Web zprávy

Letiště v Helsinkách nasadí psy, poznají koronavirus dříve než testy

„Pilotní projekt, který bude zahájen v úterý, je první svého druhu na světě. Žádné jiné letiště dosud nezkusilo nasadit psy na detekci choroby covid-19 v takovém rozsahu. Může jít o další krok k tomu, abychom covid-19 porazili,“ uvedla ředitelka letiště Helsiniki-Vantaa Ulla Lettijeffová.

Podle předběžných výsledků testů prováděných výzkumníky z veterinární fakulty helsinské univerzity jsou schopní psi odhalit virus s téměř 100 % účinností, a to dokonce několik dní před tím, než se nemoc covid-19 projeví. Současné testy bývají průkazné až těsně před tím nebo již při rozvinutých symptomech.

Jednou z psích kontrolorů je osmiletá kříženka chrta Kössi, která se naučila pach koronaviru identifikovat během 7 minut. Jak dlouho to zabere, záleží na zkušenosti, rase i predispozicích psa.

Další výhodou psích inspekcí je fakt, že stačí vzorek 10 až 100 molekul, zatímco k laboratornímu testu jich je nezbytných 18 milionů, uvádí na svých stránkách Finavia.

Psi nebudou cestující očichávat osobně. Pasažéři budou požádáni, aby si z pokožky setřeli kontrolní vzorek, který bude posléze vycvičeným čenichům předložen v kalíšku. V budoucnu by měli během jedné směny na letišti v Helsinkách sloužit čtyři psi, přičemž dva by čuchali a dva odpočívali. Celkem jich bylo vycvičeno šestnáct.

„Psi si musí občas odpočinout. Když dva pracují, další dva odpočívají. Tahle služba je určena cestující přilétající ze zahraničí,“ vysvětlila Susanna Paavilainenová. výkonná ředitelka společnosti WiseNose Ry, která výcvik psů realizovala.

Také přečtěte

Liška versus orel. Souboj o kořist zachytila kamera

Tuhý souboj o kořist mezi liškou a orlem zachytil španělský fotograf Guillermo Arteaga. V bitvě dvou zvířat nakonec …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště