Web zprávy

Koronavirus v Praze: Povinné roušky do škol i do obchodů

Velké pozdvižení vzbudil tweet pražského primátora Zdeňka Hřiba, v němž stálo:  „S ohledem na zhoršující se situaci v pátek krajská hygienická stanice oznámí, že v pondělí vyhlásí nařízení o povinnosti nosit roušky v pražských nákupních centrech, které bude platné od středy. Omlouvám se všem, kteří mají rádi překvapení, ale takto se na to mohou připravit.“ Primátor tweet později smazal, nicméně jeho pravdivost potvrdila o den později šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil nové omezení kvůli koronaviru. Svůj příspěvek na Twitteru však smazal.Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil nové omezení kvůli koronaviru. Svůj příspěvek na Twitteru však smazal. | Twitter/Zdeněk Hřib

Koronavirus ONLINE: Školáci v Praze nasadí roušky, povinné budou i v obchodech, bary na noc zavřou

Nově se budou muset roušky nosit od 9. září v obchodech, v nákupních centrech a stravovací zařízení typu barů nebo restaurací budou muset zavírat o půlnoci. „Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění,“ uvedla Jágrová. Praha zůstává v tzv. semaforu okresů v oranžové barvě. Od 14. září pak pražská hygiena nařizuje, aby se ve společných prostorách pražských škol nosily povinně roušky.

Odpovědnost ředitelů

Zavedení roušek na chodby škol pražská hygiena podle Jágrové projednala s ministerstvem školství i asociací škol, které podle ní proti tomu nemají námitky. Povinnost používání roušek ve společných prostorách škol plošně avizoval k 1. září zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), po kritice opatření zavedeno nebylo.

Děti zasedly v Praze do školních lavic. Někde s rouškou, jinde bez, ale zato s dezinfekcí v každé třídě

Část pražských škol toto opatření  nicméně zavedla už při zahájení školního roku 1. září. Jednalo se čistě o iniciativu a odpovědnost konkrétních ředitelů škol. Desetidenní odklad povinnosti pro školy vysvětlila Jágrová tím, že chce nechat školám čas na přípravu, nemocných dětí k tomu v prvních dnech školy zatím nepřibývá. Ve středu šlo o tři děti, ve čtvrtek také o tři. Uvedla také, že hygiena slíbila neměnit doporučení každý týden.

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí. Jágrová nechce zatím omezovat ani návštěvy v domovech seniorů. „Možná tato situace nastane v zimě, kdy bude nutné vyhlásit zákaz návštěv v domovech pro seniory. Ale nyní je nechceme zbytečně traumatizovat,” upřesnila Jágrová. Přesto nabádá k opatrnosti, co se návštěv týče.Také přečtěte

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia model 6.2 představila v září 2019 na veletrhu IFA v Berlíně. I při velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *