Web zprávy

Maláčová chce zvýšit přídavky na děti pracujících rodičů. Od Schillerové žádá 4,5 miliardy

„Dnes (ve čtvrtek) zašleme naše představy. Je to připravené ohledně různých variant… Chtěli bychom jít do navýšení okruhu osob, které dostanou přídavek na dítě, ale také do navýšení částek tak, abychom pomohli pracujících rodinám s dětmi,“ řekla Maláčová. Podle ní ministerstvo návrh konzultovalo s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) a s ekonomickým týmem krizového štábu.

Přídavek na dítě pobírají domácnosti s příjmem menším než 2,7násobek životního minima. Podle Maláčové by se hranice příjmu mohla posunout na 3,6násobek. Rodina, která by měla na dávku nárok, by tak mohla mít proti dnešku příjem o čtvrtinu vyšší. Například domácnost rodičů s pětiletým a desetiletým potomkem by místo nynějších 30 078 korun měsíčně mohla mít 40 104 korun. Ministryně uvedla, že by tak přibylo asi 300 000 rodin s nárokem na dávku.

Senioři si příští rok polepší, vláda kývla na zvýšení důchodů. O kolik vzrostou?

Zákon by se mohl projednávat ve stavu legislativní nouze

Přídavek nyní činí 500, 610 či 700 korun měsíčně podle věku dítěte. Pokud aspoň jeden z rodičů pracuje, je částka o 300 korun vyšší. Podle Maláčové by se měly zvýšit částky pro „pracující rodiny“. O kolik by se jim dávka mohla zvednout, ministryně neupřesnila.

„O parametrech jsme nejednaly. Shodly jsme se, že problém chceme posunout dál. Počkám si na návrh,“ řekla Schillerová.

Maláčová věří, že se dohoda najde „v řádu týdnů“. Řekla, že její úřad pak návrh zákona připraví do několika dnů a norma by se mohla projednávat zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Na příští rok chce Maláčová navíc 4,5 miliardy

V srpnu úřady práce vyplatily 159 700 přídavků na děti. Před rokem jich bylo 189 300. Výdaje za prvních osm měsíců letos činily 1,41 miliardy, loni 1,54 miliardy. Za celý minulý rok se pak vydalo celkem 2,28 miliardy korun. Na příští rok chce Maláčová navíc 4,5 miliardy.

Přídavek se zvyšoval od ledna 2018. Rozšířil se tehdy i okruh rodin, které na něj dosáhnou. Sociolog a člen NERV Daniel Prokop nedávno na semináři o sociálních dopadech pandemie řekl, že by zvýšení mohlo rodinám s nízkými příjmy pomoci. Uvedl, že přídavek nemá „tak negativní konotaci“ jako jiné dávky a dá se také dobře zacílit na potřebné. Zmínil i rozšíření okruhu příjemců, mluvil tehdy o posunutí hranice příjmu například na trojnásobek životního minima.

Koronavirus ONLINE: 19 mrtvých za jediný den v ČR. A další komplikace pro české dovolenkářeTaké přečtěte

Únorové teplotní rekordy padaly i ve středu. Na Jesenicku stanice naměřila téměř 21 stupňů | iROZHLAS

Škodlivina, kterou na horách nečekali. I v místech s čistým vzduchem roste množství přízemního ozonu V Česku …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *