ přiznal Marček. 

Premiér Matovič: Snad si na ně spravedlnost počká

K napjatě očekávanému rozsudku už se vyjadřují i slovenští politici. „Vypadá to, že evidentní strůjci vraždy chtějí spravedlnosti vyklouznout z prstů. Věřme, že si spravedlnost na oba počká,“ napsal na Facebooku napsal premiér Igor Matovič.

Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že ji verdikt šokoval. „Potřebuji pochopit jeho odůvodnění. Respektuji ho, ale očekávám, že hledání spravedlnosti nekončí a bude pokračovat na Nejvyšším soudu. Myslím na rodiče Jána a Martiny a přeji jim hodně sil v této těžké chvíli. Oni i my všichni si zasloužíme vidět vyvození zodpovědnosti vůči těm, kteří si vraždu dětí objednali a zprostředkovali,“ řekla podle deníku Sme.

Nová strana Hlas, kterou nedávno založil bývalý předseda vlády Peter Pellegrini, pak v prohlášení uvedla, že je třeba verdikt soudu respektovat. Emoce, které rozsudky vyvolávají, podle ní nemůže nahrazovat zodpovědnost soudů za jejich rozhodnutí.

„Odsouzení tří pachatelů vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové potvrzuje, že tento ohavný skutek se policii podařilo objasnit. Je nezbytné, aby o verdiktu soudu v takto společensky citlivé věci nebylo žádných pochybností, proto bude Hlas-sociální demokracie velmi pozorně sledovat další vývoj okolo této kauzy,“ napsala strana.

Dodala, že pokud je prokuratura přesvědčená o síle svých důkazů proti Kočnerovi a Zsuzsové, slovenský právní pořádek jim dává možnosti, jak svůj názor obhájit.

Právě vražda obou mladých lidí ve svém důsledku dostala Pellegriniho do premiérského křesla. Poté, co se informace o zločinu dostaly na veřejnost, vyšly do slovenských ulic desetitisíce lidí. Ti protestovali nejen proti bezprecedentní vraždě novináře, ale i propojení mafie s politiky.

Síla demonstrací přiměla tehdejšího premiéra Roberta Fica (Směr-SD) k rezignaci. Jeho vláda padla a nastoupil jeho stranický kolega Pellegrini. Éra Směru pak skončila letos v únoru, kdy se svým hnutím Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vyhrál volby současný premiér Matovič.

Telefonní nahrávka, na které vyhrožuje Kočner Kuciakovi:

Také přečtěte

Marek Jaštík hájí vacenovickou branku i místní víno. Je svěží a aromatické, říká

Již od malička to Marka Jaštíka táhlo do vinic, kde ho pomalu očarovalo jejich kouzlo. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *