Web zprávy

Komunisté podpoří vládní příspěvek pro seniory, řekla poslankyně Vostrá


S návrhem příspěvku pro seniory, který teď čeká projednání v Poslanecké sněmovně, KSČM souhlasí. „Myslíme si, že podpora důchodců je v pořádku,“ vysvětlila Vostrá. Preferovala by však, kdyby byl příspěvek rozdělen do více měsíců i v nadcházejícím roce.

Vládní plán vyvolal řadu kritických hlasů hlavně z řad opozice. Podle nich by podpora byla populistickým a předvolebním gestem. Vládní koalice však tyto výhrady odmítá. „Před volbami tak lze označit cokoliv,“ dodala Vostrá.

Opozici zajímá i to, kde chce vláda na velkorysý příspěvek vzít prostředky. „V tuto chvíli je prostor ve státním rozpočtu, v rezervě zhruba 100 miliard korun. Také by se mělo šetřit na provozu, úřednících a zbytných agendách,“ reagovala už dříve ministryně Jana Maláčová.

„Není to pomáhání jen důchodcům. Dělá se jedno opatření po druhém,“ pokračuje Vostrá. Otázkou zůstává třeba pomoc samoživitelkám. „Musíme brát v potaz, že většina samoživitelů, kteří čerpají nějaké dávky, jsou páry nesezdané, ale žijící spolu. Pomoci je třeba, ale i jinak. Třeba zálohovým výživným. Není to tak, že bychom pro tyto skupiny nic nedělali. Pomoc bychom měli rozložit,“ míní poslankyně.

Co se rekordního schodku státního rozpočtu týče, Vostrá je toho názoru, že situace nakonec nebude natolik kritická. „Myslím si, že ve finále ten schodek bude nižší. Kolem 400 miliard. Plus mínus 20 miliard,“ uvedla. „V době, kdy se schodek schvaloval, bylo těžko odhadnutelné, jak ta situace bude vypadat,“ dodala.

Mluví se také o zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15procentní daně z příjmu od Nového roku. KSČM podpoří i tento návrh. „Institut zavedení superhrubé mzdy jsme nikdy nepodporovali,“ uvedla poslankyně.

Vostrá je zároveň komunistickou kandidátkou do Senátu v kladenském volebním obvodě. Tímto rozhovorem portál iDNES.cz zahajuje záříjovou sérii předvolebních rozhovorů s kandidáty do Senátu, jež byli vybráni napříč politickým spektrem.

Voliči KSČM existenci horní komory Parlamentu většinou odmítají. Toho si je vědoma i Vostrá. Dodává ale, že není politická vůle Senát rušit. „Když už Senát je, ať tam zazní nějaké levicové názory,“ řekla kandidátka kladenského volebního obvodu. „Můj vztah ke Kladnu je vřelý,“ shrnula Vostrá s tím, že celý život bydlí pět kilometrů od města. Podzimní volby do třetiny Senátu se budou konat spolu s volbami do zastupitelstev krajů v pátek a v sobotu 2. a 3. října 2020. 

Vláda covid zvládá

„Podvědomě má strach asi každý. Snažím se být obezřetná,“ řekla Vostrá k situaci kolem koronaviru, která se v České republice zhoršuje. Pro zpřísnění opatření ale poslankyně zatím není. „V tuto chvíli to není tak alarmující, aby se muselo přicházet k plošným opatřením. Nejlepší je roušku u sebe mít,“ myslí si.

Vláda podle ní situaci zvládá. „Přestože mohu mít výhrady, uznávám, že je to věc, kterou Česká republika ještě nezažila,“ hájí vládu Vostrá.

Také přečtěte

Muž se přes tři roky skrýval v americkém kostele, bál se deportace

Honduraský migrant Alex Garcia opouští kostel v v Maplewoodu v americkém státu Missouri, kde se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště