Web zprávy

Kraje se bojí o objednané spoje. Dráhy chtějí, aby nesly riziko za ztráty

ilustrační snímek

ilustrační snímek


| foto: ČD

Kraje uzavíraly s dopravci smlouvy o provozu regionálních linek vloni. Většinu z nich provozují České dráhy. „Teď však České dráhy přicházejí s tím, že chtějí ty smlouvy parametricky změnit,“ řekl Netolický. Podle něj jde především o riziko za ztráty, které podle smluv nyní nesou dráhy. Dopravce se to podle hejtmana nyní snaží přenést na kraje. 

Pomoc jen některým? Dopravci chtějí kompenzace i za komerční spoje

Netolický upozornil na to, že situace může vést až k vypovězení smlouvy, po které by kraj s dopravci znovu jednal o zajištění dopravy. Připomněl, že vláda zatím nechystá pro dopravce z komerční a regionální dopravy žádné kompenzace, což zhoršuje právě pozici krajů.

Regionální doprava sčítá velké ztráty, změna je nutná

Na velké ztráty v regionální dopravě během krize poukázala i kandidátka na středočeskou hejtmanku Petra Pecková (STAN). Ztráty hromadné dopravy podle ní v kraji dosáhly přes 200 milionů korun.

Kraje i kvůli ztrátám z dopravy proto chtějí jednat o změně rozpočtového určení daní. „Změna je nutná,“ podotkl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Upozornil na to, že je však nutné zvýšit objem peněz pro kraje.

Také přečtěte

Nová vakcína na mutace není potřeba, oznámil BioNTech

V současné době jsou v centru pozornosti zejména dvě mutace, a to britská a jihoafrická. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *