Web zprávy

Koronavirus ONLINE: Nová opatření už od pondělí, oznámil Prymula. A 29 mrtvých za den v ČR

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) má v přípravě opatření proti šíření koronaviru další terč – možné uzavření druhého stupně základní škol. S takovým řešením ale podle informací Blesk Zpráv nesouhlasí šéf resortu školství Robert Plaga (za ANO). Plagovi opatření nedává smysl, pokud by se neomezilo shlukování dětí i jinde. Úplně jasno bude až v pátek na další Prymulově tiskovce, kde všechna opatření představí. Televizi Nova řekl, že platit budou už od pondělí.  Česko mezitím získalo prvenství v Evropské unii, je tu nejvyšší podíl pozitivních testů. Za pondělí přibylo 3118 případů, o úterního podvečera dalších 1611. Podle údajů ministerstva zdravotnictví prudce roste počet těch, kteří s koronavirem zemřeli. Rekordních 29 obětí přibylo do smutné statistiky v neděli, v pondělí dalších 25 a v úterý zatím nemocnice hlásí osm obětí. Rumunsko od středy zařadí Česko a Slovensko kvůli koronaviru na seznam rizikových zemí. Po příjezdu z obou zemí budou muset lidé do 14denní karantény. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Česko hlásí k 6. říjnu 789 mrtvých, koronavirem se dosud nakazilo 87 176 lidí, vyléčených je 48 714 a aktuálně nakažených je 37 673 – z toho 1387 v nemocnicích. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde. 
  • Nový koronavirus covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
  • Koronavirus byl tématem i pořadu Ptám se, pane premiére. Podle Andreje Babiše (ANO) Česko situaci dál zvládá.
  • O půlnoci z neděle na pondělí vstoupil v Česku v platnost nový stav nouze. V řadě regionů zavřely střední školy, omezení postihlo i restaurace a hospody, kde budou muset lidé sedět maximálně po šesti osobách u jednoho stolu. Přehled opatření ZDE.
  • Do Česka se 10. září vrátila plošná povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech. Pravidlo má ale 25 výjimek.
  • Pandemie má i tvrdý ekonomický dopad nejen na firmy a živnostníky, ale i na život lidí. Na co má kdo nárok, jak žádat o pomoc a vše, co se ekonomiky týká, najdete ve speciálu E15.cz.

Babiš pro Blesk o volbách, skládání koalic, covidu i vládních účtech

„Útočíte! Fňukání!“ Babiš a další lídři se střetli v superdebatě Blesku o covidu a volbách

Aplikaci eRouška můžete stáhnout z oficiálních stránek ZDE

Datum:

Zobrazit další dny

Americký prezident Donald Trump přerušil jednání s demokraty o balíku pomoci na podporu ekonomiky zasažené pandemií. Pokračovat má až po volbách.

Česko bylo na jaře jednou z prvních zemí, kde se začaly nosit roušky. Stali jsme se inspirací pro řadu zemí, které jejich přínos ve zbrzdění pandemie koronaviru objevily až mnohem později. Vědci se dokonce nemohli shodnout, zda roušky nějaký přínos vůbec mají. A zatímco Češi jsou už v používání látkových a jednorázových roušek zběhlí, jinde teprve zjišťují, že vlhká rouška nositele neuchrání. Britští vědci nyní varovali, že vlhká rouška nepomáhá. Např. pokud zvlhne v dešti. Zprávu přinesl portál Daily Mail.

„Jako špinavý kapesník.“ Vědci s příchodem podzimu varují před mokrými rouškami.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) minulý týden oznámil, že tento pátek představí dlouhodobou strategii boje s koronavirem. „V pátek opravdu bude publikován dlouhodobý plán, abychom věděli, jaká opatření nás čekají hned od pondělí a jaká za měsíc,“ oznámil ministr Prymula v televizi Nova.

 

Lidé v New Yorku čekají ve frontě na testování na covid-19.

V jižních Čechách přibylo za uplynulých 120 hodin 790 nových případů koronaviru. Sedm lidí v souvislosti s koronavirem za posledních pět dní zemřelo. Za stejnou dobu se 577 nemocných uzdravilo. Aktuálně pozitivních je v kraji 1517 lidí. Nákaza se prokázala na zhruba stovce jihočeských škol, z toho sedm jich je zavřených. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Rusko se připravuje na další příliv pacientů s covid-19 do nemocnic. Provizorní nemocnici vybudovaly úřady na zimním stadionu v Moskvě. V Rusku za uplynulý den přibylo 11 615 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší údaj od 11. května, nejvíc případů připadá právě na metropoli.

Univerzita Palackého přejde od pondělí na distanční výuku. Všem fakultám to doporučilo vedení univerzity v souvislosti s aktuálním vývojem koronaviru.

Na Vysočině přibylo za posledních čtyřiadvacet hodin 118 potvrzených případů onemocnění covid-19, dva dny předtím se denní přírůstky držely pod stovkou. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15. Celkem je teď na Vysočině 1596 lidí nemocných covidem-19.

Pražský magistrát obnoví fungování zdravotnických tzv. létajících týmů. Budou pomáhat s opatřeními proti šíření nákazy koronavirem v pobytových sociálních zařízeních a zároveň budou kontrolovat připravenost zařízení. Pracovat začnou od středy. Krizový štáb hlavního města vzal dnes rovněž na vědomí dodávku respirátorů pro zaměstnance škol od státu a projednal situaci v MHD a městských organizacích. Počet odběrových míst na testování se v Praze dál zvýší. ČTK to po jednání štábu řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Hasiči začali s distribucí respirátorů do škol, informuje na twitteru ministerstvo školství. Po deseti kusech dostanou učitelé i nepedagogičtí pracovníci.

V nemocnicích v ČR je podle údajů ministerstva zdravotnictví 1387 lidí, ve vážném stavu jich je rekordních 326.

V ČR dnes zatím přibylo 1611 potvrzených případů covidu. Statistika zemřelých se rozšířila o dalších 31 obětí. S koronavirem zemřelo celkem 789 lidí. Zatím nejvíc obětí, 29, bylo v neděli. V pondělí zemřelo 25 lidí, v úterý zatím osm.

K úhradě testů na covid-19 mohou lidé použít benefitní poukázky nebo karty, většinou ve vybraných laboratořích, klinikách a dalších testovacích místech. Firmy nabízející zaměstnanecké benefity v současné době zaznamenávají obecně větší zájem o produkty z oblasti zdravotnictví.

Lidé v Karlovarském kraji se budou moci od středy objednat na odběrová místa k otestování na covid-19 prostřednictvím jedné telefonní linky. Nové call centrum bude určeno pro lidi se žádankou od lékaře nebo od hygieniků, ne pro samoplátce. Jednotný systém pro rezervaci termínů byl zřízen na základě rozhodnutí Krizového štábu Karlovarského kraje, informoval dnes novináře hejtman Petr Kubis (ANO).

Facebook odstranil dnešní příspěvek amerického prezidenta Donalda Trumpa, který naznačoval, že covid-19 je méně smrtící než chřipka. Mluvčí platformy to potvrdil televizi CNN.

V nemocnicích by podle šéfa anesteziologů Černého nemuselo být asi 10 pct lidí hospitalizovaných s covidem-19. Přesnější odhady chce ministerstvo od nemocnic.

Guvernér španělské centrální banky varoval, že přísnější karanténní opatření mohou způsobit horší krizi, než byl nejpesimističtější odhad banky.

Počet turistů v Chorvatsku za prvních devět měsíců letošního roku kvůli pandemii nemoci covid-19 klesl o 60,7 procenta na 7,4 milionu. Z toho počet turistů ze zahraničí se snížil o 64,4 procenta na 5,9 milionu. Uvedla to zpravodajská agentura Hina s odvoláním na údaje z registračního systému pro turisty eVisitor. Podle počtu přenocování tvořili Češi čtvrtou největší skupinu zahraničních turistů v zemi.

Do pátku by mohlo začít sebereportování nakažených covidem-19. V pilotním testování formulář na pomoc hygienikům vyplnilo už téměř 300 lidí. Na twitteru to napsal vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla. O webovém formuláři, kde by lidé potřebné informace mohli vyplnit ještě před kontaktování hygienou, mluvil premiér Andrej Babiš (ANO) už 9. září. Jeho spuštění avizoval už v týdnu od 21. září bývalý ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Pražský magistrát dostane od státního Ústředního krizového štábu 360.000 respirátorů, které rozdá pracovníkům ve školách. Množství odpovídá deseti kusům na jednoho pedagogického i nepedagogického zaměstnance. Pomůcky magistrát ve středu rozdělí mezi městské části, které je poté budou distribuovat do základních a středních škol. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Stát začal dnes distribuovat respirátory do všech krajů.

Lidé, kteří jsou v karanténě kvůli koronaviru, budou moci podle vnitra hlasovat ve finále senátních voleb ve středu z auta na 44 stanovištích.

Maďarský parlament dnes jednomyslně schválil výrazné zvýšení platů lékařů. Během několika následujících let by se jejich příjem měl zvýšit téměř na dvojnásobek, informovala maďarská tisková agentura MTI. Podle agentury APA poslanci reagovali na zvýšenou zátěž zdravotníků v koronavirové krizi, ke zvýšení platů ale přistoupili i kvůli obavám z odchodu lékařů do zahraničí.

Lékařské fakulty Univerzity Karlovy nyní neorganizují pomoc mediků zdravotnickým zařízením. Prioritu má podle nich studium, dobrovolníků není tolik jako na jaře.

V Itálii přišli s méně invazivním způsobem testování na koronavirus u dětí. Namísto nepříjemných výtěrů z nosu dostávají nejmenší žvýkačky. Nové testy už epidemiologové zkusili u dětí ve Fiumicinu nedaleko Říma.

 Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice v Libereckém kraji. ČTK to dnes řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Městská nemocnice v Jablonci nad Nisou kvůli tomu dnes uzavřela ortopedické oddělení. Plánované operace se do odvolání ruší a pacienti, kteří tam ještě leží, budou přeloženi na lůžka jiných operačních oborů, uvedla pro mluvčí jablonecká nemocnice Jana Válková.Také přečtěte

Zemřel bývalý reprezentační trenér Jozef Vengloš, bylo mu 84 let

„V úterý v podvečer v kruhu nejbližších potichu odešel Jozef Vengloš, největší osobnost slovenského fotbalu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *