Web zprávy

Lidé chodí do nemocnice i kvůli běžné rýmě. Lékaři se připravují na podzim


„U nás se to bohužel děje naprosto běžně. Lidé k nám chodí napřímo i s banálními onemocněními, což samozřejmě zatěžuje naše lékaře, kteří by měli řešit až těžké případy. S příchodem podzimních viróz a chřipky čekáme, že takových případů řádově přibude a lidé zkrátka i přes veškerá doporučení přijdou rovnou do nemocnice,“ sdělil ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. 

Potvrzení, nebo vyloučení diagnózy přitom podle něj není levné a ani snadné. „Jenom zajištění ochranných pomůcek pro pracovníky, kteří provádějí odběry a jsou v kontaktu s příchozími by nás na jaře stálo asi sto tisíc korun denně,“ dodal.

Důvodů, proč lidé přijdou rovnou do nemocnice, je mnoho. Někteří svého praktika nemají, nejsou nikde registrováni. Buď praktického lékaře dosud nepotřebovali, nebo jsou ze zahraničí. Řada lidí sice svého praktika má, ale protože pracují v jiném městě a jejich praktický lékař je daleko, je pro ně  nemocnice nejblíže k místu, kde reálně žijí. „Na jaře jsme se bohužel setkali s tím, že praktický lékař v době rizika ordinaci zavřel a neordinoval ani po telefonu,“ doplnil Velev.

Aktuální počet nakažených covid-19 v ČR

Výsledky testu do 90 minut

Na zvýšený provoz se v souvislost s podzimem chystá také vinohradská nemocnice. „Připravujeme se na vyšší počet pacientů, kteří budou chodit na odběry na základě doporučení od praktiků. Ze stávajících 300 odebraných vzorků denně jsme připraveni jít na tisíc. V laboratořích tak zvyšujeme kapacitu. Nakupujeme více chemikálií, posilujeme personál, nyní jsme kupovali nový přístroj, který udělá testy do devadesáti minut,“ sdělil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. 

Kromě toho v nemocnici opět aktivují tzv. fever clinic na centrálním příjmu interních oborů, ve kterém lékaři oddělují hned při vstupu pacienty se zánětlivými onemocněními projevujícími se kašlem a horečkou od pacientů, kteří mají například infarkt. „V praxi to znamená, že ty, kdo kašlou, a mají teplotu a máme u nich podezření na zápal plic nebo embolii nebo právě covid-19, izolujeme do doby, než dostaneme jejich výsledky PCR. Na podzim hodláme zrychlit testy natolik, aby se nám pacienti nehromadili. Což byl problém na jaře. Je to ale dost drahé, takže je využijeme především pro sporné případy,“ vysvětlil Arenberger.

Nemocnice šetří

Zvýšené náklady spojené s uzpůsobením nemocnice na podzimní vlnu infikovaných, se pohybují v řádu milionů korun, ruku v ruce s tím jdou výpadky spojené s odkládáním péče – především ortopedických operací, náhrad kloubů atp. Nemocnice se tak snaží šetřit a fungovat co nejvíce efektivně. 

„Vyhledáváme aktivně nové léky, především ty, které umí nahradit originální a jimž skončila patentová ochrana. Další výrobci tak dostanou zelenou vyrábět je také. Například v našem gastroenterologickém, revmatologickém či dermatologickém centru léčíme vhodné pacienty biosimilárními přípravky, tedy novými verzemi existujících biologických léků, u nichž vypršela patentová ochrana. Cena tzv. biosimilars je řádově nižší a jejich vlastnosti se shodují s originálními biologiky. Léčbu tak navíc zpřístupňujeme mnohem většímu počtu pacientů v kraji, než by dříve bylo možné,“ zakončil ředitel jihlavské nemocnice Velev.

Také přečtěte

Nález za miliony. Žena narazila na pláži na vzácné velrybí zvratky

Vzácný objev našla Siripon Niamrinová 23. února, když se procházela na pláži po bouřce. Kus …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště