Web zprávy

Koronavirus: V Česku se bude testovat ze slin. Jaké další novinky se chystají?

„Určitý zlom by měla znamenat možná změna testování. Pokud dopadne vše z hlediska srovnávacích testů dobře, měli bychom od 1. října mít proteinové testy, které jsou rychlejší. V jednom cyklu umožňují detekovat pozitivitu na změně zabarvení po inkubaci v inkubátoru, kde se nastaví teplota. Po nějakých 45 minutách máme výsledek,“ uvedl Prymula.

Nyní se používá výtěr z nosohltanu štětičkami, tedy PCR test. Při tomto vyšetření se zjišťuje genetická informace viru v ribonukleové kyselině (RNA). Výsledky mají lidé mít do 48 hodin. U levnějšího a rychlejšího proteinového LAMP-testu stačí sliny. Tento typ testů se využívá už dlouho u jiných nákaz.

Koronavirus ONLINE: Kanáry zčervenají. A Němci zvažují vyřazení ČR ze zeleného seznamu

Univerzita Karlova vyvíjí vlastní test

Prorektor Univerzity Karlovy a šéf výzkumného týmu v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka ve čtvrtek Českému rozhlasu řekl, že testy ze slin jsou příležitost k masovému testování. Podle něj by se vyplatilo, kdyby bylo testování pro všechny zadarmo.

Univerzita Karlova v polovině srpna oznámila, že se soukromým sektorem vyvíjí společný test na chřipku a koronavirus, který by se mohl na trh dostat zhruba v půlce září. Akademici sdělili, že jsou připraveni zapojit do testování své laboratoře jako na jaře.

Co s Otázkami, když je Moravec v karanténě? ČT prozradila, jak s pořadem naloží

Evidence lidí v karanténě se upravuje i kvůli volbám

Podle Prymuly dosud nebyli dobře evidováni všichni, kteří skončili v karanténě. Do ní se dostávají hlavně lidé, kteří byli s nakaženými v kontaktu. Lékaři jim vystavují e-neschopenku. Podle údajů ministerstva práce jich vydali od 1. března do 3. září 76 101.

„Modelů, jak být v karanténě, je celá řada. Doposud to úplně nevadilo z hlediska evidence, byť jsme byli schopni exaktně evidovat případy nařízené z hygieny a vystavené e-neschopenky od praktiků. Další, které v systému unikaly, úplně dobře evidovány nebyly,“ řekl Prymula.

Podle něj se nyní evidence upravuje, a to kvůli říjnovým volbám. „Vznikl tady obrovský požadavek, aby bylo umožněno všem volit. Systém se modifikuje včetně markerů, jak lidi označit, abychom je byli schopni identifikovat a vědět, kolik lidí v režimu karantén je,“ řekl Prymula.

„Vyžehlená“ Jermanová slibuje na plakátu s Babišem seniorům testy zdarma. „Nesmysl,“ zuří premiér

Kdy přijdou „covidové pasy“?

Nyní proplácené testy mají většinou lidé s příznaky či ti, kteří byli od nakažených méně než dva metry aspoň 15 minut. Elektronickou žádanku dostávají od hygieniků či od svých lékařů. Ti, kteří jdou na test sami a platí si ho, ji nemají. Teď by se měla vyplnit i jim v odběrovém místě a zaevidovat. Bez e-žádanky by se odběr neměl provést, uvedl Prymula.

Jako výhled do budoucna zmínil případné „covidové pasy“. Lidé by například mohli mít QR kódy s informací, že mají negativní test. Využilo by se to třeba při návštěvě různých akcí či při cestování. „Je to další možnost, jak systém optimalizovat a rozšířit,“ dodal vládní zmocněnec.

Hřib překvapil: Od středy v pražských obchoďácích nutné roušky. Ať si říká, co chce, nesouhlasí hygienaTaké přečtěte

Champagne Charles Heidsieck oceněno jako Champagne of the Year

Ocenění bylo uděleno v rámci každoročního srovnávání The Whisky Exchange Champagne of the Year. Do …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *