Web zprávy

Komentář Pavla Otta: Hlava státu škodí tajné službě i Česku

Hrad se druhé volební období, tedy sedm let, orientuje hlavně na východ, konkrétně na Rusko a Čínu. Naopak Bezpečnostní informační služba, takzvaná civilní kontrarozvědka, už delší dobu varuje před rostoucí aktivitou ruských a čínských agentů v ČR.

Nyní se prezident Miloš Zeman a šéf tajné služby Michal Koudelka ocitly ve válečném stavu. Zeman chce Koudelkovi zavařit a využije k tomu údajně kompromitující poznatky, které na něj shromáždil. „Jak jste si možná všimli, tak v Kanceláři prezidenta republiky začal pracovat pan Jiří Rom, bývalý šéf analytiky BIS. A já panu premiérovi při naší nejbližší večeři předám materiál, který se týká pana Koudelky. Myslím si, že každé rozhodnutí se má argumentovat, a tento materiál bude argumentací,“ řekl Zeman pro Mf Dnes.

Podzim přichází, komunisti odchází. A Miloš Zeman po volbách promluvil. Kdo ho obdivuje ještě víc než Jiří Ovčáček?

To není varovný výstřel ze signální pistole. Jde o použití těžkého kalibru v podobě vyhrožování: buď vláda na Koudelku zatlačí, a nebo všichni uvidíte. Politická opozice to nazvala mafiánskými praktikami, vhodnější termín by možná byl udavačství.

Pokud by s něčím takovým přišly Rusko nebo Čína, vyvolalo by to mezinárodní skandál. Zdá se ale, že místo velmocí zaskakuje prezident suverénní země, vrchní velitel jejích ozbrojených sil. I to je funkce Zemana, která má podtrhnout vážnost úřadu hlavy státu. 

Zemi však nebrání a nechrání pouze armáda, ale i její bezpečnostní složky včetně BIS. To Zeman i jako bývalý premiér ví. Přesto neváhá veřejně vyhrožovat blíže neurčenou špínou řediteli tajné služby, která má za úkol chránit ČR uvnitř jejího teritoria.

Rafaj končí v čele antimonopolního úřadu. Zeman přijal jeho demisi

Konkrétně má BIS za úkol odhalovat činnost cizích agentů, kteří působí na českém území proto, aby hájili a posilovali politické a ekonomické zájmy svých vlád. Pokud jde Zeman po krku šéfovi jejich protivníka, musejí mu tleskat. 

Možná se ale český prezident domnívá, že BIS málo bojuje s teroristy nebo se nedostatečně věnuje hrozbě nelegální migrace. Z pravidelných a na internetu dostupných zpráv kontrarozvědky však neplyne, že její příslušníci toto nebezpečí podceňují. 

Navíc migraci má mimo jiné na starosti i další česká tajná služba – Úřad pro zahraniční styky a informace, takzvaná civilní rozvědka. Její pracovníci monitorují situaci přímo v rizikových zemích a zpravují o tom prostřednictvím ministerstva vnitra českou vládu.

Zeman je proti lockdownu. Podle Havlíčka k zavření podniků nedojde

A kabinet v čele s Andrejem Babišem (ANO) pak přímo dohlíží na činnost BIS. Jejího šéfa navrhuje a po doporučení výborem pro bezpečnost Poslanecké sněmovny jmenuje. Od Babiše ani žádného z ministrů nebo poslanců zatím na adresu Koudelky výhrady nezazněly. Do funkce nastoupil v polovině roku 2016.

Koaliční sestava hnutí ANO a ČSSD naopak už popáté a opět neúspěšně navrhla Hradu jmenovat současného ředitele BIS do hodnosti generála. 

Reakce Zemana je tentokrát nezvykle ostrá. Jakoby ji diktovaly Moskva a Peking. Vzhledem k nedávné cestě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan nahrává hlavně Číně a její ambasádě v Praze.Také přečtěte

Sestra z Tel Avivu: Pro Izraelce je očkování lístkem ke svobodě. Vše jde hladce, s Českem se to nedá srovnat | iROZHLAS

„V mobilu mám aplikaci své zdravotní pojišťovny, kde zadám něco jako rodné číslo a vyběhne …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *