Kvůli Putinovi se z Evropy může stát „radioaktivní hřbitov“


Řada evropských zemí se Ukrajině v rámci vojenské pomoci chystá poslat tanky. Podle komentátora Hitchense to však může způsobit eskalaci konfliktu.

Anglický komentátor Peter Hitchens na webu Daily Mail píše, že posláním tanků se může Západ uvrhnout do strašlivého nebezpečí a v budoucnu může svého rozhodnutí hořce litovat. „Je to akt velké hlouposti, když Západ zásobuje Ukrajinu moderními tanky. Na rozdíl od všech ostatních v médiích a politice nejsem vojenský expert, ale vím, k čemu tanky jsou. A není to obrana,“ cituje Daily Mail bývalého zahraničního zpravodaje v Moskvě a Washingtonu, podle kterého se posíláním těžké techniky válka na Ukrajině jen prodlužuje a prohlubuje.

Hrozba jaderné války

Hitchens varuje hlavně před tím, co se může stát, když tanky přejedou na ruské území. „Pak se nedivte ničemu, co se stane,“ uvedl pro Daily Mail. Obává se především použití jaderných zbraní ze strany Ruska. V té souvislosti uvádí, že je očividné, že se ruský prezident Vladimir Putin zbláznil a je schopný čehokoli, pokud bude zahnán do kouta. Zároveň však varuje i před jeho svržením. „Nenahradí ho nějaký veselý, liberálně smýšlející muž. Nahradí ho někdo, pro koho by stisknutí červeného tlačítka mohlo být pozitivním potěšením,“ napsal anglický komentátor.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko patří mezi jaderné mocnosti a několikrát během invaze nebezpečnými zbraněmi pohrozilo

Podle Hitchense tak existuje reálná možnost, že se Evropa promění v „radioaktivní hřbitov.“ Varuje také před následnou odvetou USA, která by vše ještě zhoršila. „Zavede nás to o krok dál do světa hrůzy, ztráty, útěku, moru a chudoby, jež po válce vždy následuje,uvedl pro Daily Mail. Ve svém komentáři anglický novinář také připomíná, že Američané již dlouho mají touhu Rusko zničit, ale jsou od něj velmi daleko. Všechny jejich kroky však budou dopadat na země, které jsou k Rusku mnohem blíže.

Váhání Západu zabijí Ukrajince, zní z Kyjeva

„Dvě země jsou v zuřivém sporu, protože jejich hluboké a neměnné zájmy jsou v rozporu. Rozumnou a slušnou politikou jakékoli vnější mocnosti je pomoci dotlačit je k trvalému kompromisu, jako to svět udělal s Francií a Německem po roce 1945. Místo toho posíláme tanky. Je to jako by hasičský sbor šel zakládat požáry,“ uzavřel svůj komentář pro Daily Mail Hitchens. Naopak Ukrajina na Západ naléhá, aby tanky poslal. Podle poradce ukrajinského prezidenta Mychalja Podoljaka nerozhodnost západních zemí stojí Ukrajince životy, píše ČTK.

Svou odhodlanost poslat tanky na Ukrajinu již ve středu deklarovalo Polsko a Finsko, uvádí web Novinky. V pátek se pak uskutečnila schůzka pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu na německé letecké základně Ramstein. Dosud ale nepadlo rozhodnutí o poskytnutí německých tanků Leopard, s čímž Kyjev není spokojen.

„Stejně Ukrajinu potřebnými zbraněmi vybavíte a uvědomíte si, že kromě porážky Ruské federace není jiný způsob, jak válku ukončit. Ale dnešní nerozhodnost zabíjí další naše lidi. Každý den zpoždění znamená smrt Ukrajinců. Přemýšlejte rychleji,“ napsal Podoljak na Twitteru. Dodávku leopardů brzdí především váhání Německa, jak Události247 psaly v sobotu.