Web zprávy

Koronavirus ONLINE: 19 mrtvých za jediný den v ČR. A do Tuniska zřejmě jen s testem

V Česku ve čtvrtek začala platit nová omezení, která po nástupu oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Restaurace a bary musí zavřít ve 22:00, na venkovních akcích může být jen 2000 sedících diváků, na vnitřních maximálně tisícovka. Během adaptačních kurzů se stovkami vysokoškoláků u Máchova jezera se v září nakazilo nejméně 116 lidí, uvedl iRozhlas.cz. Na cestu do Rakouska budou Pražané od příštího týdne potřebovat negativní test. A potíže čekají řejmě i tisíce Čechů, kteří mají namířeno do Tunisko. Severoafrická země chce od pondělí zrušit výjimku pro organizované zájezdy, jejichž účastníci dosud nemuseli po příletu do země předkládat negativní test, informovalo ministerstvo zahraničí. Počet případů v Česku dál roste, do čtvrtečního podvečera odhalily laboratoře dalších 1286 nakažených. Ve středu s nemocí covid-19 zemřelo 19 lidí, což je vůbec nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Aplikaci eRouška můžete stáhnout z oficiálních stránek ZDE

Datum:

Zobrazit další dny

Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích za epidemii koronaviru schválilo ministerstvo zdravotnictví 11,5 miliardy korun. Žádostí o dotace dostalo 312, informovalo dnes v tiskové zprávě. Původně ministerstvo nařídilo odměnit zaměstnance státních nemocnic, kteří pečovali přímo o nemocné s covidem-19. Odbory požadovaly odměny pro všechny zdravotníky v nemocnicích, po dalších jednáních se jim to podařilo prosadit.

Zdravotníci v nemocnicích akutní a lůžkové péče dostanou za období od března do května 75.000 korun, pokud mají celý úvazek. Nezdravotníkům bude náležet odměna 30.000 korun. Ministerstvem přímo řízené organizace poslaly 39 žádostí, 273 další poskytovatelé lůžkové péče.

Nový typ koronaviru byl v Česku poprvé potvrzen na začátku března. Od té doby testy potvrdily nemoc covid-19 u 56.747 lidí. Téměř polovina nakažených už se uzdravila. Aktuálně nemocných je 28.933.

Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za 24 hodin do dnešního podvečera jich přibylo 601. Nemoc covid-19 tak nyní v hlavním městě má víc než 5000 lidí. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. Prahu nyní epidemie koronaviru postihuje mezi kraji nejvíc.

Dosud se nakazilo 10.819 lidí z hlavního města, nemocných je nyní 5014 z nich. Vyléčilo se 5630 obyvatel Prahy, 118 zemřelo. Úmrtí s covidem-19 od středečního podvečera podle hygieniků přibylo v Praze jedno.

V Česku do čtvrtečního podvečera přibylo 1286 nových případů koronaviru. Prudce roste počet hospitalizovaných, je jich už 670, z toho 131 ve vážném stavu, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve středu s nemocí covid-19 zemřelo 19 lidí, je to vůbec nejvyšší denní počet od začátku epidemie. 

Vedení hlavního města bude chtít uspořádat trojstranné jednání mezi městem a ministerstvy zdravotnictví a školství kvůli šíření nemoci covid-19 v pražských školách. Město a ministerstvo zdravotnictví budou rovněž spolupracovat na přesunu hospitalizovaných pacientů bez příznaků do domácího léčení.

Po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou to ČTK sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle webových stránek magistrátu problém s koronavirem mají tři desítky škol. Praha je epidemií nejpostiženějším krajem.

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie covidu-19 a jejího dopadu na řadu hospodářských odvětví. Uvedl to dnes mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice.

Basketbalová Liga mistrů mění kvůli šíření covidu-19 formát. Nymburk bude ve čtyřčlenné skupině s Dijonem, Bursou a týmem z kvalifikace.

Hvězdný útočník AC Milán Zlatan Ibrahimovic měl pozitivní test na koronavirus a nenastoupí v dnešním utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy proti norskému celku Bodö Glimt. Italský klub uvedl, že výsledky všech ostatních testů několik hodin před utkáním byly negativní.

Fotbalisté AC Milán se podrobili dalšímu testování poté, co měl ve středu pozitivní výsledek na covid-19 brazilský stoper Leo Duarte. Z nového kola testů vyšel jako pozitivní švédský veterán Ibrahimovic.

Kdyby stejným tempem přibývalo nových případů covidu několik týdnů, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Poslancům to řekl ministr Prymula.

Představitelé francouzského města Marseille kritizují nařízení ministerstva zdravotnictví, aby se ve městě od soboty kvůli šíření koronaviru zavřely všechny restaurace a bary. Vadí jim, že s nimi vláda rozhodnutí nekonzultovala, též se obávají ekonomických dopadů. Informovala o tom agentura Reuters.

Ministr zdravotnictví Olivier Véran nařídil bary a restaurace v Marseille zavřít na dva týdny poté, co pro přístavní město a jeho okolí začal kvůli koronaviru platit nejvyšší stupeň varování.

Lidé v karanténě z okresu Zlín budou moci volit z auta v ulici K Majáku v areálu Správy a údržby silnic Zlínska. Původně mělo být drive-in volební místo ve Zlíně na parkovišti poblíž heliportu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB), kraj se jej však rozhodl změnit.

ČTK to dnes řekla mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. Krajské a senátní volby se konají 2. října od 14:00 do 22:00 a 3. října od 08:00 do 14:00. Případné druhé kolo senátních voleb bude 9. a 10. října. Termín voleb pro drive-in místa bude ve středu 30. září a 7. října.

Pořadatelé také ruší některé akce ve Středočeském kraji, neuskuteční se například sportovní klání pro rodiny plánovaná v říjnu v Berouně a Příbrami. Zrušený je i 15. Mnichovický oktoberfest, který se měl konat v sobotu na Šibeničním vrchu u Mnichovic nedaleko Prahy.

Denní kapacita odběrových center v Praze je asi o 2500 vzorků vyšší než denní kapacita laboratoří. Velké testovací kapacity akademických pracovišť zatím nebyly do testování zapojeny. Vyplývá to ze zveřejněných dat o kapacitě odběrových míst a laboratoří, přehledu Chytré karantény z 22. září a systemizace služebních a pracovních míst krajských hygienických stanic platné od 1. července.

Švýcarské úřady nařídily karanténu 2500 studentů prestižní Hotelové školy v Lausanne. Učinily tak poté, co se ve vzdělávacím zařízení objevila ohniska koronaviru. Prvotní vyšetřování nasvědčuje tomu, že se nákaza rozšířila kvůli večírkům, uvedla dnes agentura AP.

S nákazou na vysokých školách se potýká i Británie, na univerzitě v Glasgow je nyní v izolaci přes 600 studentů.

Řada plánovaných zábavních i kulturních akcí ve Zlínském kraji se vzhledem k opatřením kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Nebude se konat například Slovácký festival chutí a vůní ve skanzenu Rochus v Uherském Hradišti či Svatováclavské hody v Hulíně na Kroměřížsku, sdělili dnes ČTK pořadatelé.

Krizový štáb Středočeského kraje dnes doporučil oblastním nemocnicím zakázat návštěvy pacientů. Důvodem je zhoršující se epidemická situace. Ředitelé by měli také zvýšit kapacitu lůžek pro pacienty s covidem-19, informovala ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Kraj Vysočina jedná s pražskými fakultními nemocnicemi o využití jejich laboratoří. Odběrová místa zřízená nemocnicemi v kraji mohou denně odebrat až 1000 vzorků na covid-19, kapacita laboratoří je k dnešnímu dni okolo 650 vzorků. Vyplývá to z tiskové zprávy kraje vydané po dnešním zasedání krajského krizového štábu. Systém nejen na Vysočině podle kraje zahlcují požadavky na testování stovek školáků.

Sněmovní sociální výbor dnes podpořil vládní návrh na poskytnutí příspěvku 5000 korun všem důchodcům beze změn. ČTK to řekla předsedkyně výboru a zpravodajka předlohy Jana Pastuchová (ANO). Předloha předpokládá vyplacení částky v prosinci.

Příspěvek by se týkal starobních důchodců i lidí s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Někteří opoziční politici mluví o uplácení voličů.

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 15 miliard korun.

„Mám radost, že mohu potvrdit dohodu s Janou Maláčovou na rozpočtu MPSV pro rok 2021. Největší kapitola bude hospodařit se 702 miliardami. Souhlasím s navýšením investic do rozvoje sociálních služeb o 1,5 miliardy. Potřebujeme investovat a podpořit tak křehký ekonomický růst,“ uvedla na twitteru ministryně financí Alena Schillerová.

Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října. Napsal o tom dnes list Il Messaggero. Nouzový stav umožňuje kabinetu nařizovat restrikce související s pandemií i bez souhlasu parlamentu, a podle deníku by bez něj nemohla dál pokračovat ani některá aktuálně platná opatření.

Jihoitalská Kampánie dnes kvůli rostoucímu počtu nakažených zavedla povinné nošení roušek i venku.

Britská vláda od listopadu na půl roku podpoří kurzarbeit, nemůže ale zachránit všechny firmy a pracovní místa, oznámil dnes na tiskové konferenci britský ministr financí Rishi Sunak. Na tiskové konferenci představil další opatření na podporu ekonomiky stižené dopadem pandemie nemoci covid-19.

Zaměstnanci budou muset odpracovat nejméně třetinu běžné pracovní doby a vláda se zaměstnavateli pokryjí část mzdy za neodpracované hodiny.

Prodeje ve slevách se v obchodních řetězcích po skončení nouzového stavu vrátily na téměř stejnou úroveň, které dosahovaly před karanténou. V souvislosti s aktuální situací a očekávaným prohloubením ekonomické krize mohou dále sílit.

Za nouzového stavu prodeje ve slevových akcích mírně klesly. Na dnešním kongresu Samoška to řekl ředitel pro vztahy s řetězci ze společnosti Nielsen Lubomír Mechura.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové začne od soboty 26. září platit plošný zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů. Opatření bude platit do odvolání.

Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 82 případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie hygienici v kraji evidují 2043 nakažených. Ve středu přibylo v kraji 60 případů, v úterý 109 případů, rekordní nárůst o 158 případů evidovali hygienici v sobotu. 

Hokejová extraliga bude i při omezení návštěvnosti na příští dva týdny pokračovat podle plánu. Dohodli se na tom zástupci klubů na mimořádném jednání.Také přečtěte

Mít pevné břicho se vyplatí. Jak ho získat?

Předchází bolestem zad Pevné bříško není jen věcí vzhledu, ale nese s sebou také celou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště