Web zprávy

Koronavirus v Británii: Bary zavřené ve 22:00, lidé pracující z domova

S přihlédnutím k rostoucímu počtu nakažených koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, se vláda Velké Británie rozhodla představit sérii nových restrikcí, ty začnou zřejmě platit od čtvrtka 24. září. V prvé řadě se nová opatření týkají gastrozařízení – anglické bary a restaurace budou muset zavírat ve 22:00. Vláda v čele s premiérem Borisem Johnsonem rovněž vyzvala Brity, aby pokud je to možné, pracovali z domova, informovala stanice BBC. Obdobná pravidla pro české bary a restaurace oznámil i nový český ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ten šel ale ještě dál a zmínil i zavírání škol a omezení některých hromadných akcí.

Premiér Johnson se v úterý 22. září sejde s krizovým štábem Cobra, jehož jednání bude předsedat, následně se očekává, že v osm večer londýnského času při své promluvě k občanům oznámí všechna nově přijatá opatření. Už teď se ale ví, jaká pravidla budou platit pro restaurace, bary a hospody v Anglii. Regionální lídři zbylých částí Spojeného království – Skotsko, Severní Irsko a Wales – se rovněž zúčastní jednání krizového štábu, tamní vlády boj s koronavirem řeší většinou samostatně.

Očekává se také, že Johnson zdůrazní nutnost sociálního distancování, nošení roušek a pravidelného mytí rukou. V neposlední řadě premiér s největší pravděpodobností vyzve k práci z domova tam, kde je to možné a kde to nijak nezasáhne daný podnik. Policie dostane pravomoc udělovat vysoké pokuty za nedodržování bezpečného odstupu, a to až ve výši 29 tisíc korun. Zvažuje se i možnost zatýkání.

Vykoupené konzervy, mražené potraviny i toaleťák: Britové panikaří z druhé vlny, Češi ne

„Víme, že to nebude nic lehkého“

Hlavní vědecký poradce britské vlády Patrick Vallance už v pondělí varoval, že bez přijetí a dodržování opatření se Británie může připravit na 50 tisíc nakažených a 200 mrtvých denně. Nové restrikce po jednání krizového štábu oznámí rovněž první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová, vláda Severního Irska rozšíří stávající nařízení, ve Walesu od úterní 18. hodiny začne platit nařízení zavírat bary v 11 hodin večer.

„Víme, že to nebude nic lehkého, ale musíme přijmout další kroky, abychom byli schopni regulovat a následně snížit počty nakažených a zároveň ochránit náš zdravotnický systém NHS,“ komentoval mluvčí Downing street.

Také český ministr zdravotnictví Prymula je pro dřívější „zavíračku“ v hospodách. V následujících dnech zřejmě vláda dál omezí otevírací dobu restaurací a barů. Zavírat by měly ve 22:00 namísto nynějších 24:00. Lidé podle Prymuly ztratili ostražitost, místa a situace, kdy lidé jedí a pijí, přitom patří k nejrizikovějším.

Prymula se dotknul i citlivého tématu zavírání škol, to by se podle něj nemělo týkat prvního stupně. Některé druhé stupně a střední školy by ale podle něj mohly přejít na distanční výuku.Také přečtěte

iPhony čeká designová změna. Apple se má inspirovat androidí konkurencí

Rok 2017 byl pro Apple milníkem, představil totiž první iPhone s displejem přes celou čelní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště