Web zprávy

Koronavirová prognóza ze Seattlu: do konce roku miliony obětí pandemie


Do konce letošního roku však lze podle výzkumu vědců z IHME v celosvětovém měřítku zabránit 770 tisíc úmrtí nemocných s covidem-19, pokud se budou dodržovat prověřená ochranná opatření jako je nošení roušek a udržování sociálního odstupu. „Věda hovoří jasně a důkazy jsou nezvratné: přenosu viru brání nošení roušek, dodržování odstupu mezi lidmi a omezení shromažďování,“ dodal Murray.

Jak je to se slábnutím viru? Hypotéza má dobrý základ, důkazy jsou slabší

Jeho pracoviště vypracovalo tři scénáře možného vývoje. Nejhorší situace nastane, když se roušky budou nosit jako dosud a vlády budou nadále zmírňovat požadavky na dodržování odstupu. Do konce roku by pak mohly zemřít až čtyři miliony lidí. V nejlepším případě by mohl být tento údaj poloviční, tedy dva miliony mrtvých, pokud se budou roušky nosit všude a vlády budou vynucovat sociální odstupy. Nejpravděpodobnější je však podle IHME to, že se roušky budou nosit stejně jako nyní a totožná zůstanou i uvolňovací pravidla. Pak zemře do konce roku 2,8 milionu lidí.

Oba krajní scénáře, tedy „nejlepší“ i „nejhorší“, představují nárůst úmrtí oproti současné situaci. Částečně se to dá připsat sezonnímu nárůstu onemocnění na severní polokouli. Covid-19 se dosud šířil podle sezonních vzorců podobných jako u zápalu plic. Pokud tomu tak bude i nadále, pak je třeba na konci podzimu a v zimních měsících očekávat zvýšení případů v zemích na severní polokouli. 

„Zejména lidé na severní polokouli musejí být s blížící se zimou opatrní, protože případů covidu-19 bude za chladného počasí více, stejně jako zápalu plic,“ řekl Murray.

IHME ve své projekci dospěl k závěru, že nejvíce mrtvých na počet obyvatel budou mít Americké Panenské ostrovy, Nizozemsko a Španělsko. V rámci regionů pak podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude do 1. ledna v americkém regionu přes 959 tisíc úmrtí, v evropském více než 667 tisíc, v africkém přes 79 tisíc, v regionu východního Středomoří přes 168 tisíc, v oblasti Jihovýchodní Asie přes 738 tisíc a v západním Pacifiku více než 191 tisíc.

Murray doporučil poučit se ze zemí, kde se podařilo virus zvládnout, a varoval před strategií „kolektivní imunity“. Právě nejhorší ze scénářů odráží situaci, kdy země připustí nákazu velké části populace, což ale povede k velkému počtu úmrtí.

Univerzita Johnse Hopkinse uvádí, že dosud zemřelo na celém světě 875 510 lidí s covidem-19. Koronavirovou infekcí se nakazilo více než 26,6 milionu lidí.

Také přečtěte

Očkování v Praze: Dorazí méně vakcín. Nemusí jich být dost pro seniory

Tento týden se proti původní domluvě dodávky snížily asi o 85 procent, má tak přijít …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *