Web zprávy

Kvůli nákaze rozšířené z hasičské zábavy bude v Nové Vsi plošné testování


„Testování je dobrovolné, někdo nepřijde, protože ven vůbec nevychází. Ale předpokládám, že většina občanů, kteří ještě otestovaní nebyli, dorazí,“ uvedl Miroslav Sedlák, starosta Nové Vsi, kde hygienici zavedli mimořádná protiepidemická opatření.

Lidé musí na veřejných místech nosit roušky a dodržovat odstupy, je zavřený hostinec, nesmí se konat žádné veřejné ani soukromé akce, zavřený je i obecní úřad.

V Nové Vsi, kde žije kolem 280 lidí, se kromě dalších opatření dezinfikují veřejná prostranství. Obec dnes také občanům rozdá dezinfekci. Do nádob, které si lidé přinesou, dostane každá domácnost půl litru. 

Covid-19 se v obci objevil po hasičské zábavě, které se účastnilo kolem 60 lidí. Špatně bylo dvěma ženám ze sousedních Dobřan.

Hygienici o víkendu otestovali všechny zúčastněné, výsledky jsou známy u poloviny z nich. Zatím je nakažených přes dvacet. 

V souvislosti se zábavou se nakazili také tři zaměstnanci Psychiatrické nemocnice v Dobřanech. Dohromady jsou ve zdravotnickém zařízení čtyři nakažení.

Ještě minulé úterý bylo v okrese Plzeň-jih 86 nakažených, toto úterý už to bylo 118, což je skok o 37 procent. Plzeň-jih je spolu s Prahou druhým nejvíce zasaženým okresem v republice.

A jaká je situace v nemocnici? Zatímco minulý týden v pátek bylo ve Fakultní nemocnici v Plzni deset hospitalizovaných s covidem-19 a z nich nikdo nebyl napojen na umělou plicní ventilaci, dnes jich bylo na plicní a infekční klinice na lochotínském pracovišti kardiochirurgického oddělení celkem 12, jeden z nich byl ventilovaný. Informovala o tom mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

V základních a mateřských školách zřizovaných městem Plzní, kde se situace v posledních dnech také zhoršila, se v karanténě ocitla jedna třída lochotínské mateřinky včetně učitelek a asistentky.

V karanténě je i jedna třída na doubravecké mateřince a část třídy na 31. základní škole. „Tyto školy ale jinak fungují bez omezení,“ sdělila mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková. 

Podle hygieniků není kromě Nové Vsi v kraji jiná lokalita se zvýšeným počtem nemocných. Nejhorší situace je v Plzni, naopak nejlépe si vede Domažlicko, Tachovsko a Klatovsko. 

Také přečtěte

Reynkův zámek má ožít už v létě, vznikne v něm Česko-francouzské centrum

Hlavní cíl Památníku národního písemnictví (PNP) je vytvořit živé místo pro setkávání, aby i další …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště