Web zprávy

Koronavirus ONLINE: 1161 nakažených za středu, rekord aktivních případů a návrat roušek

Česko hlásí 444 mrtvých, koronavirem se dosud nakazilo 31 036 lidí, vyléčených je 20 374 a aktuálně nakažených je rekordních 10 218. Během úterý přibylo rekordních 1164 potvrzených případů, nejvíc od začátku epidemie. A za středu skoro stejně, 1161. Od čtvrtka se do všech vnitřních prostor v Česku vrací roušky, povinné jsou i ve školách, ale jen ve společných prostorech. Lidé je nemusí muset nosit ani doma nebo v hotelových pokojích, ale třeba na chodbě paneláku už ano. Všichni občané starší 60 let dostanou respirátor a pět roušek, rozhodla vláda. Na jejich dodání poště se začne pracovat ve čtvrtek, uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).  Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Datum:

Zobrazit další dny

Středa téměř dorovnala rekord v počtu potvrzených případů koronaviru v Česku. Po úterních 1164 nakažených jich ve středu testy odhalily 1161. V České republice je tak poprvé přes deset tisíc aktivních případů, 10 218. Celkem se v tuzemsku nemocí covid-19 nakazilo už 31 036, vyléčených je 20 374 a mrtvých 444. V nemocnicích je 244 pacientů.

V Česku začala úderem půlnoci platit povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov, a to i ve firmách, pokud tam nebude možné dodržet rozestupy. Roušky jsou povinné i ve společných prostorách škol, ve třídách ale žáci můžou roušky sejmout. Chránit si ústa a nos bylo do středy nutné při cestách hromadnou dopravou, na úřadech a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Do Prahy se povinnost nosit roušky v obchodech a nákupních centrech a na poštách vrátila ve středu.

 • Návrat k širšímu používání roušek nařídilo ve středu ministerstvo zdravotnictví potom, co v úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem. Dosavadním maximem bylo pátečních 796 případů.
 • Roušku nemusí mít zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších. Výjimku mají také osoby pracující ve výrazně ztížených podmínkách, co se týče horka. Nově se povinnost týká i vnitřních hromadných akcí bez ohledu na počet účastníků, dosud tomu tak bylo u akcí nad 100 lidí.
 • Naopak výjimku z nošení roušek mají podobně jako na jaře malé děti, mateřské školy, osoby s duševní poruchou, lidé při konzumaci jídel a nápojů nebo sportovci v době tréninku a zápasu.
 • Výjimku dostaly také plavecké bazény. Roušky nemusí nosit nosit soudci a účastníci soudních řízení, moderátoři, redaktoři a další osoby v rozhlasu a televizi nebo umělci při provádění autorského díla. Povinnost se nevztahuje vztahovat na snoubence a další lidi při obřadu či řidiče vozidel veřejné dopravy.
 • Nosit ochranné prostředky nebudou muset ani lidé ve vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté jazykové kurzy s denní výukou nebo pacienti hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče v případě, že je to potřebné pro poskytování zdravotních služeb. Výjimka bude platit i v týdenních stacionářích, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem.

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

 • V celém Česku se od čtvrtka budou muset nosit roušky na úřadech, v obchodech, firmách, kancelářích i ve všech dalších vnitřních prostorách. 
 • Počet nových případů nemoci covid-19 v Česku k večeru opět překonal rekord. K 18:00 bylo nakažených za dnešek zaznamenáno už 701. 
 • Opoziční strany kritizují vládu za zmatky u opatření proti covidu-19. Lidovci vyzvali vládu k aktivaci Ústředního krizového štábu a k jednání sněmovních stran o opatřeních proti koronaviru.
 • Nové sady pro diagnostiku covid-19 a typy chřipky A a B představili zástupci Univerzity Karlovy a spolupracujících společností.
 • Způsob, jakým ministerstvo zdravotnictví rozhoduje o povinnosti nošení roušek, vyvolává podle zástupců školských asociací zmatky. Zavedení plošné povinnosti nošení roušek ve vnitřních prostorech včetně škol, které má platit od čtvrtka, neměl podle nich ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznámit ze dne na den. 
 • Armáda má 50 vojáků nakažených novým koronavirem. 
 • Všichni občané starší 60 let dostanou od státu jeden respirátor a pět roušek, rozhodla na svém dnešním mimořádném zasedání vláda. 

Přinášíme také souhrn zpráv ze zahraničí:

 • Česko, Rakousko a Slovensko neplánují kvůli koronavirové krizi vzájemně omezit cestování. Vyplynulo to z prohlášení premiéra Andreje Babiše po jeho dnešní schůzce s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a slovenským kolegou Igorem Matovičem ve Vídni.
 • Německo kvůli nepříznivé epidemické situaci zařazuje od čtvrtka region hlavního města České republiky na seznam rizikových oblastí. V Německu za uplynulý den přibylo 1176 případů nákazy koronavirem a devět lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. 
 • Celkový počet obětí nemoci covid-19, jejímž původcem je koronavirus, v Rusku překročil hranici 18.000. 
 • V Nizozemsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 1140 případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od 17. dubna, informoval nizozemský institut veřejného zdraví RIVM. 
 • Britská firma AstraZeneca oznámila, že pozastavila finální fázi klinických testů koronavirové vakcíny, kterou vyvíjí ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity. Učinila tak poté, co se u jednoho z účastníků projevily nevysvětlené zdravotní problémy.

Vláda pro distribuci mezi lidi nad 60 let uvolnila tři miliony respirátorů a 15 milionů roušek. Kabinet také potvrdil uvolnění 3,2 milionu roušek k volbám. Podle Fialy je dnešní rozhodnutí vlády „výsměchem všem“. „Vláda po šesti měsících od začátku koronakrize místo fungující chytré karantény a ochrany nejohroženějších pošle seniorům jeden respirátor a pět roušek. To snad pánové Babiš, Hamáček a Vojtěch ani nemohou myslet vážně,“ napsal na twitteru předseda opoziční ODS.

Vláda se nezabývala obnovením činnosti Ústředního krizového štábu, což chtěl navrhovat Hamáček. Podle Babiše to není důvodné, existuje vládní rada.

Nemocí covid-19 onemocněl i ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Březovský serveru řekl, že se nakazil od kolegyně. Ústav spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Zpracovává například podklady pro tvorbu státní zdravotní politiky nebo sleduje trendy ve výskytu infekčních a jiných onemocnění. V současnosti se SZÚ podílí na vývoji vakcíny proti covidu-19.

Šéf SZÚ se nakazil zřejmě minulý týden. „Vrátil jsem se z dovolené a potřeboval jsem mluvit se všemi vedoucími center, samozřejmě jednotlivě. Ve středu večer jsem dostal zprávu, že je kolegyně pozitivní, pak už jednala hygiena. V pátek jsem byl na testech a nález byl pozitivní. Od té doby karanténa, izolace doma, následoval postupný vývoj příznaků,“ sdělil serveru Březovský.

Vláda se ani dnes večer nedohodla na pravidlech takzvaného kurzarbeitu, k jednání se vrátí v pondělí. Po videokonferenci kabinetu to ČTK řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Spor podle ní ministři vedou o možnost vzdělávat se pro lidi, kteří budou mimo práci, a výši náhrady od státu. Kurzarbeit představuje zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu za odpracovanou dobu. Stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.

 

„Chceme, aby se lidi mohli vzdělávat na návrh Úřadu práce a aby měli alespoň 70 procent,“ uvedla. Oponenti uvnitř vlády podle ní mluví o rozpětí mezi 60 až 75 procenty náhrady čistého výdělku.

Všichni občané starší 60 let dostanou respirátor a pět roušek, rozhodla vláda. Na jejich dodání poště se začne pracovat ve čtvrtek, uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Americký investigativní novinář Bob Woodward vydává knihu s názvem Hněv. Tvrdí v ní, že americký prezident Donald Trump věděl o tom, jak nebezpečný je koronavirus, i když riziko vždy zlehčoval. Trump prý věděl, že virus může zabíjet, nechtěl prý ale způsobit paniku. Tvrzení podporují zveřejněné nahrávky z února tohoto roku, na kterých Trump říká, že koronavirus je horší než chřipka, přenáší se vzduchem a je vysoce nakažlivý. Na nahrávce z března pak Trump přímo říká, že chce věc bagatelizovat. Americký prezident tak teď čelí kritice, že kvůli podcenění situace v USA zemřelo zbytečně obrovské množství lidí.

To, že by prezident Trump někdy záměrně zlehčoval dopady koronaviru, mluvčí Bílého domu Kaileigh McEnanyová popřela.

Ve Venezuele prudce přibývá úmrtí zdravotníků zapříčiněných koronavirem. Podle serveru BBC na to upozornila nezisková organizace Médicos Unidos de Venezuela, která uvádí, že podle oficiálních čísel již v zemi zemřelo 143 zdravotníků, z toho devět v úterý. Plat zdravotních sester v této jihoamerické zemi, která se potýká s vážnou ekonomickou krizí, navíc úplně znehodnocuje hyperinflace, připomíná dnes agentura Reuters. Nemocnice v nejlepších případech poskytují jako ochranný prostředek roušky, a někdy ani to ne.

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8577 nově potvrzených případů koronaviru, což je o zhruba 2000 víc než předchozí den. Podle agentury Reuters jde o druhý největší denní nárůst od propuknutí epidemie v zemi na konci zimy. Zemřelých přibylo 30, oznámily místní úřady.

„Hranice do Německa zůstávají otevřené, ale probíhají namátkové policejní kontroly ve vnitrozemí,“ uvedlo v dnešním prohlášení české ministerstvo zahraničí. Podle něj cestovatelům z Prahy hrozí vysoké pokuty za porušení karanténních nařízení jednotlivých spolkových zemí.

„Doporučujeme všem držitelům negativního testu, aby jej po dobu 14 dnů uchovali pro případnou namátkovou kontrolu ze strany německých orgánů,“ uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Německo podle ministerstva přijímá výsledky testů pořízených v ČR, atest však musí být v německém či anglickém jazyce.

„Varujeme před nenaléhavými a turistickými cestami do Prahy kvůli vyššímu počtu případů infekce,“ uvádí portál německého ministerstva zahraničí v sekci o Česku. Ministerstvo rovněž zmiňuje několik regionů včetně Karlových Varů, Plzně, středních či jižních Čech, kde se epidemická situace v posledních dnech prudce zhoršuje.

Evropská komise dokončila předběžná jednání o nákupu vyvíjených vakcín proti koronaviru již se šestým výrobcem. Exekutiva Evropské unie dnes oznámila, že je s farmaceutickým konsorciem BioNTech-Pfizer na cestě k dohodě o koupi až 300 milionů dávek očkovací látky. Brusel na základě předchozích rozhovorů počítá s nákupem více než miliardy dávek vakcíny, které budou moci využívat kromě států EU také obyvatelé chudších zemí.

„Naše šance vyvinout a rozšířit bezpečnou a efektivní vakcínu nikdy nebyly vyšší, jak pro Evropany zde doma, tak pro zbytek světa,“ komentovala uzavřenou první fázi jednání předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8 577 případů koronavirové infekce, o zhruba 2 000 víc než předchozí den. Zemřelých přibylo 30.

Od zítřka platí povinnost nosit roušku v uzavřených prostorech. „Základní pravidlo. Od zítra roušku pod střechou. Tedy ve vnitřních prostorách budov mimo bydliště,“ napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nasadíme si ji v MHD, ve školách, obchodech, restauracích i firmách. Tweet ministr doplnil o seznam výjimek.

Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o osm procent. Vyplývá to z konečné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP), kterou dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Propad způsobila karanténní opatření proti šíření koronaviru a také pokles cen ropy, klíčové exportní komodity země.

V úterý bylo v ČR provedeno přes 15 000 testů na koronavirus, což je nejvíce od začátku epidemie. Podle počtu testů na 100 000 obyvatel je Česká republika s 9 335 testy v rámci EU na 21. místě (jen šest zemí „sedmadvacítky“ má méně testů), v polovině května byla ČR v tomto srovnání na 16. místě. Ve světě je ČR na 63. místě, v květnu se pohybovala na konci čtvrté desítky.

Podle celkového počtu provedených testů je v ČR v rámci EU s 998 930 testy nyní na 14. místě, v polovině května byla na 10. místě. Ve světě je ČR na 53. místě, v květnu byla na konci třetí desítky.

Až 60 000 lidí v Británii může trpět „dlouhodobým covidem-19“ trvajícím více než tři měsíce. Tito lidé přitom nedostávají péči, kterou by potřebovali, aby se zbavili přetrvávajících a vysilujících symptomů, napsal dnes zpravodajský server The Guardian.

Tim Spector, profesor genetické epidemiologie londýnské univerzity King’s College, který vede studii symptomů covidu-19 založenou na mobilní aplikaci, uvedl, že zhruba 300 000 lidí hlásilo příznaky trvající více než měsíc. Menší část z nich trpěla ještě delší dobu – až 60 000 lidí uvedlo, že má symptomy déle než tři měsíce. „Existuje značné riziko, že tito lidé zůstanou opomenuti,“ řekl Spector.

Německo zařadilo Prahu kvůli koronaviru na seznam rizikových oblastí. Německé rozhodnutí neznamená uzavření hranic, pro cesty z Prahy do Německa ale bude vyžadován negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Kdo ho mít nebude, musí podle stávajících pravidel nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vládě navrhne, aby Česká pošta seniorům rozesílala respirátory a roušky. „Je to ohrožená skupina, kterou nesmíme nechat bez pomoci,“ napsal na twitteru. Kromě toho zmínil, že je zřejmě na čase obnovit Ústřední krizový štáb.

Přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci na dnešek zničil požár. Podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise zavinili požár žadatelé o azyl, kteří se bouřili proti koronavirové karanténě. Izolace byla v táboře zavedena poté, co se v něm nakazilo 35 lidí, napsala agentura AFP. 

Mimořádný stav na Lesbu zůstane v platnosti čtyři měsíce. Na místo zamířili dva ministři a šéf národní organizace pro veřejné zdraví. Ministr pro migraci poté na tiskové konferenci konstatoval, že za požár mohou sami migranti: „V noci na dnešek se v táboře rozhořelo několik ohňů. (…) Požáry v Morii vypukly, když žadatelé o azyl protestovali proti karanténě.“

V Praze přibylo od úterního podvečera 216 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o pět méně než v úterý, kdy byl nárůst v hlavním městě nejvyšší od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků k dnešním 18:00.

V Praze ode dneška platí přísnější opatření proti šíření nového koronaviru. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřená.

Povinná karanténa pro lidi přijíždějící z Prahy bude v Belgii platit od pátečních 16:00. ČTK to sdělilo belgické ministerstvo zahraničí.

V úterý bylo provedeno přes 15 000 testů na koronavirus, nejvíc od začátku epidemie. Podíl případů covidu na počtu testů byl druhý nejvyšší od června.Také přečtěte

Jak jsme se bavili: Farní nereprezentační ples Božsky plynul časem

10. ročník Farního nereprezentačního plesu opět Božsky plynul časem a přinesl kromě tance, společenství, focení, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *