Web zprávy

Krádež za nouzového stavu není rabování o povodních, zmírnil soud trest


Tomáš Kirchner podle obžaloby od poloviny března do konce dubna ukradl v různých obchodech v Sokolově několik lahví alkoholu.

V dubnu se dokonce opakovaně v noci vloupal do Teska, aby si odnesl další alkohol. Způsobil tak škodu více než 24 tisíc korun, na zničených dveřích přes 11 tisíc. Při poslední návštěvě potravinového řetězce ho zadržela ostraha.

Za krádeže a poškození cizí věci ho Okresní soud v Sokolově poslal do vězení na 24 měsíců. Ohrožen byl až osmiletým vězením. U vybraných trestných činů spáchaných v době nouzového stavu totiž trestní zákoník stanoví vyšší trestní sazbu.

Kirchner se ke krádežím přiznal. Řekl, že v té době byl bez práce, bez peněz, rozešla se s ním partnerka, měl problémy s drogami, které užíval nitrožilně, a zálibu našel také v alkoholu. „Problémy jsem začal řešit nesprávným způsobem. Šlápnul jsem vedle,“ tvrdil.

Podle předsedy senátu okresního soudu Kirchner kradl v době vyhlášeného nouzového stavu. „Obžalovaný věděl, v jaké situaci se Česká republika nachází, věděl, že jsou nařízena nouzová opatření, a že i složky policie jsou vytížené plněním úkolů směřujících k ochraně zdraví obyvatelstva,“ odůvodnil trest soudce.

Proti rozsudku okresního soudu se odvolal obžalovaný i státní zástupce. Krajský soud v Plzni tento rozsudek zrušil a rozhodl nově. Za přečiny udělil trest odnětí svobody v délce jednoho roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let.

Zároveň se po stejně dlouhou dobu musí obžalovaný zdržet požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek.  Dohlížet na něj bude probační úředník.

„Krádeže spáchané v době po vyhlášení nouzového stavu nejsou výrazně společensky škodlivější než krádeže spáchané před tímto vyhlášením,“ odůvodnil výši nového trestu soudce.

Dodal, že nouzový stav, který vznikl kvůli epidemii nemoci covid-19, není závažností srovnatelný s událostmi, jako je ohrožení státu, válečný stav či živelní pohroma.

„Kdyby obžalovaný kradl zdravotní materiál nebo jiné věci související se šířením nákazy koronavirem, kvůli které byl vyhlášen nouzový stav, jednalo by se o jinou situaci,“ dovysvětlil soudce s tím, že krádeže za nouzového stavu nelze srovnávat například s rabováním při povodních.

Krajský soud se domnívá, že už ta skutečnost, že obžalovaný strávil několik měsíců ve vazbě, měla na něj výrazný vliv a lze tedy na něj ještě působit výchovným trestem.

Server Novinky.cz uvedl, že Nejvyšší státní zastupitelství v Brně nyní zvažuje, že proti rozhodnutí odvolacího soudu v této věci podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Také přečtěte

Ostřílený pirát silnic se po D1 řítil dvoustovkou, hrozí mu další zákaz

Fotografie z policejního radaru. Dvaatřicetiletý pirát silnic v luxusním mercedesu se po D1 u Větrného …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *