Roušky nefungují v dešti, varují britští odborníci a vyzvali zástupce Britského království, aby informovali veřejnost, že je třeba je pravidelně měnit, pokud zvlhnou.
Déšť totiž omezuje proudění vzduchu a snižuje filtrační schopnost roušek, uvedli podle portálu Daily Mail vědci a naléhají na vládu, aby zahájila kampaň, která veřejnosti vysvětli, jak správně roušky nosit. Varování by mělo přijít dříve, než v Anglii vypukne „typické anglické počasí“ – tedy až začne být deštivo.
Profesor Tim Spector varoval britskou vládu, že si řada lidí neuvědomuje rizika, která jsou spojená s vlhkou rouškou. Jeho tvrzení podpořil i Karel Sikora, bývalý úřední Světové zdravotnické organizace, který pro portál The Times uvedl: „Když rouška zvlhne, stane se porézní a proto vás rouška ve vlhkém počasí příliš neochrání. Proto by měla být informována veřejnost s ohledem na to, že se nyní blíží silné deště.“
Ochranné pomůcky proti covidu. Jak se o ně starat? | Infografika Blesk

Další odborník Simon Clarke pro Daily mail přirovnal vlhkou roušku ke špinavému kapesníku, ovázanému okolo úst.
„Pokud rouška zvlhne z dechu, nebo po kašli a kýchání, je třeba ji vyměnit, nebo si nasadit vypranou. Látkové roušky by měly být vyrobeny z co nejhustějšího materiálu, aby nositel nerozšiřoval kapénky a mohl i dýchat,“ říká Clarke.
WHO nejdříve tvrdila, že roušky nejsou účinné, pak svoje tvrzení změnila. Nyní uvádí, že je třeba roušky měnit, pokud jsou viditelně znečištěné, nebo mokré.
Zatímco tedy v Británii teprve odhalují funkčnost roušek, Češi už byli několikrát upozorňováni, že jakmile je rouška vlhká, měli by ji vyměnit za novou. Pokud jde o jednorázovou roušku, je třeba je zlikvidovat a znovu už nenosit, látkovou roušku je třeba vyprat, vyvařit a následně přežehlit. Jako nejlepší materiál na roušku se doporučuje stoprocentní bavlna.

