Web zprávy

Kultovnímu místu podorlického Dřízna se vrátila jeho původní krása

Uplyne 170 let od narození P. Aloise Mádra, který tam v roce 1888 inicioval stavbu kaple zasvěcené Panně Marii Lurdské, a také 130 let od vybudování čtrnácti zastavení křížové cesty v přilehlé lesní stráni. Je jen stěží uvěřitelné, že v podstatě jediný člověk financoval většinu nákladů – 3 328 zlatých 72 krejcarů na kapli a 2000 zlatých na křížovou cestu (zbytek věnovali věřící).

Pro zajímavost lze doplnit, že loňská oprava kapličky, financovaná obcí Přepychy za podpory Královéhradeckého kraje, ministerstva pro místní rozvoj a také zdejších dárců, stála téměř 1,2 milionu korun.

Studánka Křížovka s novodobou dřevořezbou, která se stala předlohou pro medailonek.

Foto: Dana Ehlová

Údolí Dřízna si přitom tento duchovní z nedalekého Bohdašína, který přišel na farnost v Přepychách v roce 1875, jistě nezvolil náhodou – na jeho začátku vyvěrá vydatný pramen, jenž údajně nikdy nevyschne, a navíc jsou v jeho okolí další. O zdrojích velmi dobré vody věděli lidé už mnohem dřív. Z roku 1819 pocházel první skutečně prokázaný kříž v údolíčku.

Přestože má poutní místo význam především pro věřící, za návštěvu stojí každému, kdo má rád přírodu. Cesty sem vedou z několika světových stran. Ať si vyberete kteroukoliv z nich, do poslední chvíle nebudete tušit, jak malebnou, zároveň však poněkud tajemnou lokalitu objevíte.

Jedno ze zastavení křížové cesty v údolí Dřízna

Foto: Dana Ehlová

Teprve když vyjdete z lesa, rozprostře se před vámi údolní louka s kapličkou, křížem, památníkem, je tu i studánka Křížovka. Zastavíte-li se a nasajete zdejší jedinečnou atmosféru, určitě budete souhlasit, že genius loci tomuto místu nelze upřít. Po vstřebání prvních dojmů si nezapomeňte projít křížovou cestu, která také stojí za obdiv.

Jistě i vás napadne, co vlastně znamená slovo Dřízna? Odpověď na otázku, odkud pochází nebo jak toto místní pojmenování vzniklo, nelze nalézt ani v historických pramenech.

Pohlednice pořízená téměř před sto lety

Foto: archiv obce Přepychy

Podle jedné verze tu pohanští předkové pálili své mrtvé a konali „tryzny“, z čehož mohlo vzniknout označení Dřízna. Další verze se přiklání podobnosti se staročeským dřiezha, dřiezka, tedy tříska nebo odštěpek, což by napovídalo vztahu k dřevorubectví…

Je dobře, že se díky vedení obce Přepychy údolí vrátil bývalý lesk. Práce, které zde od roku 2015 proběhly, dodaly místu na původní přitažlivosti, patrné z pohlednic starých téměř sto let. Vedle tradičních bohoslužeb slouží dnes kaplička i pro vítání nových občánků. Ti při příležitosti slavnostního aktu dostávají miniaturní medailonek, věrný obraz mnohonásobně zmenšené dřevořezby Matky Páně od místního řezbáře Křivky, umístěné u studánky Křížovka.

Rozhledna na kopci Osičina

Foto: Dana Ehlová

Další překvapení pak na vás čekají nedaleko. Vystoupejte po turistické značce na kopec Osičina, nejvyšší bod nad zalesněným údolím. Na jeho plochém vrcholu v nadmořské výšce 416 metrů se nachází rozhledna, tedy spíše 54 metrů vysoký telekomunikační stožár s vyhlídkovou plošinou 33 metrů nad zemí.

Když zdoláte 165 schodů, budete mít při dobré viditelnosti Orlické hory, Králický Sněžník, ale i polské Stolové hory či Krkonoše jako na dlani. Na jižní straně dohlédnete až na Železné hory, Kunětickou horu či do rovinatého Polabí.

Dřevořezby Gideona Laudona a krále Fridricha v životní velikosti

Foto: Zdeňka Seidelová

Pozornosti by ale neměly uniknout ani odhalené pískovcové skály podél silnice mezi Přepychami a Záhornicí s dřevořezbami pruského krále Fridricha a generála Gideona Laudona v životní velikosti, které tu byly odhaleny v roce 2018 na připomínku střetu obou vojevůdců.

Zkrátka v době, kdy jsou uzavřeny galerie, muzea i památky, lze ducha i tělo osvěžit objevením pozoruhodných přírodních koutů, jichž je v Podorlicku (a nejen tam) bezpočet. Dřízna patří mezi ně.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.

Také přečtěte

Další změna. Třítýdenní karanténa pro rodinu vydržela dva dny, vláda ji zase zrušila

„K úpravě dochází od 3. března i u délky nařízené karantény pro osoby, které žijí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště