Web zprávy

Koronavirus ONLINE: 19 mrtvých za jediný den v ČR. A další komplikace pro české dovolenkáře

V Česku ve čtvrtek začala platit nová omezení, která po nástupu oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Restaurace a bary musí zavřít ve 22:00, na venkovních akcích může být jen 2000 sedících diváků, na vnitřních maximálně tisícovka. Na cestu do Rakouska budou Pražané od příštího týdne potřebovat negativní test. A potíže čekají řejmě i tisíce Čechů, kteří mají namířeno do Tuniska. Severoafrická země chce od pondělí zrušit výjimku pro organizované zájezdy, jejichž účastníci dosud nemuseli po příletu do země předkládat negativní test, informovalo ministerstvo zahraničí. Počet případů v Česku dál roste, do čtvrtečního podvečera odhalily laboratoře dalších 1286 nakažených. Ve středu s nemocí covid-19 zemřelo 19 lidí, což je vůbec nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Aplikaci eRouška můžete stáhnout z oficiálních stránek ZDE

Datum:

Zobrazit další dny

Také čtvrtek přinesl řadu událostí, tady je jejich stručný souhrn:

 • V ČR zemřelo ve středu 19 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie.
 • Dnes přibyla další tři úmrtí na celkových 567. Za dnešek přibylo zatím 1286 případů, což je nejvyšší podvečerní přírůstek od minulého čtvrtka.
 • V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 670 pacientů s koronavirem, z toho 131 v těžkém stavu. Oba údaje jsou nejvyšší od začátku epidemie v Česku.
 • Vedení Prahy bude chtít uspořádat trojstranné jednání mezi městem a ministerstvy zdravotnictví a školství kvůli šíření nemoci covid-19 v pražských školách.
 • Kdyby přibývalo nových případů několik týdnů stejně jako nyní, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Poslancům zdravotnického výboru to na neveřejném jednání řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
 • Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů.
 • Vláda musí prodiskutovat otázku možných kompenzací pro restaurace a pořadatele akcí, které postihla omezení přijatá kvůli koronaviru, řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO).
 • Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich ale zabezpečí fungování školních družin.
 • Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).
 • Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké znepokojení. Oznámilo to dnes Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.
 • Rakousko vydalo kvůli šíření koronaviru varování před cestami do Prahy. Platit začne v pondělí.
 • Tunisko podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) oznámilo, že zruší od pondělí výjimku na povinné testy u hromadných zájezdů. Diplomacie se pokusí rozhodnutí zvrátit. Do Tuniska se podle Petříčka chystá do konce sezony asi 8 tisíc českých turistů

Na celém světě se koronavirem nakazilo už přes 32 milionů lidí, přes 980 tisíc s nemocí covid-19 zemřelo

 • Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní uzávěry, která v zemi platí od 18. září.
 • Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc.
 • Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října. Kampánie dnes kvůli rostoucímu počtu nakažených zavedla povinné nošení roušek i venku.
 • V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 33.281 nových případů koronaviru, 869 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo
 • Slovensko druhý den po sobě zaznamenalo rekordní přírůstek potvrzených nových případů. Ve středu přibylo v zemi, která má téměř 5,5 milionu obyvatel, 360 infikovaných
 • V Polsku se za posledních 24 hodin potvrdila nákaza koronavirem u 1136 lidí. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku epidemie

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Další informace přineseme zase v pátek ráno.

Kdyby přibývalo nových případů několik týdnů stejně jako nyní, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Poslancům zdravotnického výboru pro zdravotnictví to ve středu na neveřejném jednání řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle ministra je třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem a bez něj.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která v pondělí zveřejnil server Hlídač státu, je k dispozici celkem 22.872 lůžek s možností dodávat pacientovi kyslík. Pro pacienty s covidem je vyhrazeno 979 z nich. Podle Prymuly se jejich naplněnost blíží limitu, ale zatím je kapacita dostatečná.

V Itálii mělo za poslední den pozitivní test na koronavirus 1786 lidí, což je asi o stovku víc než ve středu. Ačkoli jde pro 60milionovou zemi o relativně nízká čísla, je podle italských hygieniků znepokojivé to, že opět roste počet pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče.

Moskva, kde šest dní za sebou rostou denní přírůstky nakažených, se podle médií připravuje na další zhoršení situace: starosta Sergej Sobjanin oznámil, že požádá více než 5000 společností, aby část pracovníků odeslali pracovat z domova v zájmu omezení kontaktů mezi lidmi. Radnice podle agentury Interfax zvažuje, že seniory opět vrátí do povinné domácí karantény. Zatím se podle médií chystají lidem starším 65 let doporučit, aby od 1. října nechodili do práce a nepoužívali hromadnou dopravu.

Ve světě se potvrdilo už přes 32 milionů případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 980.000 infikovaných zemřelo, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse.

Ve Španělsku celkový počet lidí infikovaných virem SARS-CoV-2 překročil 700.000 poté, co ministerstvo zdravotnictví ohlásilo více než 10.000 nových případů.

Letošní soutěž o královnu krásy Venezuely, která drží rekord ve světových titulech těchto klání, se koná kvůli pandemii covidu-19 specifickým způsobem. Galavečer, který se vysílá dnes, byl předtočen včetně překvapeného radostného pláče. Všech 22 soutěžících muselo tuto scénu natočit, aniž vědělo, zda vyhrají. Informoval o tom venezuelský server eldiario.com. Samotná korunovace Miss Venezuela se podle něj bude natáčet v pátek dopoledne a odvysílá se týž den večer.

Pracovníci v sociálních a zdravotnických službách nebudou od pátku potřebovat k ukončení izolace negativní PCR test na koronavirus. Stejně jako ostatním lidem jim bude stačit absolvování desetidenní izolace za podmínky, že po sedmém dni nebudou vykazovat klinické příznaky onemocnění covid-19. Vyplývá to z nařízení, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Podle dosud platného opatření ministerstva byla všem pracovníkům v sociálních a zdravotních službách ukončována izolace na základě negativního výsledku PCR testu provedeného nejdříve deset dnů od odběru vzorku pozitivního na nový koronavirus. „Nicméně to se rovněž ukazuje jako neodůvodněné, tato podmínka se tedy oproti dosavadnímu opatření vypouští,“ uvádí ministerstvo.

Ve Francii za den přibylo rekordních více než 16.000 nových případů nákazy koronavirem, nejvíc od začátku epidemie. Počet úmrtí se zvýšil o 52.

Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů infekce čtvrtou nejvíce zasaženou zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu úmrtí se dál drží na 12. příčce. Roušku nosí na ulici málokdo.

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Koronavirus změnil způsoby servírování jídla v restauracích a kavárnách v Americe. V těchto igelitových „bublinách“ sedí lidé v kavárně na Manhattanu.

Izrael, který má asi devět milionů obyvatel, ve středu zaznamenal rekordních 6861 nových případů koronavirové infekce. Nemocnice se blíží k naplnění svých kapacit a rychle přibývá mrtvých s covidem-19, podle americké Univerzity Johnse Hopkinse jich je celkem 1325.

V bezmála 50milionovém Španělsku dnes celková bilance nakažených dosáhla více než 704.000, když za poslední den přibylo přes 10.000 nových případů. Ve středu bylo nově infikovaných více než 11.000. Počet úmrtí se zvýšil o 84 na 31.118. Ačkoli obětí je nyní nejvíce od začátku května, jde jen o zlomek úmrtí, které Španělsko registrovalo v březnu a dubnu – tehdejší denní bilance dosahovaly i 900.

Nejpostiženější madridský region zřejmě v pátek oznámí nová karanténní opatření. Čeká se, že rozšíří počet okrsků, které jejich obyvatelé smí opustit jen ve zdůvodněných případech, například kvůli práci či návštěvě školy či lékaře.

V Jihočeském kraji dnes hygienici zaznamenali 142 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst covidu za 24 hodin od začátku šíření nákazy.

V 17milionovém Nizozemsku úřady přepisují rekordní denní bilance nakažených prakticky denně už od poloviny září. Dnes je nových případů 2544, ve středu to bylo 2357, což znamenalo překročení hranice 100.000 infikovaných. Počet úmrtí s covidem-19 se dnes zvýšil o 16 na 6312.

Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů. Na středečním neveřejném jednání výboru pro zdravotnictví to poslancům řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu. Od začátku epidemie do 12. září se podle něho nejvíc nakazilo pracovníků v administrativě a strojírenství, nezaměstnaných a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

Británie ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, je to nejvyšší denní bilance od začátku epidemie.

Podmínky pro cesty z Česka chce od pondělí změnit také Tunisko. V ohrožení je tak výjimka pro organizované zájezdy, jejichž účastníci dosud nemuseli po příletu do země předkládat negativní test. Ten je naopak povinný pro Čechy, kteří se do země vydávají bez cestovní kanceláře. „Tuniská strana nás dnes odpoledne informovala, že chce zrušit výjimku pro organizované zájezdy. Snažíme se tuto hrozbu odvrátit. Podle údajů od cestovních kanceláří má totiž stále zájezdy do Tuniska koupeno více než 8000 lidí,“ citoval Černínský palác ve své dnešní tiskové zprávě šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD).

Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích za epidemii koronaviru schválilo ministerstvo zdravotnictví 11,5 miliardy korun. Žádostí o dotace dostalo 312, informovalo dnes v tiskové zprávě. Původně ministerstvo nařídilo odměnit zaměstnance státních nemocnic, kteří pečovali přímo o nemocné s covidem-19. Odbory požadovaly odměny pro všechny zdravotníky v nemocnicích, po dalších jednáních se jim to podařilo prosadit.

Zdravotníci v nemocnicích akutní a lůžkové péče dostanou za období od března do května 75.000 korun, pokud mají celý úvazek. Nezdravotníkům bude náležet odměna 30.000 korun. Ministerstvem přímo řízené organizace poslaly 39 žádostí, 273 další poskytovatelé lůžkové péče.

Nový typ koronaviru byl v Česku poprvé potvrzen na začátku března. Od té doby testy potvrdily nemoc covid-19 u 56.747 lidí. Téměř polovina nakažených už se uzdravila. Aktuálně nemocných je 28.933.

Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za 24 hodin do dnešního podvečera jich přibylo 601. Nemoc covid-19 tak nyní v hlavním městě má víc než 5000 lidí. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. Prahu nyní epidemie koronaviru postihuje mezi kraji nejvíc.

Dosud se nakazilo 10.819 lidí z hlavního města, nemocných je nyní 5014 z nich. Vyléčilo se 5630 obyvatel Prahy, 118 zemřelo. Úmrtí s covidem-19 od středečního podvečera podle hygieniků přibylo v Praze jedno.

V Česku do čtvrtečního podvečera přibylo 1286 nových případů koronaviru. Prudce roste počet hospitalizovaných, je jich už 670, z toho 131 ve vážném stavu, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve středu s nemocí covid-19 zemřelo 19 lidí, je to vůbec nejvyšší denní počet od začátku epidemie. 

Vedení hlavního města bude chtít uspořádat trojstranné jednání mezi městem a ministerstvy zdravotnictví a školství kvůli šíření nemoci covid-19 v pražských školách. Město a ministerstvo zdravotnictví budou rovněž spolupracovat na přesunu hospitalizovaných pacientů bez příznaků do domácího léčení.

Po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou to ČTK sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle webových stránek magistrátu problém s koronavirem mají tři desítky škol. Praha je epidemií nejpostiženějším krajem.

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie covidu-19 a jejího dopadu na řadu hospodářských odvětví. Uvedl to dnes mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice.Také přečtěte

Demi Moore opět šokuje: Co se jí to děje s obličejem?!

Herečka Demi Mooreová platila ve své době za jednu z nejkrásnějších hereček. Ať už šlo o …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště