Web zprávy

Koronavirus ONLINE: Další raketový nárůst v Česku. A na 200 nakažených v oblíbených lázních

Česko hlásí 447 mrtvých, koronavirem se dosud nakazilo 31 759 lidí, vyléčených je 20 724 a aktuálně nakažených je rekordních 10 588. Během středy přibylo 1160 potvrzených případů, jen o jeden méně než v úterý, které zatím stanovilo rekord. A raketový nárůst pokračoval i ve čtvrtek, do podvečera laboratoře potvrdily dalších 728 případů. Od čtvrtka se do všech vnitřních prostor v Česku vrátily roušky. Nové obří ohnisko je ve Františkových lázních, kde hygienici potvrdili nákazu už u 170 hostů, podle radnice onemocnělo i 27 zaměstnanců, informuje server SeznamZprávy. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Nový koronavirus covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. 10. září jejich počet vystoupal na 31 759.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku – 95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi. 10. září bylo mrtvých 447.
 • Do Česka se 10. září vrátila plošná povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech. Pravidlo má ale 25 výjimek, bez roušek můžou být například školáci ve třídách.
 • Pandemie má i tvrdý ekonomický dopad nejen na firmy a živnostníky, ale i na život lidí. Na co má kdo nárok, jak žádat o pomoc a vše, co se ekonomiky týká, najdete ve speciálu E15.cz.

Vojtěch otočil: Roušky povinně v celé ČR. Kde je musíme mít a kde platí 25 výjimek?

Datum:

Zobrazit další dny

Také čtvrtek přinesl řadu událostí, tady je jejich stručný přehled:

 • Počet prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku během čtvrtka vzrostl zatím o 728 na 31.759 od začátku epidemie. Dosavadní rekord ze středečního podvečera tak byl překonán o 27 případů.
 • Aktuálně nemocných je 10.588 lidí. Z celkového počtu více než 31.000 nakažených se přibližně dvě třetiny uzdravily. S prokázaným koronavirem zemřelo 447 lidí.
 • Česká pošta začne balíčky ochranných pomůcek proti šíření koronaviru distribuovat seniorům v pondělí. Většinu ze zhruba tří milionů zásilek by měli poštovní doručovatelé donést lidem během tří dnů.
 • Policisté by mohli pravděpodobně příští týden začít pomáhat hygienikům s trasováním kontaktů nakažených
 • Okrskové komise v říjnových krajských a senátních volbách by při nedostatku členů mohli posílit dobrovolní hasiči. Z komisí se podle místopředsedy Asociace krajů Jiřího Běhounka (za ČSSD) kvůli obavám z koronaviru odhlašují především senioři
 • Senát kvůli nárůstu případů koronaviru zrušil až do odvolání akce pro veřejnost a prohlídky Valdštejnského paláce. Prohlídky svých budov ruší od pátku také Sněmovna
 • Nákaza se podle údajů z rána vyskytla v 11 zařízeních sociálních služeb. Onemocnělo 99 klientů a 60 zaměstnanců

Na celém světě onemocnělo už bezmála 28 milionů lidí, přes 900 tisíc s nemocí covid-19 zemřelo

 • Rovná třetina obětí připadá na Latinskou Ameriku
 • Nejhůře postiženou zemí jsou USA, kde zemřelo již více než 190.000 lidí a více než 6,3 milionu se infikovalo.
 • Indie zaznamenala rekordní přírůstek nakažených poté, co se počet nově infikovaných za poslední den přiblížil k hranici 100.000.
 • V Německu stoupl počet zjištěných případů nákazy koronavirem za minulý den o 1892. Země se zhruba 83 miliony obyvatel má nyní celkově potvrzeno 255.366 nakažených.
 • V Rakousku se za posledních 24 hodin potvrdilo 664 nových případů nákazy koronavirem, je to nejvíce od 29. března. Největší nárůst hlásí Vídeň.

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Čerstvé informace z Česka i ze světa přineseme zase brzy ráno.

Podle celkového počtu testů na 100.000 obyvatel je Česká republika s 9480 testy v rámci EU na 21. místě (méně testů má jen šest zemí „sedmadvacítky“), ještě v polovině května byla ČR v tomto srovnání na 16. místě. Ve světě je ČR na 63. místě, v květnu se pohybovala na konci čtvrté desítky. Podle celkového počtu provedených testů je ČR v rámci EU s 1,014.369 testy nyní na 14. místě, v polovině května byla na 10. místě. Ve světě je ČR na 53. místě, v květnu byla na konci třetí desítky.

Možnost setkávání se od úterý omezí také v Portugalsku, kde dnes tamní vláda schválila zpřísnění pravidel a setkávat se namísto maximálně 20 lidí bude moci nanejvýš deset osob. Navíc bude od 20:00 platit zákaz prodeje alkoholických nápojů a jejich konzumace na veřejných místech. Dnes úřady ohlásily 585 nových případů nákazy, ve středu to bylo 646, což bylo nejvyšší číslo od 20. dubna. Celkem se zatím v desetimilionové zemi nakazilo více než 62.000 lidí, 1852 z nich zemřelo.

Anglie přidala Portugalsko na seznam rizikových zemí a bude od soboty vyžadovat, aby turisté po návratu absolvovali dvoutýdenní karanténu. 

Téměř na 30 milionů korun vyčíslil Liberecký kraj škody způsobené krizovými opatřeními v době nouzového stavu, který na jaře vyhlásila vláda ve snaze zpomalit šíření covidu-19. Od vlády chce kraj požadovat kompenzaci těchto škod. Na dnešní předvolební debatě České televize se zástupci subjektů kandidujících v Libereckém kraji to řekl liberecký hejtman a lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta.

Řecko informovalo, že za poslední den se nákaza prokázala u 372 lidí, což je dosud nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. Celkem 114 případů je spojeno s ohniskem nákazy v potravinářském závodě na severu Řecka, 133 nakažených je z oblasti Atén a infikovaných přibývá i mezi migranty na ostrově Lesbos. V 11milionovém Řecku se dosud nakazilo téměř 12.500 lidí, 297 z nich zemřelo.

Roušky od státu by měli podle pacientských organizací dostat kromě seniorů i lidé s chronickými nemocemi. Covid-19 může ohrozit jejich život.

Ve Španělsku za poslední den potvrdily testy nákazu koronavirem u více než 4000 lidí, přibylo 71 obětí covidu-19. V nemocnicích je přes 8000 pacientů.

Finská premiérka Sanna Marinová se uchýlila opět do izolace, protože mobilní trasovací aplikace ukázala, že se možná ocitla v blízkosti osoby nakažené covidem-19. Nyní se 34letá politička podrobí testu na koronavirus, oznámila dnes podle agentury AFP finská vláda.

Na Zlínském filmovém festivalu vytvořili „rafinovaný“ způsob, jak zajistit hygienická opatření, napsal na facebooku ministr kultury Lubomír Zaorálek. „To u návštěníků vyvolává důvěru, a tak i letos festival navštívilo plno dětí a rodičů,“ uvedl ministr.

Počet oranžových regionů na semaforu, mapě rizika nákazy covidem-19, stoupne nejméně na tři, řekla České televizi hlavní hygienička Jarmila Rážová. Přibude i zelených regionů.

Ve Francii přibylo za den téměř 10 000 nových případů nákazy koronavirem, což je dosavadní rekord. Zvyšuje se i počet pacientů v nemocnicích a na JIP.

Na Vysočině přibylo od středečního večera dalších 38 potvrzených případů nemoci covid-19. Podle informací, které po dnešních 18:00 zveřejnili krajští hygienici, je v kraji aktuálně 365 nemocných. Uvedli, že jeden nakažený člověk v posledních čtyřiadvaceti hodinách zemřel. Byl to klient domova pro seniory v Humpolci. Na dotaz ČTK to potvrdil ředitel domova Petr Vaněk. Je to druhý klient tohoto domova, který zemřel v souvislosti s covidem-19.

V Itálii dnes úřad civilní ochrany informoval o 1 597 nových případech nákazy, ve středu to bylo 1 434. Nejvíce infikovaných přibývá zejména v regionech ve střední a severní části země, konkrétně v Lombardii, Laziu, Ligurii a Benátsku, téměř dvě stovky nakažených ale za poslední den přibyly také v jihoitalské Kampánii. Celkem se v 60milionové zemi dosud virem SARs-Cov-2 nakazilo přes 283 000 lidí, 35 587 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Mezi klienty soukromého domova seniorů Beránek v Úpici na Trutnovsku za posledních 24 hodin stoupl počet nakažených covidem-19. Odpoledne bylo v domově 45 případů, z toho bylo 31 klientů a 14 zaměstnanců. ČTK to v 17:00 řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Hygienici testováním za posledních 24 hodin zjistili mezi klienty tři nové případy nemoci, ve středu bylo v domově důchodců Beránek 42 potvrzených nákaz. Jeden klient domova s covidem v úterý v nemocnici zemřel.

V Británii se počty pozitivních testů na koronavirus drží už pátý den v řadě nad hranicí 2000, přičemž ještě v srpnu to byla v průměru zhruba tisícovka nových případů denně. Dnes přibylo 2 919 nakažených, ve středu to bylo 2659.

Ve Františkových Lázních je nové ohnisko koronaviru, informuje server SeznamZprávy.cz. Podle starosty města je vysoký počet nakažených způsoben vysokou mírou testování. Hygienici zde zachytili 170 nakažených hostů lázní a asi 27 nemocných členů personálu. 

„Všichni nemocní jsou už v domácí izolaci v místě svého trvalého bydliště,“ řekla pro Seznam Michaela Zajíčková z Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje. Podle starosty je údaj za poslední měsíc a několik dní, nepovažuje tak epidemiologickou situaci za férovou.

Nárůst případů covidu-19 v Praze po rekordních číslech zpomalil. Dnes k 18:00 přibylo za 24 hodin 179 nakažených, v úterý a středu jich bylo přes 200.

Ministerstvo obrany zpřísnilo opatření pro své zaměstnance v boji s koronavirovou nákazou. S lidmi mimo úřad mají jednat pokud možno elektronicky či po telefonu, případné osobní jednání by měli zkrátit na co nejkratší dobu. Úřad by měl zároveň vytvořit oddělené pracovní skupiny, které se nebudou potkávat a v případě karantény tak zajistí další fungování ministerstva. Vyplývá to z opatření, které k pátku zavedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura. ČTK ho sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Opatření se týká i armády.

Spojené arabské emiráty dnes zaznamenaly svůj třetí nejvyšší přírůstek nakažených koronavirem od začátku pandemie. Za uplynulý den se tam onemocnění covid-19 prokázalo u dalších 930 lidí. Vláda proto vyzvala obyvatele, aby dodržovali opatření, jež mají šíření nákazy zpomalit. Informovala o tom agentura Reuters.

Hygienici v Česku dnes potvrdili zatím 723 případů koronaviru, celkový počet se vyšplhal na 31 759. Nakažených je přes deset tisíc, konkrétně 10 588. Vyléčilo se za dnešek k dnešním šesti hodinám 359 lidí, dohromady je již 20 724 vyléčených. Přibyly tři oběti nemoci covid-19, dohromady na tuto nemoc v Česku již zemřelo 447 lidí.

Pořadatelé 33. ročníku filmového festivalu Finále v Plzni, kteří museli přehlídku českých filmů kvůli koronaviru posunout z tradičního jarního termínu na září, připravili speciální opatření. Kvůli nebezpečí šíření koronaviru snížili počet míst v kinosále, mají speciální dezinfekční tým a budou schopní také v případě potřeby trasovat každou prodanou vstupenku na filmové projekce, řekla dnes ČTK ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. Festival se koná od 25. do 30. září.

Pardubický kraj má dostatečný počet lůžek pro pacienty se závažným průběhem nemoci covid-19. Na jednotkách intenzivní péče může být až 70 pacientů a na dalších odděleních až 160 nakažených. Hospitalizováno je nyní 25 lidí, z toho tři mají těžký průběh onemocnění, řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD) v živém vysílání na facebooku.

„Není potřeba vyčleňovat další kapacity, 19 pacientů je teď v Pardubicích, tři v Chrudimi, dva v Litomyšli a jeden ve Svitavách,“ prohlásil hejtman.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) na Národním průmyslovém summitu 2020 mluvil o podpoře investic, prodloužení programů bankovních záruk, posílení zdrojů na výzkum a přechodu na kurzarbeit. Ministr to uvedl na twitteru.

Hygienici dnes překonali milion provedených testů na koronavirus. „Díky hygienikům, lékařům, sestřičkám, medikům, laborantům, armádě a všem zapojeným v Chytré karanténě,“ napsal na twitteru tým Chytré karantény, kterou zřizuje ministerstvo zdravotnictví.Také přečtěte

Kapela Poetika natočila píseň a klip s Katarínou Knechtovou

Autorem textu je rapper kapely Poetika Eduard Rovenský. O produkci se postarali Dan Hrdlička a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *