Web zprávy

Lidé přestali přispívat nemocnicím. Firmy vydržely

„Do začátku léta se podařilo vybrat od firem a lidí více než 930 tisíc korun. Z těch jsme průběžně financovali potřeby nemocnic. Od té doby ale skoro nic, takže tuto chvíli je na účtu nula. Solidarita teď není taková, pokud jde o jednotlivce,“ popsala redakci Práva druhé kolo shánění pomoci pro zdravotníky Lucie Grošaftová, mluvčí projektu Pomoc nemocnicím.

„Společnosti, kterých se do projektu na jaře zapojilo téměř třicet, zareagovaly a přihlásily se znovu. Například Billa naskočila hned a už rozvezla čtyři palety ovoce. Oslovuje samozřejmě i další partnery,“ dodala Grošaftová.

O pomoc jich žádá víc

O daleko horší situaci, než si zdravotníci zažili na jaře, podle ní svědčí i větší zájem nemocnic. „Při jarní vlně jsme nakonec pomáhali deseti nemocnicím. Nyní jich je už čtrnáct a přidávají se další. Nemocnice se samy přihlásily o pomoc asi před čtrnácti dny s tím, že potřebují pomoc se zajištěním potřeb pro zdravotníky a ochranné prostředky,“ popisuje Grošaftová.

Nemocnice si pomáhají i navzájem. „Iniciátorem tohoto programu je ředitel FN Motol Miloslav Ludvík. A například z jeho nemocnice nám při posledním rozvozu respirátorů přišla reakce, ať je dáme nemocnicím, které je potřebují v tuto chvíli víc,“ dodává mluvčí.

Motivací projektu bylo podle ředitele motolské nemocnice právě chuť se rozdělit. „Jsme mediálně známá nemocnice. I díky naší dětské nemocnici. Na jaře nám začaly firmy dávat věci, které my už bychom ani nedokázali využít. Ale jinde zoufale chyběly. Takto jsme se například rozdělili s kolegy z České Lípy. Tedy apeloval bych na lidi. Každý má v okolí nějakou nemocnici, zaměřte se na pomoc tam. Každá nemocnice je v první linii a nyní něco potřebuje,“ řekl Právu Ludvík.

Poslední peníze z projektu posloužily na nákup a distribuci 1870 českých respirátorů za více než 320 tisíc korun. Lidem bojujícím o životy a zdraví nakažených covidem-19 chybí nyní nejvíce základní potraviny, vitaminy, kvalitní pitný režim, káva a zdroje rychlé energie. Novinkou proti jarní vlně je pomoc s hlídáním dětí.

Nemocnice vytvořily pro potomky svých zaměstnanců dětské skupiny.
„I s tím dokážeme díky našim partnerům pomoci. Společnost Vodafone naším prostřednictvím dodává iPady, aby se děti mohly účastnit výuky na dálku,“ doplňuje Grošaftová. Číslo transparentního účtu projektu Pomoc nemocnicím je 3252709036/5500.

Také přečtěte

Mládež v holandském Urku zapálila testovací centrum na koronavirus. Policie rozdala 3600 pokut | iROZHLAS

Nizozemská policie nasadila vodní děla i psy k rozehnání protestu proti epidemickým omezením v centru …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *