Web zprávy

Majetek Czerninů: Za restituci byly odsouzené bývalé pražské úřednice

Projednávání kauzy trvalo několik let, protože pražské soudy úřednice opakovaně osvobodily. Nejvyšší státní zastupitelství ale třikrát uspělo s dovoláním k Nejvyššímu soudu proti osvobozujícím verdiktům. Naposledy loni v dubnu Obvodní soud pro Prahu 1 ženy potrestal podmíněnými tresty, městský soud verdikt zrušil, ale Nejvyšší soud po dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kauzu městskému soudu v červenci opět vrátil. Městský soud poté podmíněné tresty potvrdil.

Vojanovy sady

Czerninová, která pocházela z rodu Schwarzenbergů, opustila v roce 1945 Československo. Benešovy dekrety pak její rodinu připravily o majetek. Potrestané úřednice – bývalá vedoucí magistrátního odboru vnitřní správy a někdejší hlavní městská matrikářka v Praze – vydaly v roce 1999 rozhodnutí, že Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 občankou Československa. Potomkům hraběnky následně pozemkové úřady na základě potvrzení občanství Czerninové vydaly miliony čtverečních metrů lesů a další nemovitosti.

Spor ohledně občanství

Policie se rozhodnutím o občanství Czerninové začala zabývat v roce 2013. Žalobci pak úřednicím vytkli, že změnily původní negativní rozhodnutí matriky Prahy 1 bez zjištění přesného a úplného stavu věci a ignorovaly některé dostupné dokumenty.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí vysochal Petr Váňa.

Potomci Josefiny Czerninové usilovali také o vrácení majetku po jejím manželovi, Eugenu Czerninovi. Pro případnou restituci bylo podstatné to, jestli Czernin, který zemřel v roce 1955 v Rakousku, měl po válce nárok na uchování československého občanství. Ministr vnitra v roce 2005 žádost o zachování občanství zamítl.Také přečtěte

Kohoutí kokrhání či pach hnoje bude ve Francii chránit zákon

Zákon na ochranu „smyslového dědictví“ francouzského venkova schválila dolní komora parlamentu již loni v lednu. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *