Web zprávy

Koronavirus u Pirátů. Navrkal poslal kolegy na testy. Vondráček zvažuje „zákaz návštěv“

Piráti chtějí, aby se poslanci sešli na čtvrteční mimořádné schůzi svolané z podnětu části opozice v polovičním počtu, jako tomu bylo už před prázdninami. V souvislosti s uzavřením části dnešního jednání ústavně- právního výboru veřejnosti žádají, aby se našlo takové řešení, které by umožnilo účast veřejnosti na jednáních výborů bez zdravotního rizika.

Preventivní karanténu na sebe sám kvůli poslanci Navrkalovi uvalil i šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. A to i přesto, že ho hygiena nekontaktovala.

Zdravotní trable politiků: Zemanova operace i kolapsy ve Sněmovně. A Babišův děs z rakoviny

„František Navrkal je nemocný, a protože jsem se s ním viděl i já, několik dní tedy před tím, než šel na test, tak jsem se rozhodl, že zůstanu doma i já. Myslím, že doma zůstává i kolega Profan a doma budou i někteří asistenti pracující na kubu,“ řekl Michálek z domácí karantény Blesk Zprávám. Na testy se chystá v nejbližší době. „Poradil jsem se se svou praktickou lékařkou, ta mi řekla, že když nemám příznaky, tak nikam nemusím, ale dobrovolně jsem se rozhodl, že si tam skočím,“ dodal.

Piráti se kvůli riziku nákazy obrátili na šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, aby se poslanci sešli ve čtvrtek na mimořádné chůzi v polovičním počtu. Sami piráti si podle Michálka přijali i hygienická opatření v rámci prostor poslaneckého klubu přímo ve Sněmovně. „Kdo může pracovat z domova, je převedený na home office, a poradu klubu jsme měli přes telekonferenci,“ přiblížil opatření Michálek.

Vondráček zvažuje zákaz návštěv

Předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček Blesk Zprávám potvrdil, že má zatím hlášenou nákazu u jednoho z poslanců, pozitivně testovaní byli ale i někteří zaměstnanci Sněmovny. O případném polovičním počtu poslanců v jednacím sále Sněmovny rozhodne prý ve čtvrtek před začátkem schůze grémium dolní komory. „Co poslanec, to vlastní názor, takže já to nechám, ať se nějak většina shodne. Já nic autoritativně rozhodovat nebudu,“ řekl Vondráček Blesk Zprávám.

Ve Sněmovně jsou na příští dny plánované velké semináře a další akce. Je ale pravděpodobné, že se celá řada z nich neuskuteční v původně plánovaném termínu. „Do pátku je asi ještě necháme, ale zvažuji opět zákaz návštěv, což by znamenalo, že by i semináře nebyly,“ dodal šéf poslanců s tím, že veškerá rozhodnutí mají být v nynější situaci dohodou vedení Sněmovny.

V pondělí by se mělo rozhodnout, za jakých podmínek bude probíhat schůze Sněmovny, která má začít v úterý.

Koronavirus ONLINE: 1161 nakažených za středu, rekord aktivních případů a návrat roušek

Od úterý Sněmovna zavedla povinnost nosit roušku nebo respirátor při všech akcích a ve všech veřejných prostorách budov dolní komory. Důvodem zpřísnění pravidel je rostoucí počet případů onemocnění covidem-19 zejména v Praze.

Už od začátku měsíce platila ve Sněmovně povinnost zakrývání úst a nosu pro všechny návštěvníky a hosty včetně účastníků organizovaných prohlídek nebo na seminářích, pokud se na nich sešla více než stovka lidí. Roušku museli mít nasazenu také například pracovníci recepce, informačního centra či zaměstnanci Parlamentní knihovny a archivu při jednání s externími badateli.

V srpnu skončilo v karanténě 13 poslanců z vládních ANO a ČSSD. Hygienici jim ji nařídili v souvislosti s onemocněním Karly Šlechtové (za ANO) covidem-19. Karanténa zákonodárcům skončila začátkem září. Šlechtová v neděli na svém facebookovém profilu uvedla, že ještě zůstává v domácí izolaci.Také přečtěte

Povinné roušky v práci: Zajistit je má zaměstnavatel. Kde jsou nutné respirátory?

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Spolu s …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště