Web zprávy

Koronavirus a cestování: Praha na německém a belgickém semaforu zčervená

„Když se podíváme na data, incidenci a výskyt onemocnění v Praze, tak i v rámci různých semaforů a vyhodnocení v Evropě Praha skutečně nyní patří k místům, kde incidence je poměrně vysoká. Ostatní země to takto vyhodnocují, stejně jako my vyhodnocujeme jiné země, takže to není úplně překvapivé,“ řekl Vojtěch.

„Musíme s tím počítat. Také proto zavádíme opatření, i ostatní státy to od nás čekají. Máme informaci od Němců, že poměrně výrazně kvitují, že se zavádí opatření, takže věříme, že i to pomůže pak v nějakém jednání o tom, aby podmínky se, pokud možno, rozvolnily pro české občany co nejdříve,“ dodal ministr.

Hranice se podle diplomatického zdroje ČTK zavírat nebudou, pro cesty z Prahy do Německa ale bude nutný negativní test na koronavirus. Kdo test mít nebude, bude podle stávajících pravidel muset nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu. Mimopražských pendlerů se situace nemá dotknout.

Koronavirus ONLINE: Roušky se vrací i do škol. A nákaza u Pirátů

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že si o věci v úterý psal s německou kancléřkou. „Zatím neznáme detaily, ale situace bude resultovat do opatření směrem k Pražanům,“ uvedl s tím, že zpřísnění podmínek se nemá týkat například pendlerů.

Praha zčervenala i v Belgii

Barevný systém cestování podle tzv. semaforu a kritéria pro definování jednotlivých zón je aktualizován na internetových stránkách belgického ministerstva zahraničních věcí s ohledem na aktuální situaci v jednotlivých zemích. Chystané zařazení Prahy do červené kategorie se na webu ale zatím neobjevilo.

České velvyslanectví v Bruselu upozornilo, že belgický semafor je určen hlavně pro cesty, které je možné odložit, tedy například cesty turistické. Netýká se naléhavých a bezodkladných osobních nebo obchodních cest.

Česko s výjimkou Prahy zůstane podle velvyslanectví v oranžové kategorii. Všichni cestující tak budou muset před cestou do Belgie dál vyplňovat formulář, který se používá pro kontaktování cestovatele, pokud je zjištěna infekce, a pro případné vystopování jeho kontaktů.

Na červeném seznamu belgické vlády jsou nyní některé oblasti Chorvatska, Andorra, Dánsko, Španělsko s výjimkou ostrova Tenerife, Maďarsko, Finsko, Rumunsko a některé oblasti Francie.

Na rozdíl od Belgie dnes Rakousko uvedlo, že zatím kvůli epidemiologickému vývoji v Česku na svých opatřeních nic měnit nehodlá. Mluvčí ministerstva zahraničí agentuře APA řekla, že se o vydání varování před cestami ani uzavření hranic neuvažuje. „Situaci ale stejně jako u ostatních zemí sledujeme,“ řekla. „Pokud to bude potřeba, přijmeme po konzultaci s experty a příslušnými ministerstvy opatření,“ dodala.Také přečtěte

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Sparťan Vladimír Sobotka bojuje o puk s Filipem Králem z Komety. | foto: ČTK „Je to …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *