Web zprávy

Lukašenko obvinil Prahu, že podněcuje protesty, a Berlín, že si vymyslel otravu Navalného

Snahy ovlivňovat protesty ”přicházejí z Polska, Česka, Litvy a Ukrajiny, což nás znepokojuje nejvíce,” citovala běloruského prezidenta agentura DPA. Ruský premiér Michail Mišustin, který ve čtvrtek jednal s Lukašenkem, řekl, že Bělorusko by nemělo dopustit tlak zvenčí, aby si uchovalo svoji suverenitu a územní celistvost.

Podle Lukašenka ovšem jeho země není v těžké situaci, jen „určití lidé” veřejně dávají najevo, co se jim v Bělorusku nelíbí.

Poděkování za ekonomickou pomoc

Mišustinovi Lukašenko děkoval za to, že Rusko Minsku pomohlo „v ekonomice zásadním způsobem stabilizovat situaci”. „Lidem došlo, že Rusko coby bratrská země, klíčový partner i trh se od nás neodvrátilo,” cituje agentura TASS Lukašenka.

Oba se domluvili, že se vzájemný obchod vrátí na bývalou úroveň. V první půlce roku poklesl o 21 procent na 12,5 miliardy dolarů, přičemž za celý loňský rok činil 35,5 miliardy. DPA připomíná, že běloruská ekonomika je závislá na Rusku, které jí dodává ropu a zemní plyn, Z vyjádření ale neplyne, zda Gazprom bude i po únoru příštího roku dodával Bělorusku za cenu z roku 2019 činící 127 dolarů za tisíc metrů krychlových

Lukašenko slíbil důkaz, že Navalnyj nebyl otráven

Lukanšenko při rozhovoru oznámil, že má důkaz o tom, že za informací o otravě ruského opozičního předáka Alexeje Navalného stojí Berlín a Varšava, a že si ji němečtí a polští představitelé vymysleli. Podle něj to dokazuje odposlechnutý rozhovor mezi představiteli obou zemí, který předá ruské tajné službě FSB.

K obsahu dodal: „K žádné otravě Navalného nedošlo.“ Podle Lukašenka Varšava a Berlín hovořily o zfalšování Navalného otravy, aby odradily ruského prezidenta Vladimira Putina od toho, aby strkal nos do běloruských záležitostí.

Bělorusko zažívá vlnu demonstrací a stávek po prezidentských volbách z 9. srpna. Lukašenko se po nich prohlásil za jasného vítěze, nicméně opozice i některé země tvrdí, že hlasování bylo zfalšováno.

Upevnění moci

Běloruská média dnes informovala, že Lukašenko nově obsadil několik klíčových pozic v bezpečnostním aparátu. Jak k tomu píše DPA, nejmenoval na ně nové lidi, ale rozdal je těm, kterým důvěřuje. Dosavadního náčelníka tajné policie KGB Valeryje Vakulčyka tak na tomto postu vystřídal Ivan Tertel, který byl doposud šéfem státního kontrolního výboru. Valkučyk se zase nově postavil do čela bezpečnostní rady a podle Lukašenka může kolem sebe sjednotit všechny tajné služby a státní orgány určené pro ochranu právního řádu země.

Také přečtěte

Odpadky i výkaly. Majitel proslulé britské památky si stěžuje na chování turistů

Skalní oblouk Durdle Door v anglickém Dorsetu je populárním výletním místem, pramalou radost z toho ale má …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště