Web zprávy

Lukašenko se ve vězení sešel s opozicí. Slabost, říká lídr koordinační rady

Rozhovory s představiteli opozice, včetně Viktara Babariky, se údajně konaly ve vyšetřovacím vězení běloruské tajné služby KGB a trvaly čtyři a půl hodiny. Babarika chtěl s Lukašenkem soupeřit v prezidentských volbách, ale skončil ve vězení ještě dřív, než naplno začal předvolební boj.

Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která po volbách pod tlakem úřadů opustila Bělorusko, označila Lukašenkovo setkání s vězněnými představiteli opozice za výsledek demonstrací, a vyzvala k pokračujícímu tlaku na nové volby. 

„Lukašenko tímto setkáním uznal existenci politických vězňů, které dříve zavrhoval jako kriminálníky,“ prohlásila. Na Twitteru také uvedla, že si telefonovala se zavřeným manželem, poprvé za poslední čtyři měsíce. „Hovor trval dvanáct minut,“ dodala.

Bývalý ministr kultury a velvyslanec ve Francii Pavel Latuška, který se stal členem opoziční koordinační rady a který byl podle médií přinucen opustit Bělorusko, uvedl, že setkání odráží slabost běloruského prezidenta. 

„Lukašenko byl nucen zasednout k jednacímu stolu s lidmi, které uvěznil,“ řekl. Zároveň vyzval k propuštění všech politických vězňů.

Pozorovatelé označují Lukašenkovu návštěvu věznice za součást snahy o utišení protestů nabídkou vágně popsaných reforem, jako je například jeho návrh na přijetí nové ústavy. „Po dvou měsících protestů a tvrdých represích se Lukašenko snaží situaci mírnit,“ uvedl nezávislý běloruský odborník na politiku Valerij Karbalevič. 

„Diskuse o nové ústavě je pokusem vlády imitovat dialog. Umožnilo by to Lukašenkovi utopit protesty v rozhovorech, snížit napětí a prosazovat svou agendu doma i v zahraničí,“ dodal.

Rány z mučení, zlomeniny celého těla. Zraněné Bělorusy léčí v Česku

Na neděli opozice plánuje tradiční protestní „pochod hrdosti“, v jehož rámci by se měli demonstranti po celé zemi hlasitě dožadovat svého práva na nové volby. Doufá, že do protestu se zapojí 100 tisíc lidí. 

„Ukážeme, že neúnavně usilujeme o svobodu, pokrok a změnu,“ sdělila opozice. Nedělní protesty mají obvykle největší účast.

V sobotu Minskem pochodovaly stovky žen, které protestovaly proti politickým represím a žádaly nové volby. Několik účastnic protestu bylo zadrženo, uvedla agentura AP. 

Ženy se však sešly nejen v běloruské metropoli. Jako výraz solidarity se konal pochod v Londýně, Paříži, Varšavě, Kodani, na Kypru, v italské Boloni, estonském Tallinnu, německém Stuttgartu či ruském Petrohradě a také v mnoha amerických městech, třeba v New Yorku, San Franciscu a Bostonu.Také přečtěte

Smrt skialpinisty návštěvníky Jeseníků nepoučila, zákazy porušují dál

„Je tady velká skupina návštěvníků, kteří porušují ochranné zóny, nerespektují naše upozornění, chovají se svévolně. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *