Web zprávy

Koronavirus v Klokáncích. Nakazila se i předsedkyně FOD Kupková

Klokánky, které zřizuje Fond ohrožených dětí, nespadají pod sociální služby, a tudíž se na ně nevztahuje žádná pomoc státu, která by Klokánkům zajistila potřebné ochranné pomůcky. Vše se tedy hradí z peněz na provoz daného Klokánku, kterých je po celé České republice celkem 15.

„Pro Klokánky nedostáváme žádné ochranné pomůcky ze strany státu, chybí nám respirátory, jednorázové roušky, rukavice, štíty, kombinézy. Nedostáváme žádné příplatky ze strany státu na zvýšené náklady v době pandemie. Nejsme totiž sociální služby,“ vypsala na Facebooku FOD jeho předsedkyně Hanka Kupková.

Granáty ve Vltavě. Historik: „Naházeli je tam Němci po válce.“ Nikdy nebude jistota, že jsou pryč všechny

Na základě reakce MPSV to ale vypadá, že Klokánky, potažmo jejich zřizovatel FOD, peníze od státu na nákup ochranných pomůcek získat mohou a také ji dostávají. „Ze státního příspěvku obdržel Fond ohrožených dětí, potažmo Klokánky přes 35 mil. Kč . Ze státního příspěvku lze proplácet i provedení testu,” řekla Blesku tisková mluvčí MPSV Andrea Vašáková.

”Nad rámec tohoto státního příspěvku vyhlásilo MPSV také mimořádné dotační řízení. V rámci prvého kola bylo zatím poskytnuto 17,6 mil. Kč, z toho 8,7 mil. Kč pro Fond ohrožených dětí. Příjem žádostí o tuto podporu v druhém kole poté končí v listopadu. Parametry dotace jsou nastaveny tak, aby z těchto finančních prostředků bylo možné jak poskytnout odměny zaměstnancům za období březen–květen, tak využít finanční prostředky na provoz, včetně například dezinfekce nebo roušek,” doplnila mluvčí.

Testování nelze zajistit

Podle jejích slov dokonce FOD žádalo ministerstvo práce a sociálních věcí, aby jim zprostředkovalo dostatek testů, aby při příchodu mohli děti otestovat. Jejich žádost však ministerstvo zamítlo. „Naši zaměstnanci pracují, většinou v ohrožené skupině 50+, nad rámec svých povinností za zaručené mzdy. Tety někdy slouží i několik týdnů, zastupují za své chybějící kolegyně. Tety 50+ se tak dostávají do ohrožení života, bez nároku na Covid odměny,“ napsala předsedkyně.

Jirka (13) ušil roušky pro spolužáky, dočkal se posměchu. Podpořily ho tisíce lidí! „Jsi frajer,“ vzkazují

Já sama jsem se nakazila při akutním nočním příjmu od dětí, o kterých jsme se teprve po 4 dnech dozvěděli, že byly v kontaktu s Covid-19 a následně byla potvrzena jejich pozitivita. Děti příznaky neměly, jen malou rýmu,“ dodává. Sama předsedkyně je nyní hospitalizovaná v nemocnici, protože průběh jejího onemocnění je těžký.

„MPSV nemá možnost testování dětí v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (což je i Klokánek – pozn. red.) zajistit nebo nařídit. Testování se zde, obdobně jako v jiných situacích, zakládá na indikaci lékaře nebo hygieny. Pokud tedy existuje podezření na nákazu dítěte, je pravomocí zařízení zajistit vyšetření u lékaře a na základě jeho doporučení nebo doporučení hygieny zajistit testování dítěte. Pokud chce zařízení preventivně přistoupit k testování, je to rovněž možné. Zároveň je možné přijímat bezpečnostní opatření v rámci zařízení tak, jak je tomu například v dětských domovech a omezit rizika nákazy (střídání personálu dle směn, používání ochranných pomůcek, dezinfekce prostor apod.),” řekla Blesku tisková mluvčí MPSV Andrea Vašáková.

„Je třeba si uvědomit, že jde o krizová zařízení, jejichž úkolem je přijímat děti přímo ohrožené na životě nebo zdraví například z důvodu týrání, zanedbání nebo třeba opuštění. Přijetí dítěte proto podle zákona, na rozdíl například od sociálních služeb, není podmíněno lékařským vyšetřením,” dodala Vašáková.

Lidé nabídli pomoc, objevila se ale i kritika

V komentářích pod příspěvkem se zvedla vlna solidarity a lidé okamžitě nabízeli pomoc jak materiální, tak finanční. Lidé si ihned nabízeli, že ušijí roušky a pošlou, kam je potřeba.

„Hned zítra zavolám do Klokánka na Praze 4, máme to nedaleko. Aspoň trošku pomohu. Je to síla jak jsme zase odkázáni na vzájemnou pomoc. Děkuji za informaci a přeji Vám brzké uzdravení,” napsala Dominika P.

Objevily se ale i kritické ohlasy a to především z řad náhradních pěstounů, kteří argumentovali tím, že ani oni nemají od státu žádné finanční kompenzace.

Marodíme – do Klokánků přichází Covid-19 🩺🛌 .
Jak se to stalo?
Děti přijímáme bez omezení, v jakoukoliv denní hodinu….

Zveřejnil(a) Fond ohrožených dětí dne Pondělí 5. října 2020

Přístup Klokánků zkritizovala i Marcela Tobiášová, která o pěstounství píše blog. „My pěstouni, nedostáváme žádné ochranné pomůcky ze strany státu, chybí nám respirátory, jednorázové roušky, rukavice, štíty, kombinézy. Pečovat o dítě v rukavicích, štítu a kombinéze bychom stejně nechtěli. Nedostáváme žádné příplatky ze strany státu na zvýšené náklady v době pandemie. Nejsme totiž sociální služby, jsme náhradní rodina,“ kontrovala Tobiášová na blogu.

„Velká část nás je v ohrožené skupině 50+, bydlí s námi naši rodiče, naše děti, naši vnuci. Sloužíme 24 hodin denně  i několik měsíců, někteří přes rok, bez dne volna. Pokud onemocníme, o dítě se starají naši blízcí – naši manželé si berou dovolenou, naše mámy a dcery chodí vozit a nakupovat,“ dodává Tobiášová.

Nové odběrové místo v Praze: Na covid-19 se lze na Výstavišti nechat otestovat z auta

Kritika se objevila i od běžných občanů, kteří odsuzovali žádost Klokánků o testy na koronavirus. „Za mě testy, dezinfekce a roušky pro děti vůbec. Většina z nás tady zápasí o volné dýchání pro děti ve školách, takže s tímto absolutně nesouhlasím. Ochranu ano, ale pro dospělé a tu už si všichni zvládneme pořídit sami. Kůži na trh teď nosíme všichni, neboť většina z nás chodí do práce bez Covid odměn. Jinak Klokánkům a všem tetám v nich nepochybně patří obrovské poděkování za celoroční starání se o tyto dětičky,“ napsala na Facebook FOD Kateřina B.Také přečtěte

Smartphonový paparazzi vyfotil prototyp ohebného xiaomi

Prototyp ohebného xiaomi | foto: Weibo Fotografie doputovaly z čínské sociální sítě Weibo. Na nich můžeme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *