Web zprávy

Koronavirus Národní divadlo: Omezení kultury je zásah do ekonomiky

Národní divadlo zrušilo v první vlně koronaviru od března do 2. července 400 představení, muselo vracet přes 80 000 vstupenek. Na začátku současné sezony Burian uvedl, že za březen až červen divadlu chyběly výnosy 121,3 milionu korun, odhad propadu do konce roku tehdy na počátku září byl 251,8 milionu korun. V červenci už ministerstvo kultury pokrylo ztrátu částkou 117,6 milionu korun.

„Podíl kultury na HDP je vyšší než například podíl potravinářství nebo chemického průmyslu. Restrikce kultury tedy je zásah do ekonomiky, nikoliv jen ,omezení volnočasových aktivit‘. Kulturní a kreativní průmysl je v EU ekonomický sektor s nejdynamičtějším rozvojem,“ uvedl Burian.

Prymula ohlásil tvrdá omezení: Zavřou se kina, fitka i bazény. V hospodě nově jen do 20:00

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu uvedl, že pokud vláda na návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly rozhodne o dalším omezení kulturního života v ČR, nepodpoří tento návrh na jednání vlády, jestliže nedostane další peníze do dotačních programů na záchranu kultury.

Divadla většinou v předčasně ukončené minulé sezoně již v červnu, kdy se opatření proti koronaviru uvolňovala a umožňovala v omezeném režimu divadlo provozovat, nepokračovala. V září zahájila sezonu novou, mnohé scény uvedly představení přesunutá z jara, záhy ale přišla další opatření kvůli druhé vlně pandemie. Zatím mohou hrát před diváky, kteří sedí v hledišti s nasazenými rouškami, v publiku nesmí být více než 500 lidí. Od pondělí platí zákaz zpívání, nesmí se proto hrát opery či další představení, ve kterých se hodně zpívá.Také přečtěte

Drogový boss Satan z Vimperka skončil

„Organizovaná skupina z Prachaticka vyráběla a distribuovala drogy nejen v prachatickém příhraničí, ale v celém …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *