Web zprávy

Komunisté rozhodují, zda skončí Filip v čele strany po volebním debaklu


„Je to pro mě velké zklamání, které jsem nechtěl zažít,“ komentoval Filip volební propadák. To, že dá svou funkci straně v pátek k dispozici, oznámil po úterním jednání kolegia, poradního orgánu předsedy KSČM.

Celkem nyní mají jen 13 krajských zastupitelů, proti předchozím volbám ztratili 73 mandátu. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jediný kandidát KSČM.

Pro komunisty to byl vůbec smolný minulý víkend, šéf poslaneckého klubu strany Pavel Kováčik nejenže neuspěl v senátních volbách na Znojemsku, což byl pro komunisty tradičně silný okres, ale ještě se propadl při opravování střechy svého domu a leží s těžkým zraněním v nemocnici.

Bude nový šéfem strany Konečná, Luzar či Skála?

Na jednání kolegia předsedy KSČM tak Kováčika zastupoval Leo Luzar, jeden z poslanců, který má zájem stát se novým lídrem komunistů.

Zájemců je ale mnohem víc a komunisté si z nich mají vybrat na volebním sjezdu 28. listopadu v Brně. Zájem o vedení strany má i europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná. Z ortodoxního křídla strany bývalý místopředseda Josef Skála či současný Stanislav Grospič.

Ovšem důležitější, než to, kdo KSČM povede, bude jejich rozhodnutí, zda budou dál podporovat Babišovu vládu, nebo se proti ní pokusí ostře vymezit a udržet se tak i po parlamentních volbách ve Sněmovně.

Filip zatím neuzavřel, zda se přes debakl komunistů nevydá znovu do boje o post ve vedení strany.  „Myslím, že je logické, že jednotliví funkcionáři, jak já nebo místopředsedové, zváží nejen své nominace, ale i svůj podíl na výsledku voleb,“ řekl.

Na výkonném výboru bude záležet, zda nabídku funkcí od členů užšího vedení strany přijme. Jeho rozhodnutí může ještě přezkoumat ústřední výbor KSČM, jehož jednání je plánováno na polovinu listopadu. 

Také přečtěte

Pět tipů, jak připravit byt pro nájemníky

Prvním krokem je najít takové nájemníky, kteří nebudou otálet s platbami a ve vztahu k …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *