Web zprávy

Madriďané nesmějí kvůli koronaviru až na výjimky opustit město. Výjezdy hlídá 7000 policistů | iROZHLAS

Výjezdy ze španělské metropole Madridu a jejího okolí střeží od pátku na sedm tisíc policistů. Důvod? Centrální vláda v oblasti kvůli šíření koronaviru vyhlásila na 15 dní stav nouze. Lidé smějí své domovy opustit jen v nutných případech.Madrid

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítMadriďané s výjimkou nutných případů nesmí opustit město. Důvodem je šíření koronaviru. Výjezdy z regionu okolo španělské metropole hlídá na sedm tisíc policistů | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Na hlavních dálnicích směřujících z Madridu se kvůli kontrolám utvořily zácpy. Podle deníku El País nebo veřejnoprávní televize RTVE ale byla doprava řidší. V porovnání se srovnatelným svátečním víkendem před pěti lety dokonce klesla o 43 procent.


Boj s covidem ve Španělsku: virus se opět šíří mezi staršími, nemocnice se plní a politici se dohadují


Číst článek

Lidé smějí od pátku Madrid a okolní města opouštět jen v nutných případech – například když jedou do práce, k lékaři nebo se postarat o členy rodiny. Za porušení pravidel hrozí pokuta v přepočtu až 80 tisíc korun.

S rozhodnutím kabinetu nesouhlasí madridská regionální vláda. Podle ní by se měly uzavírat jen nejhůř postižené zóny, a ne celá města. Regionální vláda omezení volného pohybu vyhlásila, ale její rozhodnutí zrušil soud. Regionální vláda to nestihla včas napravit, a tak zasáhl centrální kabinet.

Podle španělského ministra zdravotnictví Salvadora Illy nemůžou úřady ztrácet čas. „Premiérka Madridského autonomního společenství se rozhodla nic nedělat. Za týden tam na covid-19 zemřelo 63 lidí. Hospitalizovaných je 3361, 498 pacientů bojuje o život na jednotce intenzivní péče. Můžeme buď založit ruce, nebo virus zastavit,“ prohlásil ministr.


Omezení pohybu obyvatel. Madrid a další španělské regiony odmítají přijmout přísná vládní opatření


Číst článek

Illa poukázal na Paříž nebo některé oblasti ve Velké Británii a Německu, které zavádějí přísná opatření, přestože na tom nejsou tak špatně jako Madrid. Ten je podle WHO druhou nejpostiženější oblasti v Evropě po Andorře.

Lidé se proti omezení taky chystají protestovat. Demonstraci svolala na pondělí radikálně pravicová strana Vox, třetí nejsilnější strana ve Španělsku. Demonstrovat budou lidé v autech, aby dodrželi pravidla.

Rozhodnutí vlády ale kritizují třeba i lidovci. Podle nich chtěl kabinet po regionální premiérce, aby překročila své pravomoci. Madridský starosta si pak stěžoval, že vláda s ním nechce vést dialog.

Kritice opozice čelí taky španělská ministryně školství Isabel Celaáová, protože v době vyhlášení stavu nouze vyjela z Madridu do Bilbaa, kde bydlí. Ministryně tam ale prý jela kvůli prohlídce u svého lékaře, protože se jí udělalo nevolno. A cestování ze zdravotních důvodů je povolené.

Ondřej Klapal

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Herce by neměli obsazovat podle sexuální orientace, míní Harris

David Burtka a Neil Patrick Harris (Los Angeles, 8. února 2015) | foto: Reuters „Myslím, že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *