V souvislosti s šířením koronavirové nákazy mluvili podle vnitra radikálové o hluboké krizi, do které se ČR podle nich dostala. Požadovali vystoupení z EU a NATO, protože nedokážou zvládnout situaci. „V naprosté většině případů ale extremistické a xenofobní subjekty k řešení problémů spojených s nemocí covid-19 nijak nepřispěly. Jejich představitelé pouze stále setrvávali u obecných ideologických prohlášení,“ uvedlo ministerstvo.

Radikálové využili pandemie také ve svých protiimigrantských a protimuslimských příspěvcích na internetu. „Zejména představitelé hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokoušeli opětovně vyvolávat i protiromské nálady,“ píše se ve zprávě. Některé xenofobní skupiny pak otevřely téma zahraničních dělníků jakožto pachatelů kriminality a dalšího rizika šíření virové nákazy.
Dezinformační weby šířily také konspirace o původu viru nebo o tom, že nákaza je šířena záměrně z tajných mocenských důvodů. Někteří politici pak podle vnitra na sociálních sítích uváděli informace o údajném vývoji koronaviru genetickou manipulací na americké vojenské základně Fort Detrick. „Předseda hnutí SPD (Tomio Okamura) prezentoval i názor, že pandemie je v západních zemích zneužívána k zavedení eutanazie seniorů. Cílem má být podle něj jejich likvidace, jakožto zastánců tradičních hodnot, a jejich nahrazení agresivní imigrantskou populací,“ napsalo ministerstvo.

Národní demokracie zase v době koronavirové krize přišla s návrhem zřídit speciální pracovní tábory pro tzv. sociálně nepřizpůsobivé. Od konspiračních teorií o koronaviru, coby záměrně vyvinuté biologické zbrani, přešla podle ministerstva ke kritice Evropské unie pro její údajnou neschopnost zvládat epidemii. Vlastenecké či pronárodní skupiny šířící xenofobní názory a útočící na EU či NATO pak často obsahově souzněly s dezinformačními weby šířícími prokremelskou propagandu, uvedlo vnitro. „Ruská federace a Čína byly naopak prezentovány jako státy, které si s pandemií poradily velmi efektivně,“ dodalo ministerstvo.
Kvůli omezením v době nouzového stavu zintenzivněla komunikace neonacistů na ve virtuálním prostředí. Extremisté ale v posledních měsících ustoupili od užívání dříbe oblíběných sociálních sítí, například Facebooku. Začali využívat méně známé on-line služby. „Důvodem je zejména přísnější postup jejich poskytovatelů proti šiřitelům nenávistných obsahů. Neonacisté preferují komunikační služby, kde je zaručena vyšší míra anonymity,“ napsalo vnitro.
