Web zprávy

Kompenzace pro podnikatele: Havlíček bude jednat, Schillerová nechce Antivirus

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů požaduje po vládě, aby urychleně přijala kompenzační opatření vůči zasaženým oborům nejen v průmyslu a službách, ale zejména v turistickém ruchu, hotelnictví, pohostinství, kulturní a sportovní sféře a také vůči jejich dodavatelským řetězcům. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se kvůli tomu večer se zástupci podnikatelů sejde. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) již avizovala, že se nestaví pozitivně k možnému obnovení programu Antivirus C. Nechce podobné plošné kompenzace, ale cílené.

„Smutnou skutečností zůstává, že vláda deklaruje, že nebude vydávat opatření mající ekonomický dopad, ale opak je pravdou. Bez konzultace se sociálními partnery či tripartitou jsou vydávána opatření, která dopadnou zejména na sektory, které se ještě nevzpamatovaly z první vlny koronaviru. A opatření jsou vydávána vesměs s okamžitou dopadovou účinností,“ uvedl prezident konfederace Jan Wiesner.

Možností je podle konfederace několik. Například jde o pokračování v podpoře Antiviru A a B i po 1. listopadu 2020, kdy mají skončit. Lze zvážit možnost jejich úpravy podle potřeb a dopadů. Nový kurzarbeit, který je nyní ve Sněmovně, měl podle vládního plánu od listopadu na Antivirus navázat. Listopadový termín zavedení kurzarbeitu se ale zřejmě nestihne. 

6 lidí u stolu v hospodě a prezenční listiny? Stárek: Hosté se bojí a hrozí vyhazovy

Stát z Antiviru vyplácí dva druhy příspěvků. Příspěvek A dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 000 korun superhrubé mzdy. 

Jednání ještě v pátek

Schillerová nicméně v pátek odpoledne uvedla, že v pokračování programů Antivirus nevidí řešení. Nechce podobné plošné kompenzace, ale cílené. O nich bude od 19:00 jednat Havlíček se zástupci podnikatelů.

Jednání se zúčastní šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová, prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek, předseda Asociace cestovního ruchu Vladimír Dolejš, prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek, předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček a předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.Také přečtěte

Výměna manželek: Obtěžování a osočování! Drsná reakce

Rodina z Květinova se ani s odstupem od natáčení nestačí divit, s jakými lidmi se vlastně setkali a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *