Web zprávy

Koronavirus a pověry v Indii: Místo testů přijde „vykuchání“ orgánů

Indie je země s druhým nejvyšším počtem nakažených – 4,3 milionu případů, a s třetím nejvyšším počtem obětí – 73 tisíc. Denně navíc přibývají deseti tisíce nových pacientů, za posledních 24 hodin bylo potvrzeno dalších téměř 76 tisíc infikovaných. Experti upozorňují ale, že kvůli nedostatečnému testování údaje nejsou přesné a počet nakažených může být mnohonásobně vyšší. 

Koronavirus je prý zástěrka pro obchod s orgány

Strach z testování teď navíc zvyšují spekulace o pašování orgánů. „Kšeftují s lidskými orgány,“ prohlásila Sonia Kaurová z paňdžábské vesnice. „Nebojíme se toho jen my tady v naší vesnici, bojí se toho celý svět. Sociální sítě jsou toho plné,“ sdělila Indka reportérům BBC. Vysvětlila, že se doslechla, že testování a léčba koronaviru je jen záminka pro obchod s orgány. Není sama, kdo podobné spekulace slyšel.

„Bude stejný malér jako v březnu,“ tvrdí doktor, který léčil taxikáře. A proč by zrušil karanténu?

V Paňdžábu navíc žije dost „koronaskeptiků“, kteří věří, že pandemie je podvod. „Lidé jsou odváženi pryč, říkají nám, že mají koronavirus, ale nemají. Zabíjejí je tam a rozprodávají jejich orgány, těla pak pálí,“ to jsou zvěsti, kterým Saurová a stovky další Indů věří. Tyto informace se šíří hlavně prostřednictvím platformy WhatsApp.

Po zdravotnících hází kameny

Spekulace vedly nejen k růstu strachu a paniky, ale také k protestům proti zdravotníkům. Saurová nedovolila zdravotním sestrám přístup do domu, když ji přišly otestovat. Stejně se zachovali skoro všichni z její vesnice, po zdravotnicích házeli kameny a vyhnali je z vesnice. „Jděte pryč, nechceme být testováni,“ křičeli lidé.

Vláda se snaží distribuovat videa, aby obyvatele uklidnila, vysvětlila jim situaci a zabránila dalšímu šíření dezinformací. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s několika zdravotnickými organizacemi chtějí rozjet projekt, kterým chtějí zvednout povědomí o koronaviru.

„Zprávy o pašování orgánů jsou nepodložené výmysly,“ reagoval paňdžábský ministr zdravotnictví Balbir Singh Sidhu. „Těl obětí koronaviru se nikdo nedotýká, jsou ihned zabalena a odeslána do krematoria,“ dodal ministr. S protesty proti testování se Paňdžáb potýká od počátku pandemie, zatím stát zaznamenal přes 65 tisíc případů a 1923 obětí, v posledních týdnech denně přibývají nové pacienti.

Lékař: Do nemocnice chodí moc pozdě

Roste také počet mrtvých, podle zdravotníků je na vině pozdní diagnostika, ke které vede nechuť obyvatelstva nechat se testovat. „Přijdou do nemocnice, až když už je pozdě,“ shrnul jeden z lékařů.

Vojtěch otočil: Roušky povinně v celé ČR. Kde je nasadíme a kde platí 25 výjimek?

Také Suča Singh (60) se domnívá, že koronavirus je konspirace, při tom jeho manželka na nákazu zemřela. „Je to celé nesmysl. Nic jako koronavirus neexistuje, kdyby to existovalo, umřela by na to moje osmdesátiletá tchýně, ne manželka,“ prohlásil Ind. „Lituju toho, že jsem ženu vzal do nemocnice, neléčili jí z její cukrovky, furt jen opakovali, že má koronu,“ dodal Singh.

„Víme, že doktoři i úředníci dostávají víc peněz, když diagnostikují koronu a když se zvětšuje počet obětí nákazy. Slyšeli jsme o tom, že lidi nechávají unést z jejich domovů a pak je vraždí,“ Singh pro BBC popsal několik bizarních spekulací, které kolují po Paňdžábu.

Omyly s výdejem těl obětí

„Nejdřív umírali staří lidé, teď zase mladí,“ podivil se starosta jedné z vesnic Satpal Singh Dhillon, on a zbytek zastupitelstva testování odmítají. Vláda si podle nich „nevidí do pusy“ a neustále mění informace o koronaviru. „Byli jsme svědky toho, jak si rodina šla vyzvednout tělo svého dědečka, dostali ale ostatky mladé ženy. Jak jim po něčem takovém můžeme věřit?“ prohlásil Dhillon.

Indické vládě se zatím nepodařilo zjistit, kdo je zdrojem konspirační teorie o pašování orgánů. Zdravotníci se však veřejně přiznali a omluvili za chyby ve vydávání ostatků obětí. O omylu s tělem mladé ženy psala nejen indická, ale i světová média.Také přečtěte

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia model 6.2 představila v září 2019 na veletrhu IFA v Berlíně. I při velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *