Web zprávy

Koronavirus – Praha: V pátek přibylo rekordních 1 386 nakažených

Tento týden nárůst nových případů v hlavním městě výrazně zrychlil. V pondělí jich bylo 458, v úterý přírůstek stoupl na 855, ve středu zaznamenaly laboratoře jen mírný pokles na 852 nově nakažených. Ve čtvrtek podle aktuálních a revidovaných údajů laboratoře zjistily 717 pozitivních testů a následující den byla výrazně překonána hranice jednoho tisíc případů covidu.

O víkendech zpravidla laboratoře kvůli menší míře testů odhalí méně nakažených. Nicméně v sobotu se v Praze potvrdilo dalších 655 pozitivně testovaných obyvatel, což představuje dosud nejvyšší nárůst nakažených během víkendového dne.

Krutá vražda Přemysla a Marie u soudu: Kamarádi obžalovaného studenta promluvili!

Za posledních sedm dní připadá v Praze na 100 000 obyvatel zhruba 373 případů nákazy. Nejhůř jsou na tom teď Náchodsko a Uherskohradišťsko s více než pěti sty nových nakažených na 100 000 obyvatel. Z celkového počtu lidí pozitivních na covid v Praze se už víc než polovina vyléčila, aktuálně nakažených je přes 11 600. Počet úmrtí s covidem vzrostl v sobotu o tři, celkem v hlavním městě s covidem zemřelo 201 lidí.

Dvě miliardy v tahu

Hlavní město vydalo na opatření proti pandemii nemoci covid-19 dosud téměř dvě miliardy korun. Peníze vydalo například na nákup ochranných pomůcek, dotace městským částem či na podporu kultury a turistického ruchu. Další peníze, které mělo z evropských fondů, dalo město do programu Covid Praha na podporu podnikatelů. Letošní propad příjmů kvůli koronaviru odhaduje město na více než deset miliard.

Nemocnice nejsou nafukovací

K nastalé situaci v hlavním městě se na facebooku vyjádřil také primátor Hřib, který Pražany poprosil o pomoc. „Potřebujeme, aby se situace zlomila k lepšímu. Pokud bude současný vývoj pokračovat, začnou docházet kapacity lůžek v nemocnicích,“ uvedl. „S masovým růstem nakažených poroste se zpožděním i počet hospitalizovaných a těch v kritickém stavu, kteří vyžadují specializovanou péči,“ dodal Hřib, který je vystudovaným lékařem, s tím, že podle současného vývoje by kapacity lůžek mohly být teoreticky nedostačující už koncem října.

„Nevěřte šarlatánům“

Primátor proto apeluje na zdravý rozum a zodpovědnost. „Nevěřte šarlatánům, kteří tvrdí, že koronavirus není vážný problém. Říkají jen to, co si všichni přejeme slyšet. Virus je totiž schopný ochromit i náš poměrně odolný zdravotní systém,“ uvádí primátor dále. „K lůžkům je potřeba také proškolený personál v dostatečném počtu, který je schopný se o nemocné postarat. Navíc nejde jen o nakažené koronavirem. Je potřeba, aby doktoři léčili i další nemoci a nemuseli rušit plánované operace.“

V závěru svého příspěvku vyzval obyvatele, aby dodržovali nastolená pravidla a nainstalovali si v rámci zmírnění dopadů e-roušku. „Věnujme péči také svému zdraví, posilujme svou imunitu, mějme dostatek spánku a choďme ven na čerstvý vzduch v bezpečné vzdálenosti,“ uzavřel.

Vážení Pražané, chci Vás požádat o pomoc. Potřebujeme, aby se situace zlomila k lepšímu. Pokud bude současný vývoj…

Zveřejnil(a) Zdeněk Hřib – primátor Prahy dne Pátek 9. října 2020Také přečtěte

Řidič na D8 ujížděl policii, vylétl s autem ze silnice a zemřel

Před půl desátou stavěla policejní hlídka u Nové Vsi na dálnici D8 osobní auto, jehož …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *