Web zprávy

Koronavirus: Krize samoživitelům láme vaz. Lucie (28) musela prodat i hračky dětí

Česká republika se potýká s druhou vlnou epidemie koronaviru. Vrací se přísnější hygienická opatření, opětovně se uzavírají některé podniky a krátkodobě také některé školy, ministr zdravotnictví Roman Prymula chce uzavřít střední školy, To komplikuje život především rodičům, kteří musí se svými ratolestmi zůstávát doma. Situace je skličující především pro samoživitele a samoživitelky. 

„Dírou do jejich rozpočtu byla zpočátku výše ošetřovného (60 % mzdy) a jeho pozdní vyplácení. Kvůli koronakrizi se zadlužila polovina samoživitelů a samoživitelek v Česku a pravidelně půjčky splácí asi pětina. Ještě v květnu přitom s dluhy žila jen třetina samoživitelů,“ upozorňuje Dagmar Vogtová z programu VašeVýživné.

3 scénáře koronakrize v ČR dle statistiků: 3,6 milionu, 590 tisíc, nebo 208 tisíc nakažených

Kamenem úrazu je pro řadu z nich půjčka. Bez ní by v začátcích krize neměli na nájem a základní potraviny. Nyní ale nemají možnost ji splácet. Podle průzkumu VašeVýživné je schopna své závazky plnit jen pětina z nich. 

Lucie: Musím prodávat hračky

Odhadem je u nás asi 200 tisíc samoživitelů. Už před krizí mělo 16 procent z nich přijmy jen do 10 tisíc korun, teď už se k nízkopříjmovým domácnostem řadí třetina. Vychází to z průzkumu Klubu svobodných matek.

Jednou z nich je i maminka Lucie (28), která vychovává dceru Natálku. Ta zmiňuje obrovskou zátěž začátkem školního roku. „To bylo 700 na zálohu na obědy, 500 družina, 1000 korun nové oblečení a boty, dalších 1000 korun na pomůcky a teď dalších 1000 korun na sešity,“ svěřila se Lucie.

Lucie se nyní obává každého návratu dítěte ze školy. V době, kdy se svěřovala se svým příběhem, zbývalo jí jen 270 korun na téměř týden. „Už nemám z čeho brát. Cenné věci jsem se snažila prodat a po dětech oblečení a hračky. Kvůli koronaviru je ale o to malý zájem,“ pokračuje Lucie. 

Koronavirus ONLINE: Na svatbu 30 hostů a zavření středních škol, žádá Prymula. A přes 600 obětí v ČR

Pomoc přichází od organizací

Stát v době koronavirové krize podle organizací nenabízel žádnou speciální pomoc samoživitelům. „Stav nouze byl momentem, kdy měl stát podat pomocnou ruku. Pružněji a rychleji. Z našich průzkumů vyplývá, že by samoživitelé uvítali pomoc v podobě potravinových balíčků, příspěvku na bydlení, na léky apod. Pomoc by však měla přijít hned, ne opožděně, jak tomu bylo u vyplácení ošetřovného,“ říká Vogtová. 

Stát nicméně nabízí pomoc ve formě ošetřovného (které ale má značné zpoždění) a ve formě dalších státních dávek sociální pomoci. Řadí se k nim dávky mimořádné okamžité pomoci – tedy jedorázový příspěvek, kdy musíte žádost o dávku odůvodnit. Dále stát nabízí příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a přídavky na dítě. 

Vyjma příspěvků od státu si svobodné maminky mohou hledat pomoc u dobročinných organizací. Jak ale upozorňují experti, musí zahodit stud a pomoc si říci. Nutno dodat, že osamocené nejsou jenom maminky. Ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková zmínila Blesk Zprávám, že máme v ČR kolem dvou procent tatínků samoživitelů. 

Marie nemá ani na školku. Samoživitelky se v krizi řítí do dluhové pasti, varuje expert

Nejde o pomoc finanční. Organizace nabízí především pomoc materiální. Úlevu přináší nákupem pomůcek do školy, zaplacením obědů případně nákupem nezbytného vybavení do bytu – třeba postele pro dítě. 

„Chcete oblečení? Daruji!“

Češi mají v povaze solidárnost. To se naplno ukázalo i během krize, kdy právě lidé sponzorovali své méně šťastné sousedy. Ve velkém přispívali charitě a mnoho z nich nabízelo své věci zdarma na sociální síti. „Ráda bych věnovala nějaké mamince oblečení pro holčičku, velikost 6-12 měsíců, a dětskou jídelní židličku. Jsem z Prahy 10, mohu vše někam dovézt po Praze, nebo i do okolí – i takové zprávy nám chodily,“ zmiňuje projekt Fandi mámám. 

Podobné zprávy přivedly Fandi mámám k nápadu. Nově se mohou lidé v hmotné nouzi, samoživitelé, senioři, ale i různé organizace pomáhající lidem se vzácným onemocněním obrátit pro pomoc prostřednictvím aplikace. „Pokud například charitativní organizace pomáhající seniorům bude potřebovat zajistit pro svého klienta zdravotní pomůcky, nebo pro svůj domov dezinfekci, přidá na FandiMatu pod profilem domova seniorů příspěvek, ve kterém zmíní, co potřebuje. A lidé, dárci, pak věci mohou nabídnout rovnou organizaci, vše si spolu jednoduše přes FandiMat domluví,” vysvětluje fungování aplikace zakladatelka Fandi mámám Žaneta Slámová.

Osamělé maminy se také mohou přihlásit, představit svůj příběh a napsat, co přesně potřebují. Slámová k tomu dodává, že se díky tomu předchází i nevyžádanému daru. „Dárci se občas setkají s odmítnutím –  například když přivezli do dětského domova hračky, ale dětský domov je zrovna nepotřeboval. Pak bývají zklamané obě strany. A právě aplikace by podobným situacím měla předcházet – propojí konkrétní nabídku pomoci s konkrétním požadavkem potřebných,” uvádí. 

Slámová Blesk Zprávám vysvětluje, že se do aplikace může přihlásit opravdu kdokoliv a nadále se pracuje na zdokonalování celé aplikace. „Chceme aby se poptávka setkávala s nabídkou. Pokud tak někdo bude nabízet kolo, ukáže se to tomu, kdo se po kole shání,“ objasňuje. 

Blesk Zprávy se ptaly, jak v aplikaci předcházet problémům zneužívání. I během krize se totiž různorodé organizace setkávaly s tím, že si o pomoc zažádá i ten, kdo ji nepotřebuje. „O tom samozřejmě víme. Nyní je možnost u konkrétních příběhů a organizací najít „nálepku“ ověřeno FandiMatem. Tedy potvrzení, že se opravdu jedná o člověka, který se nachází v hmotné nouzi,“ vysvětluje a jedním dechem dodává, že ale nechtějí, aby byli někteří lidé o pomoc ochuzeni i když si ji zaslouží, ale jen nejsou v databázi. 

 Také přečtěte

Robinhood se potichu chystá vstoupit na burzu, tvrdí zdroje Bloombergu

ilustrační snímek | foto: AP Podle zdrojů by žádost o vstup na burzu mohla být podána …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště