Web zprávy

Koronavirus ONLINE: Klaus porušil opatření, Zeman položil věnec a Babiš apeloval na Čechy

Vznik samostatného československého státu si připoměl také bývalý prezident Václav Klaus. S krátkou řečí vystoupil u Obecního domu v Praze na Náměstí ¨Republiky. „Nenechme zvítězit strach nad našimi životy,“ apeloval ve svém vystoupení druhý prezidetn samostatné České republiky. 

Svou řeč pronesl bez roušky. Zde je její přepis. 

Nenechme zvítězit strach nad našimi životy

Před sto dvěma lety byl v této budově vyhlášen svobodný a demokratický stát, jehož dědicem je dnešní Česká republika. Toto výročí bývalo slaveno důstojně, s úctou, s pokorou vůči tomu, co bylo tehdy vykonáno a s důvěrou a nadějí v budoucnost. Dnes tomu tak není. 

Zakladatelé našeho státu ve složitých válečných poměrech strachu nepodlehli a svůj záměr prosadit dokázali. Vezměme si z nich příklad. Nedopusťme, aby nás paralyzoval záměrně šířený strach. Je jen na nás, jestli mu podlehneme.

Uplynulé století bylo naplněno úsilím jednou získanou svobodu a národní nezávislost znovu neztratit. Díky odvaze, obětem a práci celých generací našich předků se to nestalo. Toto historické vědomí by nás mělo naplňovat optimismem a motivovat nás k občanské aktivitě i v dnešní době, kdy čelíme novým vážným hrozbám, určitě ne jen zdravotního typu.

Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány Ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika (a s ní důstojné životy statisíců lidí), jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí.

Zůstaneme-li v pasivitě, zvítězí-li strach nad svobodou, necháme-li si vnutit arogantní, údajně expertní rozhodování a podřídíme-li se cizím zájmům, o všechno přijdeme. Nejen o to, co jsme vytvořili my, dnes žijící, v uplynulých letech, ale přijdeme i o dílo těch, jejichž odkaz si dnes připomínáme.

Václav Klaus k 28. říjnu 2020 před Obecním domem v Praze.Také přečtěte

Rážová: Lidé by měli nahradit roušku respirátorem FFP2 tam, kde se setkává více lidí | iROZHLAS

Britská mutace koronaviru se po Německu, Slovensku a Maďarsku potvrdila také v České republice. Státní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *