Web zprávy

Kytarista Eddie Van Halen podlehl rakovině, bylo mu 65 let


„Nemohu uvěřit tomu, že to musím psát, ale můj otec Edward Lodewijk Van Halen dnes (v úterý) ráno prohrál svůj dlouhý a náročný boj s rakovinou,“ uvedl na twitteru kytaristův syn Wolfgang Van Halen.

Rodák z Amsterodamu, který se s rodinou přestěhoval v roce 1962 do Pasadeny v Kalifornii v USA, založil již v pubertě s bratrem-bubeníkem Alexem několik rockových skupin. Největší vliv na Eddieho měli podle jeho slov Eric Clapton a kytarista Brian May z kapely Queen.

Skupina Van Halen vznikla v roce 1972 v americké Pasadeně tehdy ještě pod názvem Mammoth, nynější název má od roku 1974. Hned jejich první album nazvané Van Halen z roku 1978 se stalo hitem, jen v USA se ho prodalo deset milionů kusů. 

Van Halenovo kytarové sólo ve skladbě „Eruption“ je považováno za jedno z nejvýznamnějších v rockové hudební historii.  

Zvláštností Van Halena bylo, že dokázal hrát skoro na každý nástroj, ale neuměl číst noty. Studoval hru na klasické piano a také vytvořil jedny z nejvýraznějších kytarových riffů v rockové historii. 

Dalším úspěchem bylo například album s názvem 1984 s hitem Jump. V průběhu následujících let kromě nahrávání a vystupování ve Van Halen spolupracoval Eddie i s Michaelem Jacksonem či Quincym Jonesem.

V roce 2001 Eddie Van Halen oznámil, že má rakovinu jazyku, a trpěl těžkou artritidou, kvůli které nemohl hrát. Bojoval i s alkoholismem a drogami. 

Van Halen je průkopníkem prstového hraní, přičemž trsátko odkládal do úst. Loni v říjnu napsal deník Blesk, že mu lékaři kvůli rakovině museli vzít třetinu jazyka. „Kouřil jsem a fetoval, přitom plíce mám úplně v pořádku. Ale mám teorii, kterou i doktoři připouštějí: nádor byl přesně v místě, kde jsem v puse držíval trsátka. Používal jsem kovová – mosaz a měď…,“ řekl podle deníku Van Halen.

Van Halen se řadí ke 20 nejprodávanějším umělcům všech dob, v roce 2007 byla kapela uvedena do rokenrolové síně slávy, zatímco hudební časopis Rolling Stone umístil Eddieho Van Halena na sedmou příčku stovky nejlepších kytaristů světa.

Také přečtěte

Soud rozhodne, jestli se Skotové smějí vzepřít Británii

Může skotský parlament vyhlásit referendum o své nezávislosti bez souhlasu londýnské vlády? Bojovníci za skotskou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *