Web zprávy

Koronavirus ONLINE: Přes 500 nakažených v ČR za sobotu. „Situace je složitější,“ přiznává Vojtěch

Česko hlásí 431 mrtvých, koronavirem se dosud nakazilo 27 752 lidí, vyléčených je 19 039 a aktuálně nakažených je 8282. Pátek prolomil další rekord v počtu nakažených za jeden den – přibylo 798 případů. Je to nejvíce od začátku epidemie. Hygienici od 9. září omezí v Praze provoz v restauracích a barech. Od stejného data budou roušky povinné v obchodech a nákupních centrech. A vrátí se i do škol. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) pro ČT přiznal, že aktuální situace je složitější. Na pondělí proto svolal jednání s řediteli hygienických stanic. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Datum:

Zobrazit další dny

Jižní Korea dnes hlásí nejmenší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy za tři týdny. Do sobotní půlnoci jich přibylo 167, což je o jednoho nově nakaženého méně než předchozí den, uvedlo korejské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Čtvrtým dnem v řadě jich přibylo méně než 200. V zemi patrně zabrala opatření, která mají zamezit rozvinutí druhé vlny epidemie.

Mexiko hlásí dalších 6319 nakažených koronavirem a 475 souvisejících úmrtí. Dohromady středoamerická země eviduje 629 409 případů a 67326 zemřelých. Samotná vláda však připouští, že skutečný počet nakažených a zemřelých je patrně mnohem vyšší. O tom svědčí i další statistiky, které mexické ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v sobotu. Během pandemie podle nich středoamerická země do srpna zaznamenala 122 765 úmrtí nad očekávaný počet.

V italských školách by se v novém školním roce, který ve většině regionů začíná 14. září, neměly konat hodiny zpěvu. Doporučil to vládní výbor expertů ustavený kvůli pandemii covidu-19 s tím, že skupinové zpívání zvyšuje riziko nákazy koronavirem, informovala agentura ANSA.

Hygienici zaznamenali na jihu Čech od pátečního do sobotního večera 43 nových případů covidu-19. Je to nejvyšší denní nárůst od vypuknutí pandemie. Kumulativní počet nemocných se v kraji zvýšil na 841. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 468 a aktuálně pozitivních 367 osob. V tiskové zprávě to uvedli krajští hygienici.

Dobré nedělní ráno, milí čtenáři. Za sobotu bylo v Česku odhaleno 508 nakažených koronavirem, jak vyplývá z dat uveřejněných ministerstvem zdravotnictví. Víkendová čísla jsou tradičně z důvodu menšího testování nižší než ve dnech předcházejících (za pátek přibylo rekordních 798 odhalených případů).

 

Přehled nejdůležitějších událostí za sobotu ze světa:

  • Do konce letošního roku lze v celosvětovém měřítku zabránit 770 000 úmrtí nemocných s covidem-19, pokud se budou dodržovat prověřená ochranná opatření, jako je nošení roušek a udržování sociálního odstupu. 
  • V Indii se nakazily koronavirem už více než čtyři miliony lidí. Celková bilance země se tím přiblížila Brazílii, která je z hlediska počtu infikovaných po Spojených státech na druhém místě. 
  • V Německu za poslední den přibylo 1378 nových případů nákazy koronavirem, od začátku epidemie v zemi se tak virus Sars-CoV-2 prokázal u 248 997 lidí. 
  • Slovensko v pátek zaznamenalo druhý den v řadě rekordní přírůstek nových případů nákazy koronavirem. Testy potvrdily dalších 226 infikovaných, ve čtvrtek bylo nakažených 137. Celkový počet úmrtí s nemocí covid-19 je stále 37. 
  • Australská policie zatkla desítky lidí na demonstracích proti přísným protikoronavirovým opatřením, která se dnes uskutečnila ve městech po celé zemi. 
  • V Rusku za posledních 24 hodin zaznamenali 5205 případů koronavirové nákazy. Bilance infikovaných oproti předchozímu dnu vzrostla již podruhé za sebou. 

Dnešní online přenos z pandemie koronaviru se uchýlil ke konci. Zde je přehled nejdůležitějších událostí za sobotu z Česka:

  • V pátek laboratoře v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 798 lidí, to bylo zatím nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Čtvrtý zářijový den provedly také dosud nejvíc testů, přes 12 500. Do dnešního podvečera přibylo 310 potvrzených případů covidu, méně než za stejnou dobu v předchozích pracovních dnech tohoto týdne. 
  • Čeští vědci pokročili ve vývoji biosenzoru pro odhalování koronaviru. Testy na vzorcích odebraných od pacientů podle nich zatím pokračují úspěšně. 
  • Prvoligové Teplice mají jednoho fotbalistu nakaženého koronavirem. Odhalily to testy, kterým se celý klub podrobil v pátek poté, co se ve středu nákaza objevila u člena realizačního týmu. 
  • Česká společnost Generi Biotech vyrábějící testovací sady na koronavirus nalezla na Tchaj-wanu distributora. O konkrétní spolupráci s ním ještě bude jednat. 

„Je nám velice líto, ale dnes již neotevřeme!“ O tom informuje hudební klub RODEO, který sídlí v Ječné ulici v Praze, na svých sociálních sítích. Poslední srpnový víkend se tamní párty totiž účastnil někdo nakažený koronavirem. Klub zůstane uzavřený do doby, něž projdou testy na covid-19 všichni zaměstnanci. Po Techtle Mechtle je to tak další klub v Praze, který nákazu musí řešit. Více zde.

Dva malí bratři Danny (11) a Jojo (9) Eisawyovi z anglického města Tonbridge jsou environmentální aktivisté, jejich nadšení pro péči o planetu se vyrovná snad jen jejich láska k fotbalu. Pandemie koronaviru jim udělala trochu čáru přes rozpočet, nejenže nemohli chodit hrát fotbal, ale venku se začal hromadit odpad – hlavně odhozené jednorázové roušky a rukavice. Kluci se proto rozhodli svoje město vyčistit, uvedla stanice CNN. Více zde.

Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Výrok, který by se dal aplikovat k jednání premiéra Andreje Babiše (ANO). Alespoň podle učitele Masarykova gymnázia v Plzni Jana Pytle. Předsedovi vlády zaslal otevřený dopis, ve kterém kritizuje, že ke každému člověku se v rámci epidemiologických opatření přistupuje jinak. Zatímco Babiš po kontaktu s nakaženou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou do karantény nemusel, Pytel se v ní po podobném kontaktu ocitl. „Kážete vodu a pijete víno,“ kritizuje pedagog premiéra. Více zde.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové dnes uvedlo premiéru hry podle románu Ericha Maria Remarqua Tři kamarádi. Šlo o první premiéru nové divadelní sezony 2020/2021. Původně mělo divadlo Tři kamarády uvést již v květnu, ale kvůli vládním opatřením v souvislosti s epidemií koronaviru premiéru odložilo. Hru s hradeckým souborem nastudoval režisér Petr Štindl.

V Římě dnes stovky lidí protestovaly proti koronavirové politice italské vlády. Na demonstraci promluvili například odpůrci očkování či jeden z politiků italské krajně pravicové strany Forza Nuova. Informovala o tom agentura DPA.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel skoro 95 nových případů covidu-19. Zhruba sedm desítek nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden eviduje okres Beroun a Praha.

Prezident Miloš Zeman varoval před panikou a plošnými omezeními kvůli šíření nového koronaviru. Roušky mají být podle něj povinné jen v ohniscích nákazy, jinde by měly být dobrovolné. Zeman to řekl v rozhovoru pro diskusní pořad Partie, který televize Prima dnes natočila na zámku v Lánech a celý odvysílá v neděli. 

V Praze se denní nárůst potvrzených případů nákazy koronavirem dál drží nad stovkou. Za posledních 24 hodin přibylo v hlavním městě 107 případů koronaviru, je to méně než v několika předchozích pracovních dnech.

Od začátku epidemie se dosud v Praze nakazilo 5740 lidí, z nich se už 3951 vyléčilo a 113 nakažených zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. 

Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním. Od úterý do čtvrtka se denní počet testů pohyboval kolem 11 000, v pátek laboratoře zpracovaly víc než 12 500 vzorků.

Podíl potvrzených případů mezi testovanými se v posledních dvou dnech pohybuje nad hranicí šesti procent. O víkendech a volných dnech bývá pravidelně méně testů, tedy i méně odhalených nákaz. Celkové údaje za dnešek zveřejní ministerstvo v noci.

Namísto šedesátky stánků necelá třicítka, v soutěži jen třetina pojídačů chilli a místo tisíců platících návštěvníků stovky lidí, kteří vstupné platit nemuseli. Pořadatelé osmého ročníku brněnského Chillibraní letos jako mnoho jiných kvůli nejistotě spojené s opatřeními proti šíření koronaviru uspořádali akci v komornějším provedení.

Do podvečera přibylo v ČR 310 potvrzených případů covidu, míň než v předchozích dnech. Počet aktuálně nakažených stoupl na víc než 8100, úmrtí je 431.

Papež František příští měsíc uskuteční svou první cestu mimo Řím od doby, kdy Itálie začala zavádět opatření proti šíření koronaviru. Vatikán dnes oznámil, že 3. října zavítá do italského města Assisi. „Návštěva se uskuteční v soukromí, bez účasti věřících,“ uvedl mluvčí františkánského řádu Enzo Fortunato. Čeká se, že papež v Assisi podepíše svou novou encykliku.

Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě v americkém Seattlu ve své projekci o vývoji pandemie dospěl k závěru, že nejvíc mrtvých na počet obyvatel budou mít Americké Panenské ostrovy, Nizozemsko a Španělsko. V rámci regionů pak podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude do 1. ledna v americkém regionu přes 959 000 úmrtí, v evropském více než 667 000, v africkém přes 79 000, v regionu východního Středomoří přes 168 000, v oblasti Jihovýchodní Asie přes 738 000 a v západním Pacifiku více než 191 000.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes prohlásil, že demonstranti svým počínáním šíří koronavirus. Dříve přitom pandemii nemoci covid-19 označoval za „psychózu“, kterou lze vyřešit pitím vodky a navštěvováním sauny. V Bělorusku už několikátým týdnem pokračují protesty proti výsledku prezidentských voleb.

Radiožurnál dnes uvedl, že koronavirus se objevil také u dvou žáků víceletého gymnázia v Kladně. V domácí karanténě zůstávají podle Radiožurnálu žáci jednoho prvního ročníku víceletého gymnázia a jedné maturitní třídy. Učit se budou distančně. Škola jinak podle ředitelky Mileny Maříkové funguje normálně, případná další opatření budou záviset na výsledcích testů, které žáci v karanténě podstoupí v pondělí.

Do konce letošního roku lze v celosvětovém měřítku zabránit 770 000 úmrtí nemocných s covidem-19, pokud se budou dodržovat prověřená ochranná opatření jako je nošení roušek a udržování sociálního odstupu. V globální projekci vývoje pandemie covidu-19 to uvedl Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě v americkém Seattlu.

Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla snad každého z nás. Lidé přicházejí o práci, o firmy i o své blízké. Jsou ale i profese, které si nad krizí mnou ruce. Jde pak především o softwarové vývojáře, tvůrce e-shopů a o dodavatele zboží. Příkladem za všechno může být Jeff Bezos, šéf gigantu Amazon. Tento nejbohatší muž světa si jen od února vydělal tolik, že by čtyřikrát zalepil schodek České republiky. Více zde.

Skupina Katapult, která letos v srpnu oslavila 45 let od svého vzniku, přeložila svoje podzimní turné Nostalgia na příští rok. Kapela, jejíž turné plánované od poloviny března narušila pandemie nového typu koronaviru, se chce vrátit na koncertní pódia v době bez restrikcí, omezování a nařizování. Proto ve spolupráci s pořadateli přesune koncerty na období duben až listopad 2021.Také přečtěte

Povinné roušky v práci: Zajistit je má zaměstnavatel. Kde jsou nutné respirátory?

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Spolu s …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště