Web zprávy

Koronavirus ONLINE: 1305 případů v Česku za neděli. Svět překonal hranici milionu úmrtí

Ministerstvo zdravotnictví chystá v Česku další zpřísnění opatření, prozradil ministr Roman Prymula (za ANO). Dotkne se hlavně volnočasových aktivit, maximální počet lidí bude 10 – 20, řekl televizi Prima s tím, že výjimku by měly svatby, tam by mohlo být 30 hostů. Pro Blesk Zprávy řekl, že roušky nesundáme zřejmě celou zimu. U středních škol předpokládá distanční výuku, základní školy by zavírat neměly. Přesnou podobu opatření chce Prymula vyhlásit ve středu, nebo v pátek. Počet případů v ČR dál roste, v neděli přibylo 1305 nakažených. O víkendech se ale méně testuje. Počet těch, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, dosáhl na 606. V nemocnicích je vůbec nejvíc nakažených od začátku epidemie, a to 802. Rekord zaznamenalo i celosvětové dění, obětí je přes milion. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Aplikaci eRouška můžete stáhnout z oficiálních stránek ZDE

Datum:

Zobrazit další dny

Kvůli viru stále v USA platí omezení pro návštěvy domovů seniorů.

Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na své výpočty. Počet případů nákazy koronavirem podle těchto výpočtů překročil 33 milionů.

Agentura uvedla, že po celém světě bylo oficiálně zaznamenáno 1,000.009 případů úmrtí s covidem-19. Počet případů nákazy dosáhl 33,018.877, z toho 22,640.048 lidí se uzdravilo, napsala AFP.

V samotné Evropě bylo podle AFP zaznamenáno 5,273.943 případů nákazy koronavirem a 229.945 úmrtí.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překonal hranici šesti milionů. Z hlediska celkového počtu infikovaných je asijská země nadále na druhém místě po Spojených státech, informovala dnes agentura AP.

Indické ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 82.170 nově nakažených, čímž jejich souhrnný počet od začátku pandemie vzrostl na 6,074.703. S nemocí covid-19 zemřelo 95.542 osob, z toho 1039 v posledních 24 hodinách.

Povinné roušky, preventivní uzavírání škol a krachující firmy. Obrázek současnosti, který nedá spát nejen podnikatelům, ale především rodičům. Ty nyní tíží strach ze ztráty zaměstnání a z toho, jak si udržet střechu nad hlavou a plný žaludek. Skličující je situace v domácnostech samoživitelů. Maminka Lucie (28) musela prodat i hračky. Podle průzkumů dobročinných organizací jen pětina samoživitelů nyní dokáže splácet dluhy, které si během krize nasekali, a třetina z nich nyní nemá zaměstnání. Pomoc těmto lidem, ale i dalším chudším obyvatelům nabízí projekt Fandi mámám, který vymyslel dobročinnou aplikaci. Více zde.

Více než 20 procent hospitalizovaných pacientů s covidem-19 má postižené srdce, upozorňuje MUDr. Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda České kardiologické společnosti. V rozhovoru pro Blesk Zprávy vyjádřil obavy z „válečné medicíny“, kterou musela praktikovat Itálie, když nemohla poskytnout péči všem nemocným. Pacienti se již nyní vyhýbají návštěvě lékaře. Kardiolog upozorňuje, že odkládat preventivní prohlídky je nerozumné a řekl, proč by se nemělo o koronaviru mluvit jako o „chřipečce“ a k čemu povede chudnutí české populace. Více zde.

Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na své výpočty. Počet případů nákazy koronavirem podle těchto výpočtů překročil 33 milionů.

Agentura uvedla, že po celém světě bylo oficiálně zaznamenáno 1,000 009 případů úmrtí s covidem-19. Počet případů nákazy dosáhl 33,018 877, z toho 22,640 048 lidí se uzdravilo, napsala AFP.

Dobré ráno, i dnes pro vás přineseme nejnovější informace z akutálního dění kolem pandemie koronaviru v Česku i ve světě. Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku epidemie. Přibylo 1305 případů nemoci covid-19, zatímco třeba předchozí neděli bylo nově nakažených jen 985. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Celkem bylo od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, zaznamenáno 64 597 nakažených. Aktuálně nemocných je 32 723, což je o zhruba 1500 více než celkový počet lidí, kteří se dosud z covidu-19 vyléčili.

Přinášíme stručný přehled toho nejdůležitějšího, co přinesla neděle.

 • Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v sobotu zpomalil z pátečních téměř 3000 na 1983. O víkendu obvykle počty nových případů klesají kvůli menšímu počtu prováděných testů.
 • Dnes bylo zatím k 18:00 zaznamenáno 720 nových případů. Aktuálně nemocných je 32.191. Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem od začátku epidemie už v Česku přesáhl 600.
 • Prezident Miloš Zeman by považoval za zbabělost, kdyby se letos na Pražském hradě nekonaly oslavy 28. října. Umí si představit, že by se u příležitosti státního svátku připomínajícího vznik Československa musely nosit roušky ve Vladislavském sále a zrušila se následná recepce ve Španělském sále. 
 • Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že ohlášené omezení volnočasových aktivit bude znamenat maximální účast deset až 20 lidí. Vyhlášení příslušného opatření očekává ve středu nebo v pátek, řekl dnes v pořadu Partie na televizi Prima.
 • Prymula naopak neočekává, že by se v rámci opatření proti koronaviru uzavíraly základní školy, pravděpodobný je ale podle něj přechod středních škol na dálkovou výuku. Podle něj opatření mají sloužit ke snížení reprodukčního čísla šíření koronaviru, nyní je mezi 1,26 a 1,29.
 • Stát zatím zvládá situaci kolem nemoci covid-19 standardními prostředky, pokud by však došlo k výpadku zdravotnického personálu, je třeba zvážit vyhlášení nějaké formy mimořádného stavu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) to dnes řekl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.
 • Pražský magistrát dnes oznámil, že vytipoval lůžka pro pacienty s lehčím průběhem covidu-19 pro případ, že by fakultní nemocnice neměly dostatečné kapacity lůžek akutní péče. 
 • Pražští hasiči přijímají preventivní opatření kvůli nákaze pěti příslušníků sboru koronavirem. Skoro tři desítky lidí z hasičského sboru kvůli tomu skončily v karanténě. 

Na celém světě se nakazilo novým typem koronaviru už bezmála 33 milionů lidí, počet těch, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, se blíží milionu.

 • V Rusku se za poslední den potvrdilo 7867 nakažených, je to nejvyšší denní nárůst od 20. června.
 • Španělská vláda pohrozila vedení madridského autonomního regionu, že zasáhne do opatření proti šíření koronaviru v této oblasti, pokud je regionální kabinet nezpřísní. Regionální vláda dostala vzkaz, že není možné dál čekat se zpřísněním, protože ve hře je mnoho životů.
 • V desítce nejhůře postižených zemí světa v této pandemii je pět států Latinské Ameriky. Celkem se v Latinské Americe potvrdilo 9,1 milionu nakažených, z toho na 336.000 infikovaných zemřelo.

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete již více než osm měsíců. Dění v ČR i ve světě budeme podrobně sledovat zase od pondělního rána.

Řecko dnes zaznamenalo první případ úmrtí s covidem-19 v některém z uprchlických táborů na svém území. Po nákaze koronavirem zemřel v Aténách 61letý Afghánec, informovala agentura AFP. Otec dvou dětí, který přišel do Řecka z Afghánistánu, žil v táboře Malakasa severně od Atén. Poté, co se kvůli nákaze virem SARS-CoV-2 zhoršil jeho zdravotní stav, převezli jej do nemocnice v hlavním městě. S covidem-19 ale nakonec zemřel.

V Británii dnes do oficiálních statistik přibylo 5693 nových případů pandemické infekce a podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) už jich ostrovní země eviduje dohromady 437.516. Zemřelých s covidem-19 už má Británie podle JHU 42.077, což je nejvíce v Evropě.

Lidé si užívají na pláži v Rio de Janeiru v Brazílii, ačkoliv Brazílie je nejpostiženější zemí z Latinské Ameriky. Brazílie s 210 miliony obyvatel dosud zaznamenala 4,7 milionu nakažených, je tak třetí na světě po USA a Indii.

Rekordní denní přírůstek nakažených v pátek ohlásily hned tři americké státy: Minnesota, Oregon a Utah. Ve čtvrtek vlastní rekordy v denním počtu nakažených měly také Montana a Jižní Dakota, uvedla agentura Reuters.

Počet případů roste také ve Wisconsinu, kde místní guvernér v úterý vyhlásil nouzový stav a rozšířil povinnost nošení roušek. Naproti tomu na Floridě, kde rovněž případů přibývá, republikánský guvernér Ron DeSantis některá omezení zrušil. Podle něj hrozba šíření koronaviru polevila.

Ve Francii přibylo za posledních 24 hodin 11.123 lidí s koronavirem; zemřelo 27 nakažených, tedy o 12 méně než v sobotu. Ve čtvrtek však počet nových případů nákazy v zemi dosáhl rekordních 16.096. Rekordní denní nárůst infikovaných dnes ohlásilo Nizozemsko: 2995. Británie dnes registrovala 5693 nových případů, o něco méně než v sobotu, kdy jich úřady oznámily 6042.

53 tisíc vlajek Španělska bylo umístěno v parku v Madridu, aby připomněly oběti koronaviru v zemi.

Takto vypadá nákupní centrum v Egyptě. Prodavači nosí roušky, ale zákazníci se zrovna do obchodů nehrnou.

Proti koronaviru bojují i v Palestině. Lidé i na veřejnosti nosí roušky.

Ve Španělsku v Barceloně se znovu otevřela Opera. Diváci musí dodržovat bezpečnostní opatření, nosit roušky a mezi sedadly musí být rozestupy.

V Chile se po karanténě za bezpepečnostních opatření znovu otevřela ZOO pro návštěvníky.

První náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) je v karanténě. Uložili mu ji hygienici poté, co měla primátorka Markéta Vaňková (ODS) pozitivní test na nový koronavirus. O Hladíkově karanténě dnes ČTK řekl vedoucí tiskového střediska magistrátu Roman Burián.

Hladík míří v úterý na odběr. Pokud bude test negativní a politik nebude mít příznaky nemoci, karanténa mu skončí 2. října.

Vaňková má pozitivní test od pátku, kdy uvedla, že je v izolaci s projevy mírné virózy. Do běžného života by se mohla vrátit v úterý 6. října, do té doby bude pracovat z domova.

Miloš Zeman podle svých slov zváží očkování proti covidu-19, až bude dostupná vakcína. „Já jsem zbabělec, já se nerad nechávám píchat do prstu, natož do ruky a do žíly, ale promyslím si, až bude čas, zatím ty klinické testy nebyly dokončeny. Řešte problém, když mu čelíte,“ řekl prezident na Frekvenci 1.

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze opět zpomalil. K 18:00 bylo nově nakažených za 24 hodin 191, tedy asi třetina rekordního čtvrtečního nárůstu.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 vyzval občany, aby respektovali názory odborníků a „nenechali se svést názory amatérů.“ Na twitteru prezidenta citoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Za dnešek zatím přibylo 720 potvrzených případů koronaviru. Dohromady bylo v zemi 64 012 případů. Aktivních případů je již 32 191. Vyléčených je 31 220, za dnešek jich přibylo zatím 142. Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem od začátku epidemie už v Česku přesáhl 600. Jen od začátku září stouplo množství zemřelých o dvě pětiny.

Co řekl prezident Zeman k situaci v Praze? „Velká Británie udělala tragickou chybu, když na rozdíl od nás včas nezareagovala na epidemii koronaviru. A pak tu chybu musela napravovat. Součástí těchto nápravných opatření bylo například to, že velké město, které se jmenuje Leister, bylo na nějaký čas uzavřeno do karantény, když tam už podruhé propukla epidemie, já nechci radit, ale uvádím tento příklad,“ uvedl na Frekvenci 1 Zeman.

Se jmenováním Romana Prymuly ministrem zdravotnictví prezident Miloš Zeman podle svých slov neváhal. „Mně to na jedné poradě navrhl pan premiér Babiš, já jsem s tím neměl problém, protože, ač si myslím, že pan Vojtěch jako ministr zdravotnictví nebyl špatný, tak on sám říká, že ministr zdravotnictví je ministrem koronaviru, a tam potřebujeme epidemiologa, a tím profesor Prymula rozhodně je,“ řekl k výměně ministrů Miloš Zeman Frekvenci 1.Také přečtěte

Děti už se nebudou učit o základu všeho živého, buňce. Místo toho dostanou ‚hodiny počítačů‘

Po výhradách fyziků ke škrtům v rámcových vzdělávacích programech (RVP) se ozvali také odborníci z …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště