Web zprávy

Koronavirus ONLINE: Masivních 503 případů za jeden den. Rekordů přibývá i kolem ČR

Česko hlásí 425 mrtvých, koronavirem se dosud nakazilo 25 117 lidí, vyléčených je 18 116 a aktuálně nakažených je pak 6576. Za úterý přibylo 503 nakažených, což je stejný počet jako dosavadní rekord z 21. srpna. V karanténě skončil i vicepremiér Babišovy vlády Karel Havlíček (za ANO), test mu sice vyšel negativně, o víkendu se ale podrobí dalšímu. A šíření nákazy řeší i ostatní země – rekord hlásí Maďarsko, Ukrajina nebo australský stát Nový Jižní Wales. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Datum:

Zobrazit další dny

Rusko dnes oznámilo 4952 nových případů nákazy koronavirem a 115 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 4729 případů a 123 úmrtí. Celkový počet zaznamenaných případů v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel dosáhl 1,005.000, z toho 17.414 lidí nákaze podlehlo, uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.

Agentura Interfax upozornila, že denní přírůstek nových případů se v Rusku opět zvětšuje. Po poklesu k 4700 případům za den se od konce srpna opět blíží k pěti tisícovkám nových případů každých 24 hodin.

Firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku spouští výrobu nanoroušek na čtvrté výrobní lince. Do konce září se chce firma dostat na kapacitu 10 milionů kusů nanoroušek měsíčně, řekla mluvčí firmy Martina Piskorová. Dosud Batist produkoval na třech výrobních linkách přes pět milionů kusů měsíčně. O dalším případném navyšování produkce se firma bude rozhodovat s ohledem na vývoj epidemiologické situace, sdělili zástupci firmy.

Jde o ústenky, které mají lepší filtrační schopnost než obyčejné roušky. Od 1. září v Česku kvůli koronaviru platí opět přísnější hygienická pravidla pro pohyb v některých uzavřených prostorech.

„První dvě linky jsme spustili v březnu, další v červenci a nyní postupně nabíhá čtvrtá linka,“ řekla Piskorová.

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales (NSW) eviduje největší denní přírůstek nakažených za poslední dva týdny. Rušit tradiční novoroční ohňostroj v Sydney však tamní úřady neplánují. V celé Austrálii přibylo za poslední den 109 nemocných, zatímco o den dříve tento přírůstek činil 85. Informovala o tom agentura Reuters.

NSW zaznamenal za uplynulý den 17 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od 12. srpna. Nejvíce postiženým státem zůstává Viktorie, která eviduje 90 případů, což je však výrazně méně než denní přírůstek 700 nakažených, který byl zaznamenán na vrcholu druhé vlny začátkem srpna.

Maďarsko dnes oznámilo, že zaznamenalo 365 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Patrně je tomu tak proto, že se lidé vracejí z prázdnin a začíná nový školní rok, poznamenala agentura Reuters.

Maďarsko s přibližně deseti miliony obyvatel překonalo počátkem letošního roku první vlnu pandemie s menším počtem nakažených než mnoho jiných evropských zemí. Celkový počet nakažených od začátku pandemie dosáhl 6622, přičemž 619 lidí podlehlo komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19, způsobované koronavirem.

Nepál od propuknutí pandemie zaznamenal 40 529 nakažených. Doposud se z nemoci uzdravilo 22 178 místních, 239 pacientů podlehlo.

Ukrajina dnes oznámila další rekordní přírůstek nových případů nákazy koronavirem: 2495 za uplynulých 24 hodin. Současně dalších 51 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Předchozí denní rekord činil 2481 případů, napsala agentura Reuters. Celkový počet případů v zemi od začátku pandemie dosáhl 125.798, z toho 2656 pacientů zemřelo.

Ukrajina až do 28. září zakázala vstup cizinců do země a prodloužila platnost opatření proti šíření nákazy až do konce října ve snaze zvládnout nynější nárůst nových případů.

Indie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 78.357 nových případů nákazy koronavirem, dalších 1045 infikovaných tam za tu dobu zemřelo. S odvoláním na informace tamního ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura AP. Nákaza koronavirem se v Indii od začátku pandemie potvrdila u více než 3,7 milionu lidí, z nichž 66.333 zemřelo.

Nárůsty přichází v době, kdy vláda uvolňuje protikoronavirová opatření ve snaze oživit ekonomiku. Indie přitom hlásí největší denní přírůstky nakažených na světě už více než tři týdny. Země sice začala provádět víc testů (průměrně kolem 100.000 za den), podle expertů je to ale stále málo

Ekonomika Austrálie za duben až červen klesla kvůli koronaviru mezičtvrtletně o rekordních sedm procent a poprvé za 29 let se propadla do recese.

Celá umělecká branže se chystá vzdát hold Karlu Gottovi. Mistr zemřel před rokem a celý tým v čele s jeho ženou Ivanou chystá k uctění jeho památky vzpomínkové koncerty. Jenže jak zjistily Blesk Zprávy, na zlatého slavíka se možná vzpomínat letos nebude. Vše mají v rukách kvůli pandemii koronaviru hygienici. Více zde.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která opakovaně vytýká prezidentovi Donaldu Trumpovi, že na veřejnosti nenosí roušku, byla zachycena při porušení koronavirových opatření. Napsal to dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž vlivná demokratická politička navštívila v San Francisku v rozporu s pravidly kadeřnictví, a navíc neměla chráněný nos a ústa.

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1256 nových případů nákazy koronavirem, čímž počet nakažených od začátku epidemie vzrostl na 244 855. Počet zemřelých stoupl o 11 na 9313. Vyplývá to z dnešních dat německého Institutu Roberta Kocha (RKI).

Americká vláda v úterý oznámila, že se Spojené státy nezapojí do mezinárodního projektu, který má zajistit přístup k vakcíně proti koronaviru lidem ve většině zemí světa. Washington to podle agentury AP zdůvodnil tím, že nechce být do podobných iniciativ Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími autoritami nucen.

Počet lidí, kteří se v Brazílii od začátku epidemie nakazili koronavirem, se blíží ke čtyřem milionům. Za poslední den zaznamenalo brazilské ministerstvo zdravotnictví 42 659 nových infekcí, čímž se celkový počet případů vyšplhal na 3 950 931.

Oficiální počet úmrtí pacientů s koronavirem vzrostl v Brazílii za uplynulých 24 hodin o 1215 na celkových 122 596, sdělilo podle agentury Reuters ministerstvo.

Dobré ráno, vítáme vás zpět u online přenosu z pandemie koronaviru. Denní přírůstek případů koronaviru v Česku podruhé od březnového začátku epidemie přesáhl 500. Za úterý přibylo 503 nakažených, což je podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví prakticky stejný počet jako dosavadní rekord z 21. srpna.

Celkem už se v zemi nakazilo 25 117 lidí, z toho se víc než 18 000 už vyléčilo a 425 nemocných s nemocí covid-19 zemřelo. Počet aktuálně nemocných vzrostl na 6576. Počet úterních testů zveřejní ministerstvo večer.

Tady je stručný souhrn toho, co přineslo úterý:

 • Za úterý v ČR zatím přibylo 214 potvrzených případů covidu. Z 24.832 nakažených se vyléčilo 73 procent, 425 zemřelo. Hospitalizovaných je nejvíce od poloviny května.
 • V Česku začal nový školní rok. Kvůli jarním opatřením proti šíření koronaviru mnozí školáci usedli do lavic znovu až po půl roce. Zhruba dvě desítky škol zůstaly kvůli karanténě zavřené i dnes a prázdniny si o týden či dva prodlouží.
 • Do karantény za půl roku od 1. března muselo celkem 74.000 lidí, téměř polovina z nich v březnu.
 • Vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) je v karanténě kvůli člověku pozitivnímu na koronavirus. On sám měl test negativní, další ho čeká v neděli
 • Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku registruje tři zaměstnance nakažené novým koronavirem. Několik jejich kolegů je v karanténě.
 • Ošetřovné by se mělo prodloužit na celou dobu výuky na dálku v karanténě či při zavření tříd a škol, vyplácelo by se na děti do 13 let, navrhuje ministerstvo práce.
 • Do dvou týdnů má být spuštěna nová verze aplikace eRouška 2.0. Nebude již pomáhat s trasováním kontaktů, ale bude sloužit k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.
 • Ve středu by měla skončit karanténa všem 13 poslancům, kterým ji hygienici nařídili v souvislosti s onemocněním covidem-19 poslankyně a bývalé ministryně obrany a pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO).
 • V extraligové Plzni mělo 28 hokejistů, členů realizačního týmu a dalších zaměstnanců pozitivní test na koronavirus. Klub čeká na pokyny hygieny.

Na celém světě už onemocnělo víc než 25,5 milionu lidí, s nemocí covid-19 jich zemřelo přes 850 tisíc

 • Podle Evropské komise je výjimka ze zákazu vstupu cizincům, kterou lidem z visegrádské čtyřky udělilo Maďarsko, diskriminační vůči dalším občanům EU. Češi, Poláci a Slováci, kteří si před zářím rezervovali pobyt v Maďarsku, mohou přijet, ale jen s negativním testem
 • Evropská komise chce sjednotit přístup členských zemí Evropské unie k cestování přes hranice. 
 • Zimní světová univerziáda v Lucernu se kvůli pandemii koronaviru neuskuteční v původně plánovaném termínu od 21. do 31. ledna příštího roku.
 • Některé maďarské hotely v reakci na povinnost testů na covid-19 sníží českým klientům cenu pobytu až o 900 korun, sdělila v úterý CK Hungariatour. Tuzemské cestovní kanceláře testy na covid-19 proplácet nebudou

Děkujeme za pozornost, čerstvé informace z Česka i ze světa budeme přinášet zase od středečního rána. 

Kvůli rostoucímu počtu nákaz odložily řecké úřady start nového školního roku. Děti se vrátí o lavic o týden později, až 14. září, informuje server The Guardian. Mluvčí vlády Stelios Petsas uvedl, že posun je nutný, aby se lidé vrátili z prázdnin a nějaký čas zůstali doma, než se děti vrátí do škol. „Žádáme všechny rodiče, aby se s dětmi v nadcházejících dnech vrátili do svých domovů a ujistili se, že zůstanou v bezpečí … až do obnovení výuky,“ řekl Petsas.

Nový školní rok zahájí děti a studenti v rouškách, povinné budou ve vnitřních prostorech škol.

Radní v Madridu s okamžitou platností zakázali noční návštěvy parků a dalších zelených ploch, kterých je ve španělské metropoli 3800. Věří, že tak zabrání dalšímu šíření nákazy. Parky jsou zavřené od 22:00 do 6:00.

„Jejich děti jsou doma samy a starají se o ně sousedi. Na ulici nosí roušky a často jsou kvůli tomu napadáni. Starají se o nás všechny,“ píše Světová zdravotnická organizace na twitteru.

Připomíná tím, že stále platí, že v první linii stojí předevšim zdravotníci. WHO tak apeluje na lidi, aby k nim byli zdvořilí, milí a podporovali je. 

Skotsko přidalo Řecko na svůj karanténní seznam. Navrátilci se budou muset od čtvrtka ráno po příjezdu do Skotska izolovat doma po dobu 14 dnů. Británie přitom Řecko stále na karanténní seznam nepřidala. 

Tato oblíbená dovolenková destinace je „zakázána“ i pro Čechy. Ti mohou do Řecka cestovat bez testu pouze v případě, že do země dorazili s cestovní kanceláří. 

Rusko dnes oznámilo 4729 nových případů nákazy koronavirem a 123 úmrtí za uplynulých 24 hodin. Tento nejrozlehlejší stát světa je z hlediska počtu nakažených podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně, čtvrtou nejpostiženější zemí světa po Spojených státech, Brazílii a Indii. Z hlediska počtu úmrtí je na 12. příčce.

Kalifornie se nyní těžce potýká s pandemií. Za USA má nejvíce potvrzených případů, a to 700 tisíc. Koncem srpna dokonce společně se státem Idaho oznámila, že pro ně byl tento měsíc nejvíce smrtící. Podle analýzy LA Times zemřelo v Kalifornii s nákazou za srpen 3745 lidí, což je oproti červenci nárůst o 18 procent. 

Díky zmírnění opatření ministerstva zdravotnictví proti šíření nového koronaviru na hromadných akcích se na fotbalové zápasy v Česku dostane více diváků. Pokud kluby splní stanovené podmínky a dokážou rozdělit hlediště do předepsaných sektorů, budou moci fanoušci zaplnit přes polovinu kapacity stadionu.

Celková maximální povolená kvóta na utkání čítá 1000 osob plus 50 procent ze zbývající kapacity daného stadionu. Do pražského Edenu s kapacitou 20 tisíc míst by tedy mohlo dorazit až 10.500 fanoušků, na stadion s kapacitou 17 tisíc diváků pak až devět tisíc příznivců.

V Praze přibylo za 24 hodin rekordních 142 potvrzených případů koronaviru. Dosud se v metropoli nakazilo 5 252 lidí, vyléčených je 3 689, obětí 112.

Itálie povolila vylodění 353 migrantů, kteří jsou na palubě německé humanitární lodi Sea-Watch 4. Přijme je přístaviště v Palermu, kam mají dorazit ve středu, informovala agentura DPA. Kvůli pandemii covidu-19 čeká zachráněné muže, ženy a děti před vstupem na pevninu čtrnáctidenní pobyt v karanténě na k tomu určeném italském plavidlu.

Díky zmírnění pravidel proti šíření koronaviru na hromadných akcích bude moci být na fotbalových zápasech v Česku zaplněna více než polovina stadionu.Také přečtěte

Karanténa v Česku se prodlužuje opět na 14 dní. Blatný: Mohou za to mutace

„Tak jako jiné země, i Česká republika se vrací zpět ke 14 dnům izolace a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště