Web zprávy

Koronavirus ONLINE: Zákaz vycházení vylidnil ulice v Česku a Prymula po průšvihu předá úřad

Česko si i v době koronaviru připomnělo 102. výročí vzniku Československa. Mezi 38 osobnostmi, které ocenil, nechybí hned několik bojovníků s koronavirem v čele s končícím ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO).  V Česku úderem půlnoci na středu začal platit zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 4:59, ulice byly v noci na čtvrtek až na lidi se psy vylidněné. Obchody musí zavřít už ve 20:00 a v neděli neotevřou vůbec. Za úterý přibylo 15 663 potvrzených případů nákazy covid-19, ze středu zatím 8244. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz

Aplikaci eRouška můžete stáhnout z oficiálních stránek ZDE.

Datum:

Zobrazit další dny

A tady jsou novinky ze světa. S dalším zpravodajství se vám přihlásíme ve čtvrtek brzy ráno:

 • Některé evropské státy včetně Polska, Česka, Německa či Itálie dnes opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky infikovaných koronavirem od propuknutí nákazy. Vlády na starém kontinentu ve světle zhoršující se situace zavádějí přísnější režim; francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil měsíční celoplošná karanténní opatření, v listopadu rozsáhlé restrikce zavede i Německo. V boji s covidem-19 by členské státy EU měly postupovat společně, doporučila dnes Evropská komise. Pandemie nepolevuje ani ve Spojených státech, kde se za posledních sedm dní nakazilo téměř půl milionu lidí.
 • Koronavirem SARS-CoV-2 se od konce loňského roku, kdy se tento typ viru poprvé prokázal v Číně, celosvětově nakazilo už přes 44 milionů lidí, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse. Bezmála 1,2 milionu jich na komplikace spojené s onemocněním covid-19 zemřelo.
 • Německá kancléřka Angela Merkelová se s premiéry spolkových zemí dohodla, že Německo od 2. listopadu do konce měsíce uzavře hospody, bary, restaurace, divadla či kina a sportoviště. Otevřené naopak zůstanou školy, školky nebo obchody. Omezeno bude i shromažďování, sejít se bude moci maximálně deset lidí z nejvýše dvou domácností. Německý ministr financí Olaf Scholz chystá pro podniky postižené novou vlnou karanténních opatření balík deseti miliard eur (přes 274 miliard korun).
 • Ve Francii budou od tohoto pátku zavřené restaurace a bary, možný nebude ani pohyb mezi jednotlivými regiony. Otevřená však zůstane většina škol. Opatření budou platit do 1. prosince.
 • Slovenská vláda podle očekávání do 8. listopadu prodloužila faktický zákaz vycházení, který se netýká lidí s negativním testem. Kabinet premiéra Igora Matoviče také zvýšil státní pobídky k udržení zaměstnanosti a podporu drobných podnikatelů. Stát opět prodlouží poskytování rodičovského příspěvků těm rodičům, kteří nemají jiný příjem.
 • Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat antigenové rychlotesty, aby zajistily průchodnost vnitřních hranic, navrhla Evropská komise. Státy mají podle nezávazných doporučení mimo jiné lépe komunikovat se svými občany o prospěšnosti vakcín, jejichž společný nákup chce komise dále rozšířit, i zavedených opatření. V některých zemí sílí nálady proti restrikcím. V úterý večer například pokračovaly protesty proti vládním nařízením v Římě.
 • V Polsku za poslední den přibylo 18 820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie; zemřelo 236 pacientů, také nejvíce během jediného dne. Dosud nejvyšší bilanci zaznamenalo i Německo, které za poslední den hlásí 14.964 potvrzených případů. I tak má ovšem země méně nově nakažených než osmkrát menší Česko, kde testy za úterý potvrdily rekordních 15 663 pozitivních vzorků.
 • V Itálii za den přibylo skoro 25 000 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku epidemie. Téměř 25 000 nově infikovaných hlásí i Británie. Bezmála 20 000 nakažených za poslední den přibylo ve Španělsku, v sousedním Portugalsku ohlásili dosud nejvyšší denní bilanci nově odhalených případů – 3960 a rekordní čísla nyní registruje i Řecko, kde přírůstek infikovaných podruhé v řadě překročil tisícovku. V Turecku počet obětí covidu překonal hranici 10 000.
 • V Rusku s covidem-19 za uplynulý den zemřelo 347 lidí, což je v zemi zatím nejhorší bilance od začátku koronavirové pandemie. Nejvyšší přírůstek úmrtí dnes oznámily úřady na Ukrajině, kde za 24 hodin zemřelo 165 infikovaných, a v Íránu. Tato pandemií nejhůře zasažená země Blízkého východu ohlásila 415 úmrtí pacientů nakažených koronavirem.
 • Téměř půl milionu lidí se za posledních sedm dní nakazilo koronavirem ve Spojených státech, uvedla na základě svých statistik agentura Reuters. Jen za úterý přibylo podle dat listu The New York Times přes 74 000 nových případů nákazy. V sousedním Mexiku počet nakažených od začátku epidemie překonal hranici 900 000.

Děkujeme za další den, který jste věnovali pozornost našemu online zpravodajství o šíření a boji s koronavirem v Česku i ve světě. Připomeňme si, co přinesl 28. říjen:

 • Prezident Miloš Zeman ocenil končícího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) Řádem Bílého lva, pamatoval i na další bojovníky pandemií v Česku.
 • Do večera hygienici v Česku odhalili 8244 nových případů koronaviru. Patří to k nejvyšším číslům za tuto část dne. Počet nemocných se blíží 178 000. Podíl případů koronaviru mezi testovanými v ČR v úterý vystoupal na nový rekord 34,4 procenta. Testů bylo po čtyřech dnech opět víc než 45 000. Počet nových případů koronaviru v Česku se v úterý po čtyřech dnech vrátil nad 15 000, potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku.
 • Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na pražském náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se 100 účastníky. Řadu dalších lidí vně svého kordonu policisté upozorňovali, že kapacita protestu byla naplněna.
 • Koronavirová omezení jsou obrovským náporem na psychiku všech lidí, připustil premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém projevu k 28. říjnu, který zveřejnil na sociálních sítích. Doufá ale, že se lidé v boji proti epidemii covidu-19 semknou jako při jarní první vlně.
 • Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii porušuje občanské svobody. Někdejší prezident to dnes řekl v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, kam u příležitosti výročí vzniku samostatného státu položil květiny. Porušil přitom opatřením podle kterého měl mít dýchací cesty zakrýté rouškou.
 • Krajská nemocnice Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně tento týden otevře zřejmě poslední lůžkovou stanici pro pacienty nakažené novým koronavirem. Získá tak další tři desítky lůžek. Pokud počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 dál rychle poroste, bude muset KNTB požádat o pomoc sesterské nemocnice ve Zlínském kraji
 • Ligová fotbalová asociace (LFA) definitivně vyloučila možnost, že se o nadcházejícím víkendu opět rozběhne první liga, přerušená kvůli zhoršené koronavirové situaci v zemi. LFA uvedla, že stále nedostala od ministerstva zdravotnictví kladnou odpověď na žádost o výjimku.
 • Farmářské trhy na pražské náplavce v sobotu nebudou. Podle pořadatelů není možné dodržet všechna vládou nařízená opatření. Problematický je hlavně maximální počet osob na plochu trhu, napsali na facebooku. Velkou diskusi vzbudily fotografie z trhu minulý víkend.

Česko se po 21. hodině změnilo v návaznosti na zákaz vycházení v „zemi duchů“ – a pejskařů.Také přečtěte

Bavorsko od testování pendlerů po 48 hodinách neustoupí

Dnes bylo čekajících pendlerů na hranicích méně, je ale pravděpodobné, že se pondělní situace bude …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *