Web zprávy

Koronavirus a OSVČ: Prominuté platby záloh se vrací:.Opozdilcům hrozí tučné pokuty

Stát obě paušální platby OSVČ odpustil jako součást podpory podnikatelů během epidemie covid-19. Jak sociální (důchodové), tak zdravotní pojištění bylo prominuto od března do srpna 2020, a to do výše minimálních záloh. Úleva byla poskytnuta OSVČ na hlavní i vedlejší činnost.

Koronavirus ONLINE: 650 případů za den v ČR. Nakazil se i šéf statistiků Dušek

„Stát tak odpustil přibližně milionu plátců částku okolo 30 tisíc korun, což může být velmi příjemná výpomoc,“ hodnotí Jakub Kadlec z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners. OSVČ, kteří odváděli vyšší částku, doplatí pouze rozdíl mezi minimální zálohou a pojistným, které bude vyměřeno na základě skutečného základu daně.

Od září je třeba znovu nastavit příkaz

Na podzim se ovšem povinné platby záloh vrací, a to hned od září. „Posečkat mohou ti, kteří už stihli zaslat zálohy za březen, přičtou se právě jako částky za devátý měsíc. Klasické platby tak mohou posílat až od října,“ shrnuje Kadlec.

Pravidla pro zasílání záloh i jejich výše zůstávají stejné, nicméně se odvíjejí od posledního podaného přehledu OSVČ. Sociální pojištění v minimální výši 2544 Kč je splatné do konce měsíce, za který plátce částku posílá, tj. do 30. 9. 2020. U zdravotního pojištění, kde je minimální záloha 2352 Kč, platí, že musí na účet dorazit nejpozději 8. dne nadcházejícího měsíce. Záloha na zdravotní pojištění za září je tedy splatná do 8. října 2020.

Švindl s virem u OSVČ: 1154 žadatelů musí vracet peníze, padlo i devět trestních oznámení

Za pozdní platby hrozí sankce

Zatímco se klasické odesílání záloh vrací, stát neavizoval žádnou toleranci vůči zapomnětlivcům. „Lze tedy očekávat, že ti, kteří návrat pravidelných záloh promeškají, budou platit penále, a to ve standardní výši 0,05 procenta dlužné částky za každý kalendářní den. Je tedy skutečně třeba si návrat plateb ohlídat,“ uvádí Kadlec. Podle něj by byla škoda, aby stát umožnil OSVČ ušetřit a ti na základě vlastní nepozornosti museli sáhnout do peněženky kvůli pokutám.Také přečtěte

Jake Paul: Bohatý youtuber prodává své honosné sídlo v Los Angeles

Oblíbený americký youtuber Jake Paul (23) se rozhodl pro velkou změnu ve svém životě. Prodává …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *