Web zprávy

Losování a kdo dřív přijde. Soudy řeší omezený počet účastníků různě


„Dodržujeme bezpečnostní pravidla, rozměřili jsme jednací síň, tak aby v ní byli dostatečné rozestupy a rozhodli jsme se, že nebudeme pouštět více než deset lidí. Pokud tedy v jednacím řízení bylo sedm přímých účastníků, pustila jsem do místnosti už jen tři členy veřejnosti,“ vysvětlila soudkyně Okresního soudu ve Svitavách Eva Kotalová.

Rozhodnutí o tom, kdo půjde dovnitř probíhalo následujícím způsobem. „Vyšla paní soudkyně a oznámila nám (dalším novinářům) a veřejnosti, že do místnosti pustí kvůli hygienickým opatřením jenom tři lidi. O těch třech lidech se rozhodovalo losováním. Kdo si vylosoval papírek s křížkem, mohl dovnitř,“ řekl kolega z pardubické MF DNES a dodal, že se s tímhle přístupem setkal poprvé.

Přestože je v Česku omezený počet lidí ve vnitřních prostorách do deseti lidí, pro soudy platí výjimka. Do místnosti, tak může být vpuštěno více lidí, pokud budou dodržovat opatření, roušky, dezinfekce a podobně. Ovšem i za normálních okolností je vždy na rozhodnutí soudce, jestli do jednací síně pustí nebo nepustí veřejnost, novináře nebo studenty práv.

„Tento losovací systém a maximálně deset lidí v místnosti dodržujeme na Krajském soudě ve Svitavách všichni,“ dodala soudkyně Kotalová a vyloučila, že by další lidé, kteří nebyli přímým účastníkem v trestním řízení, tzn. právníci, svědci, státní zástupce, nevpustila z důvodu projednávání závažného případu. V tomto konkrétním stání se jednalo o zahájení líčení v případu tříletého chlapce, na kterého v září 2018 spadla na řezbářském symposiu socha a zabila ho. Obžalované je svitavské muzeum a také ředitelka instituce Blanka Čuhelová.

Rozestupy stačí, přes roušku není rozumět

Ne všechny soudní instituce jsou v tomto ohledu tak přísné. „Krajský soud v Hradci Králové dodržuje opatření, roušky, rozestupy a dezinfekce, nicméně rozhodnutí o počtu lidí je na uvážení každého soudce,“ uvedl mluvčí Jan Kulhánek. „Soudci vycházejí i z opatření ministerstva zdravotnictví, kde pro soudy platí výjimka a mohou tak při rozestupech sundat v místnosti i roušku,“ dodal s tím, že je sundání roušky i preferováno, protože každé stání je nahrávané a záznam se pak přepisuje. „Když na sobě jednotliví účastníci mají roušku, tak jim v nahraném záznamu není rozumět. Kromě toho chce také soudce často vidět mimiku svědků, aby správně vyhodnotil jejich výpovědi.“

Mohla tomu zabránit řada lidí, hájí se žena souzená za pád sochy na dítě

Jeho slova potvrdila redaktorka z Pardubic: „Soudní senát byl chráněný plexisklem, všichni přítomní měli dvou a půl metrové rozestupy. Soudkyně netrvala na rouškách, pokud byl dostatečný rozestup. Jedním z důvodů byl i fakt, že si jednotliví účastníci špatně rozuměli. Roušku si nechal jenom jeden svědek.“

Kdo dřív přijde

Krajský soud v Brně dodržuje standardní opatření, rozhodnutí o počtu lidí nechává na konkrétním soudci. Najdou se ale i výjimečné případy, například nedávno projednávaná kauza Stoka. „U této kauzy jsme očekávali větší zájem ať už veřejnosti nebo médií,“ sdělila tisková mluvčí Klára Belkovová. Z důvody ochrany všech zúčastněných, kterých bylo i více než obvykle, se rozhodlo o omezení počtu veřejnosti na devatenáct lidí v místnosti.

„V dostatečném předstihu jsem e-mailem informovala všechny, kteří by se chtěli zúčastnit jednání, že k dispozici bude pouze devatenáct míst, a kdo dřív přijde, ten má místo,“ upřesnila s tím, že se přišlo tak akorát lidí a nemuseli nikoho „vyhazovat“. Dodala také, že i samotná místa byla od sebe vzdálena dva metry, obsazovala se ob jednu řadu a všichni museli mít roušku.

„Po každém stání se místnost větrá a dezinfikuje,“ doplnila Belkovová.

Omezená kapacita jednacích síní

Krajské soudy v Praze a Ostravě dodržují standardní opatření a rozhodnutí o počtu lidí v jednacích síní podle jejich mluvčí závisí na soudci.

„Nesetkala jsem se s omezením pouze deset lidí v soudní síni, ale kapacita je omezená prostorem samotné síně. V každé jednací místnosti jsme rozměřili dostatečný dvoumetrový rozestup od každého sedadla. Počet lidí je tak omezený pouze tímto způsobem,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá.

Její kolega Jiří Wažik doplnil, že roušky byly povinné pro veřejnost, ale ne u účastníků. „Rozhodnutí však vždycky záleželo na konkrétním soudci. Poslední dobou se setkávám s vyžadováním pokrývky nosu a úst i u účastníků (státní zástupce, obhájce, svědci).“

Dále uvedl, že se zvažuje zrušení projednávání kauz, kde je větší počet obžalovaných (dvacet a více). „Zatím jsme nic nerušili, ale sledujeme vývoj situace a podle toho se budeme rozhodovat. Když je více obžalovaných, každý má svého právního zástupce, svědky, tak by při jednom stání mohlo být až šedesát lidí a to mi nepřijde rozumné realizovat,“ dodal.

Také přečtěte

Zemřel šachový velmistr Kaválek, někdejší hráč elitní světové desítky

Šachový velmistr Lubomír Kaválek | foto: MAFRA O jeho úmrtí informoval server lidovky.cz, podle kterého Kaválek …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *