Web zprávy

Koronavirus: Malí bratři čistí město od roušek, sbírají jich desítky

Roušky se během posledního půl roku staly nedílnou součástí našich životů, patří mezi jednu ze základních ochranných pomůcek v době koronaviru. Nicméně se ujal jistý „nešvar“ a někteří lidé použité jednorázové roušky pohazují, kde se jim zlíbí. Už několik světových deníků informovaly o tom, že jsou jich například plné pláže.

Roušky se podle bratrů povalují úplně všude, nejvíc ale na parkovištích.Roušky se podle bratrů povalují úplně všude, nejvíc ale na parkovištích. | Twitter/LittleKickers

Kluci: Proč to lidé dělají?

Danny s Jojoem jich denně ve svém městě nasbírají desítky, péči o Tonbridge se věnují už tři roky a sousedi jim pro lásku k fotbalu přezdívají „malí čutálisti“. Až do letošního roku většinou sbírali pohozené plechovky, plastové láhve, vajgly nebo různé obaly. Nyní je ve městě více poházených roušek a rukavic než odpadků.

Šéfka hygieniků Rážová má koronavirus. Babiše zachránil od karantény vysoký strop a respirátor

„Proboha, proč to tady lidé pohazují,“ podivili se kluci v květnu, když viděli, jak se nespočet roušek válí po ulicích. Svoje zděšení sdíleli se svou matkou Charlotte Raveneyovou. „Nemohli pochopit, jak lidé, kteří nosí roušky a rukavice na svou ochranu a ochranu druhých, je pak můžou ledabyle pohodit venku,“ vysvětlila Raveneyová. „Roušky představují nebezpečí pro ty, co je pak odklízejí, pro ty, co chodí kolem a pro životní prostředí obecně,“ dodala Britka.

„Rouškové“ znečištění

Anglické město není jediným místem, které čelí znečištění rouškami. Potápěči z neziskovky Operation Mer Prope celý červen čistili od roušek Azurové pobřeží, kromě nich z moře vytáhli i láhve od dezinfekčních gelů. „Tohle je nový světový problém a musíme ho brát vážně,“ uvedla Julie Hellecová, mluvčí Operation Mer Prope. „Jednoduché gesto v podobě toho, že svou roušku nebo rukavice nehodíme na zem, může zachránit svět,“ dodala.

Koronavirus ONLINE: 798 nakažených v ČR za den. „Situace je složitější,“ přiznává Vojtěch

Tonbridge své zachránce našlo v podobě malých bratrů, kteří denně obcházejí ulice svého sousedství a roušky sbírají. S tím, jak se znovu zpřísňují restrikci a v Británii je například povinné mít v obchodech zakrytá ústa a nos, odhozených roušek přibývá. „Minulý týden jich kluci sebrali víc než 100,“ sdělila Raveneyová reportérům CNN.

Bratři Eisawyovi mají vlastní twitter, kde se svými followery sdílí svou „misi“, chtějí zvednout povědomí o znečištění rouškami. Kluci uvedli, že nejvíce roušek je na parkovištích, každý den pak svůj „úlovek“ vyskládají do počtu, který sebrali. „Lidé, které potkáváme, se u nás většinou zastaví a ptají se, co děláme. Když jim to kluci vysvětlí, jen podotknou: Aha, nevěděli jsme, že je to tak zlé,“ zakončila Raveneyová.Také přečtěte

ONLINE: Skóre PES se zvýšilo na 73 bodů. Důvodem je nárůst reprodukčního čísla, dál se ale drží pod jedna | iROZHLAS

Ředitel VFN Feltl: Vlastní seznamy náhradníků si tvoříme pořád, ale podle celostátních kritérií „Už je …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *