Web zprávy

Koronavirus a školy: Učitel gymnázia píše Babišovi o problémech karantény

Pytel dle popisu v dopise, který nyní koluje po sociálních sítích, řeší podobnou situaci jako několik dalších desítek učitelů v Česku. Krátce po začátku školního roku se ocitl v karanténě, protože u jednoho z jeho kolegů byla potvrzena nemoc covid-19. Celý učitelský sbor se setkal na společném jednání, takže školu nakonec hygienici uzavřeli.

„1. září jsme tedy místo do školy zamířili na odběrové místo na testy, abychom se po dvou dnech dozvěděli, že výsledky u všech testovaných jsou negativní. Přesto zůstává škola na další dva týdny uzavřena, zhruba 70 zdravých pedagogů v karanténě a 700 otrávených žáků doma,“ popisuje Pytel, co se odehrálo na gymnáziu, kde vyučuje.

Šéfka hygieniků Rážová má koronavirus. Babiše zachránil od karantény vysoký strop a respirátor

Podle něj následovaly desítky telefonátů naštvaných rodičů, kteří najednou museli reagovat na to, že děti jsou doma. Je to přitom věc, kterou nyní řeší několik škol v Česku a zároveň několik stovek rodin. „Zkuste si ta čísla roznásobit, to už je něco voličů! Kéž bychom byli fotbalisté, pro které platí úplně jiná pravidla hry,“ posteskl si pedagog.

Celé znění dopisu adresovaného premiérovi Andreji Babišovi (ANO).Celé znění dopisu adresovaného premiérovi Andreji Babišovi (ANO). | reprofoto Twitter

Narážel tím na fakt, že fotbalisté mohou hrát, i když se u nich v týmu objeví nakažený člen. „Když jsme se na tuto ‚fotbalovou výjimku‘ dotazovali na KHS (krajská hygienická stanice, pozn. red), bylo nám sděleno, že fotbalisté jsou ‚jiná sorta lidí‘ a že ‚je to o penězích‘,“ popisoval Pytel, jakou odpověď od hygieniků dostal.

„I my jsme měli vysoké stropy“

Přitom právě na vzdělávání dětí by měl být podle pedagoga brán důraz, jelikož jsou budoucností naší společnosti. Ne masově uzavírat školy. Ale není se čemu divit, že k tomu dochází, když ani na samotného premiéra neplatí pravidla, píše Pytel. A připomněl, že Babiš se neodebral do karantény poté, co se setkal s nakaženou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.

Kvůli jednomu nakaženému celá třída v karanténě? Prymula řekl, co zachrání školní rok

„Seděli s ní i jiní, např. ministr zdravotnictví, který v této souvislosti neprodleně ohlásil odchod do karantény. Ta se ovšem netýká Vás,“ píše učitel směrem k předsedovi vlády a pokračuje: „Podle Vašich slov měla jednací místnost vysoké stropy, větralo se a seděl jste čtyři metry od paní Rážové. Ujišťuji Vás, že naše sborovna má stropy 5 metrů vysoké, po celou dobu porady byla okna dokořán a drtivá většina pedagogů seděla ve vzdálenosti 4 — 10 metrů od dotyčného.“

Přesto celý pedagogický sbor na testování musel. To podle Pytle ukazuje, že stejná doporučení neplatí pro všechny. „Kážete vodu a pijete víno (…) Nikdo se pak nemůže divit, že společenská morálka a ochota dodržovat nařízená opatření upadá,“ uzavírá Pytel.

Premiér se hájil dokumentem podepsaném Jágrovou

Babiš se k tomu, proč nešel do karantény, vyjádřil v pátek na twitteru. Sdílel rozhodnutí pražské hygienické stanice, ve kterém stojí, že vzhledem ke způsobu schůzky s Rážovou se nejedná o epidemiologicky významný kontakt. Dokument je podepsaný šéfkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou.

„Pro všechny, kdo se ptají, proč nejsem v karanténě. Tady máte epidemiologické šetření pražské hygieny s rozhodnutím. Proto nejsem v karanténě. Ještě chci dodat, že na jednání všude na úřadě nosím respirátor FFP2 a od paní Jarmily Rážové jsem byl cca 3,5 m,“ napsal Babiš.

Ministerstvo zpracovalo metodiku

Že je zavírání škol problém, přiznalo i ministerstvo zdravotnictví. Společně s ministerstvem školství proto zpracovalo metodiku, která začne platit v pondělí a podle které by hygienici měli zavírat školy v případě, že v nich onemocní covidem-19 nebo má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud je škola ve více budovách, omezení jejího provozu by mohla být i jen částečná. 

V případě takového rozsahu nemocnosti nebo karantény by provoz školy představoval podle metodiky nepřiměřené epidemiologické riziko a ohrožení veřejného zdraví. V méně závažných případech by hygienici posoudili situaci individuálně a po dohodě s ředitelem by případně doporučili jiný režim uzavření školy, což by mohlo být ředitelské volno nebo změna organizace školního roku. Týkalo by se to i situací, kdyby byl provoz školy ochromen kvůli počtu pedagogů v karanténě.Také přečtěte

V Ostravě začali očkovat seniory o den později kvůli problémům systému

V čem byl problém, neřekla, odkázala na správce systému. „Dnes funguje všechno bez problémů, očkujeme,“ ujistila …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *