Koronavirus se zřejmě šíří i kanalizací. Tři rodiny v činžáku se nakazily, i když nebyly v kontaktu
Čtyři členové pětičlenné rodiny žijící v 15. patře se v březnu vrátili z Wu-chanu – „rodiště“ patogenu způsobujícího nemoc covid-19. Tam se – jak se ukázalo – nakonec nakazili a po otestování dodržovali karanténu. O několik dnů později se však začaly cítit špatně i dva páry středního věku v 25. a 27. patře stejného domu.

Záběry z kamer navíc ukázaly, že skupiny nesdílely například ani společný výtah v domě. Koronavirus v šachtě dokonce nebyl nalezen. Vědecká studie proto naznačuje, že virus mohl projít kanalizační instalací budovy ve vzdušných částicích zvaných „bio aerosoly“.
Za šíření může takzvaný „komínový efekt“
Zvláštnost, kdy měly částice viru cestovat směrem nahoru, experti vysvětlují jevem, při kterém v zimě stoupá teplý vzduch vzhůru – jde o takzvaný „komínový efekt“.

Později nakažené páry tak mohly buď přímo vdechnout částice koronaviru, nebo se dotknout povrchu, kde patogeny přistály. Podle studie z roku 2018 mohou bio aerosoly po spláchnutí toalety přetrvávat ve vzduchu ještě 30 minut.
Nakažení stejným způsobem se objevili i v Hongkongu
Oba páry středního věku navíc uvedly, že během doby možné k nakažení ani jednou neotevřely okno své koupelny, což vylučuje teorii, že by za šíření viru mohly odsávací ventilátory, které by způsobily obíhání infikovaného vzduchu po místnosti.

Podobně už se dříve nakazilo několik rodin v Hongkongu. Čínská média tam takové případy zaznamenala v březnu a v červnu tohoto roku.
