Web zprávy

Koronavirus: Podle studie se rodiny nakazily zřejmě kvůli vodovodním trubkám

Koronavirus se zřejmě šíří i kanalizací. Tři rodiny v činžáku se nakazily, i když nebyly v kontaktu

Čtyři členové pětičlenné rodiny žijící v 15. patře se v březnu vrátili z Wu-chanu – „rodiště“ patogenu způsobujícího nemoc covid-19. Tam se – jak se ukázalo – nakonec nakazili a po otestování dodržovali karanténu. O několik dnů později se však začaly cítit špatně i dva páry středního věku v 25. a 27. patře stejného domu.

Koronavirus ONLINE: 508 nakažených v ČR za sobotu. Virus zasáhl seniory v Humpolci

Záběry z kamer navíc ukázaly, že skupiny nesdílely například ani společný výtah v domě. Koronavirus v šachtě dokonce nebyl nalezen. Vědecká studie proto naznačuje, že virus mohl projít kanalizační instalací budovy ve vzdušných částicích zvaných „bio aerosoly“. 

Za šíření může takzvaný „komínový efekt“

Zvláštnost, kdy měly částice viru cestovat směrem nahoru, experti vysvětlují jevem, při kterém v zimě stoupá teplý vzduch vzhůru – jde o takzvaný „komínový efekt“.

Přísná pravidla pro dovolenou v Egyptě: Omezené jídlo, problém s dětmi a konec „vodnice“

Později nakažené páry tak mohly buď přímo vdechnout částice koronaviru, nebo se dotknout povrchu, kde patogeny přistály. Podle studie z roku 2018 mohou bio aerosoly po spláchnutí toalety přetrvávat ve vzduchu ještě 30 minut.

Nakažení stejným způsobem se objevili i v Hongkongu

Oba páry středního věku navíc uvedly, že během doby možné k nakažení ani jednou neotevřely okno své koupelny, což vylučuje teorii, že by za šíření viru mohly odsávací ventilátory, které by způsobily obíhání infikovaného vzduchu po místnosti.

Nadužívání dezinfekce může způsobit „armagedon“. Viry si vybudují imunitu, varuje vědec

Podobně už se dříve nakazilo několik rodin v Hongkongu. Čínská média tam takové případy zaznamenala v březnu a v červnu tohoto roku.Také přečtěte

Pfizer jsme seniorům schopní dát, jen je vakcíny málo, říká praktik Šonka

K očkování se mohou hlásit senioři 80+, pro které je náročná už samotná registrace a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *