Web zprávy

Limuzíny prezidenta Kennedyho budou na prodej v aukci, mají vynést miliony

John Fitzgerald Kennedy je nepochybně jeden ze světově nejznámějších prezidentů Spojených států, a také ve své domovině je dodnes proslulý. Proto není s podivem, že se hovoří o statisících dolarů, když se dvě auta z jeho stáje objeví na prodej v aukci, jako právě nyní.

Aukční dům Bonhams bude v New Yorku 14. října nabízet k prodeji bílý kabriolet Lincoln Continental Convertible, označovaný „Limo One”. Je to automobil, který 22. listopadu 1963 ráno, jen pár hodin před Kennedyho vraždou, vezl prezidenta, první dámu a texaského guvernéra Johna Connallyho na základu letectva Carswell ve městě Fort Worth.

Prezident Kennedy, jeho žena a texaský guvernér na zadním sedadle Lincolnu Limo One

Foto: Bonhams

Tehdy to bylo zbrusu nové auto – bylo vyrobeno 3. listopadu toho roku a pro Kennedyho návštěvu Dallasu a Fort Worthu bylo zapůjčeno od místního prodejce Billa Golightlyho. Je to poslední automobil, který vezl Kennedyho bezpečně – další byla až černá otevřená limuzína, vyrobená na základu Lincolnu Continental, v níž byl zastřelen.

Interiér Lincolnu Limo One nebyl nikdy renovován.

Foto: Bonhams

Tento bílý Continental nedávno prošel lehkou renovací, při níž dostal nový lak a motor prošel generální opravou. Červený kožený interiér však zůstal původní z roku 1963, nebyl nikdy přečalouněn – takže kdo se usadí na zadní sedačku, sedí na stejné kůži, jako seděl před 56 lety Kennedy.

Bonhams odhaduje výslednou cenu, za kterou bude vůz vydražen, na 300 až 500 tisíc dolarů, tedy asi 6,9-11,5 milionu korun.

Tento černý Lincoln Continental sloužil jako Kennedyho osobní limuzína.

Foto: Bonhams

Druhé nabízené auto je pro Kennedyho osobnější – je to uzavřený Lincoln Continental Mark V z roku 1960, který používal jako své „osobní” auto. V uvozovkách proto, že to stále byla limuzína s řidičem, ovšem Kennedyho vozila po Washingtonu D.C.

Firma Hess & Eisenhardt ji poměrně zajímavě upravila pro účely přepravy prezidenta. Především přidala neprůstřelné dveře, ale také dělicí přepážku mezi přední a zadní sedadla, druhou klimatizační jednotku pro zadní část auta a telefon. I tento vůz prošel renovací, která se ale nedotkla interiéru.

Ani jeho interiér – se speciálními úpravami – nebyl renovován.

Foto: Bonhams

Nový majitel dostane k vozu kompletní historii, která je složena převážně z výstav a soukromých sbírek. A třebaže se ke Kennedymu poutá mnohem více, odhad výsledné ceny je nižší – 200 až 300 tisíc dolarů, tedy 4,6-6,9 milionu korun.

Také přečtěte

Zákaz aut se spalovacími motory v jediné zemi může mít globální dopad

Mezi roky 2025 a 2040 má řada států na světě zakázat registrace nových aut, která …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *