Web zprávy

Koronavirus: Nemocnice chtějí přidat infekční lůžka

Pokud budou nové případy dalších několik týdnů přibývat stejně rychle jako nyní, může podle ministra Prymuly nastat nedostatek nemocničních lůžek s ventilátory. Je proto podle něj třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem-19 a bez něj.

Jednotlivé nemocnice tak již zvažují, jak zajistit více místa pro pacienty s koronavirem. Třeba v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny již vyčlenili dalších 21 lůžek s přívodem kyslíku. A pokud se i tato zaplní, nemocnice má krizový scénář s dalšími dvaceti.

Také ve Fakultní nemocnici Hradec Králové plánuje navýšit počty míst v budově plicní kliniky. „Stejně jako na jaře jsme již provedli potřebná opatření, například i drobné stavební úpravy, aby byly prostory pro tento provoz vhodné,“ popsal mluvčí Jakub Sochor. 

Fakultní nemocnice Ostrava je zase podle mluvčí Petry Petlachové připravená vyčlenit na pacienty s koronavirem celou budovu, ve které je standardně Klinika infekčního lékařství a Kožní oddělení. Pobrat dokáže šedesát lidí, nemocnice ji vyčlení, když bude mít více než třicet hospitalizovaných. V pátek jich měla třiadvacet. Pokud by nestačila ani tato kapacita, nemocnice má v záloze nadto ještě dalších třicet míst.

Osekaná infekční lůžka

Přesto nemocnice přiznávají, že další navýšení kapacit by již mohlo znamenat omezování jiné péče. Infekční oddělení jsou totiž specifická a v minulých třiceti letech prošla v Česku značnou redukcí a zbyla jich jen čtvrtina. 

„Před pokoji by měly být filtry, aby se personál, který tam vstupuje, mohl na onemocnění daného pacienta připravit, převléct se. Měl by fungovat boxový systém, tedy jednolůžkový pokoj se sociálním zařízením,“ popsal v rozhovoru pro iDNES.cz primář infekčního oddělení nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Česko se na semaforu zbarvuje do oranžové, přibývá mrtvých, řekl Prymula

Kromě toho prochází běžně zaměstnanci infekčních oddělení školením, učí se speciální postupy, jak snížit riziko nákazy. Kromě samotných zdravotníků se to týká třeba i uklizeček.

Důležitou podmínkou pro vznik nových covidových lůžek je navíc připojení ke kyslíku a možnost monitoringu, což však nebývá běžnou součástí standardních lůžkových oddělení. Některá oddělení jsou tak podle mluvčího Thomayerovy nemocnice Petra Sulka pro tyto účely z hlediska dispozičního a prostorového uspořádání zcela nevhodná. 

Když tak nemocnice vyčleňují další oddělení pro potřeby covidových lůžek, snaží se vždy navyšovat kapacity na těch odděleních, kde lze dodržet správný hygienický bariérový režim. „Jedná se například o nekřížení ‚čisté a špinavé cesty‘, zajištění samostatného vstupu na pracoviště, vyčleňování výtahů na ‚čistý a špinavý‘ a tak dále. V rámci našich technických možností se snažíme vytvářet i hygienické filtry,“ popsal Sulek.

Mýlili jsme se, že se už nemusíme bát infekcí. Zrušená lůžka chybí, míní lékař

Stejně tak nemocnici v Uherském Hradišti hrozí, že pokud budou i nadále růst počty hospitalizovaných s covid-19, bude muset začít postupně omezovat standardní péči a přesouvat ji do dalších nemocnic, které zřizuje Zlínský kraj.

Právě do Uherskohradišťské nemocnice totiž putují pacienti s koronavirem z celého kraje. „Jako jediní v kraji máme infekční lůžkové oddělení a také díky moderním prostorám největší možnosti pro vytvoření covidových lůžek na dalších odděleních tak, aby splňovala stejné parametry, jako právě infekční lůžka,“ popsal mluvčí Egon Havrlant.

„Je naivní si myslet, že infekční oddělení jsou vždy a všude ‚uzpůsobeny tomu, aby nedošlo k přenosu nákazy‘. Každé lůžko v nemocnici je lepší než žádné,“ míní však Marie Heřmánková z Všeobecné fakultní nemocnice.

Nová lůžka nestačí, je třeba také personál

Nemocnice se nepotýkají pouze s nedostatkem personálu pro infekční lůžka, začíná docházet i ten pro ostatní oddělení. Třeba právě Uherskohradišťská nemocnice již zveřejnila na svých facebookových stránkách inzerát, přes který hledá brigádníky.

„Hledáme zejména bývalé zdravotní sestry, zdravotníky, studenty zdravotnických oborů,“ píší zástupci nemocnice.

S nedostatkem personálu se potýká třeba i pražská Thomayerova nemocnice. Podle mluvčího Sulky jsou schopni uvolnit pro pacienty s koronavirem další lůžka, ale jen v případě, že k nim budou mít i dostatek personálu. „K dnešnímu dni nám chybí celkem padesát zdravotních sester a máme rovněž nedostatek pomocného personálu,“ upozornil Sulek.

Když dojdou zdravotníci, s pacienty pomohou obyčejní lidé, nastínil Prymula

A podobně to vidí třeba i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Pokud se bude situace zhoršovat, nevidím jako největší problém samotná lůžka, ale vytíženost a množství zdravotnického personálu. S tím souvisí i testování, které se snažíme průběžně navyšovat. Jsme částečně omezeni právě nedostatkem sester a v tuto chvíli čekáme také na dodání dalšího analyzátoru do našich laboratoří,“ popsal ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.

Pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 každým dnem přibývá. Podle nejnovějších čísel ministerstva zdravotnictví jich v sobotu bylo 1985, z toho 181 ve vážném stavu. Ještě o týden dřív bylo 503 hospitalizovaných a 87 pacientů ve vážném stavu.

Pacienti v nemocnicích se přitom dostávají do statistik se zpožděním. Většina lidí s rizikem komplikací dorazí do nemocnice 10 dnů od diagnózy, dalších asi 5 až 10 dní trvá, než se rozvine těžký stav. „Pak tedy máme asi další týden, dva, dva a půl, než se počet diagnostikovaných projeví v počtu hospitalizovaných. Počet se tak promítá s určitým zpožděním,“ popsal šéf Ústav zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Uherskohradišťská nemocnice hledá brigádníky:

Také přečtěte

iPhony čeká designová změna. Apple se má inspirovat androidí konkurencí

Rok 2017 byl pro Apple milníkem, představil totiž první iPhone s displejem přes celou čelní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště